A betyárkóró elszaporodásának okai, illetve, hogy mit tehetsz ellene

Az egész országban uralkodik a betyárkóró – Ezt tehetjük ellene!

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Védekezés a betyárkóró ellen

A betyárkóró elterjedésének okai

A betyárkóró sokat tesz azért, hogy mindenhol ott legyen…Egyéves növényről van szó, ami már ősszel csírázik. Virágzása május végétől november elejéig tart, ez az idő pedig elég arra, hogy számtalan magot érleljen – még az sem ritka, hogy egyetlen növény 100-150 00 magot hoz. A termése kicsi, bóbitás, a szél nagyon könnyen repíti, ezáltal pedig gyorsan terjeszti. Kora tavasztól késő őszig csíráznak, ha biztosítva van számukra a kellő nedvesség, ráadásul tőlevélrózsában át is telel. Az apró csíranövények nyirkos talajon érzik magukat a legjobban, az ősszel kelt növények okozzák a legnagyobb gondot. 

Védekezés a betyárkóró ellen

A betyárkóról tudni kell azt is, hogy olyan kémiai anyagokat termel, amivel képes meggátolni más növények csírázást, fejlődését, tehát képes elpusztítani a körülötte lévő gyomokat. Kezdetben még hatásosak voltak a betyárkórók ellen bevetett gyomirtók, viszont később a herbicidek hatására rezisztencia alakult ki, amire sajnos nem figyeltek fel időben a szakemberek – ez a másik oka annak, hogy mindenhol megtalálható Magyarországon.

Azt már az előző korábban is elmondtam, hogy az ősszel kelt növények okozzák a legnagyobb gondot, tehát már ősszel el kell kezdenünk a védekezést! Ekkor érdemes mindent megtennünk azért, hogy a betyárkóró ne hozzon virágot, és ne szaporodjon el. Védekezni gyomirtókkal lehet még mindig, de ehhez ismernünk kell, hogy mely készítménnyel szemben rezisztens az adott területen található gyomnövény. Jelenleg a Finale 14 SL totális gyomirtó az, ami megoldást jelenthet, ez viszont kettes kategóriába tartozik, de természetesen ki lehet próbálni más szabadforgalmú szert is.

Mi kezdetben sokat küzdöttünk a betyárkóró ellen, gyökerestől téptük ki – ez segített is visszaszorítani -, de később muszáj volt hozzányúlnunk a Glialka nevű totális gyomirtóhoz. A kellő hatást nem értük el vele, ezután következett a Finale 14 SL, azóta jelentősen csökkent a betyárkórók száma. Remélem, hogy nektek is segíteni fog, küzdjetek meg a gyomokkal eredményesen!

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhok konstitúciós típusai

a juhok konstitúcióját (alkatát) külső testalakulásuk és belső élettani tulajdonságaik... Tovább

endogén ritmus (belső ritmus)

az életfolyamatoknak olyan szakaszos megnyilvánulásai, amelyek nem függenek a sejten, a szerven... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés