A szőlő szakszerű teleltetése - hasznos tanácsok a szőlő teleltetéséhez

Mindent a szőlőről - a szőlő teleltetése és védelme

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Sokan nagyot hibáznak abban, hogy azon a véleményen vannak, mely szerint a szőlő átvészeli károsodás nélkül a legszélsőségesebb telet is. Éppen ezért hoztam most el nektek ezt az írást, mindenképpen olvassátok el! 

Tudjatok meg mindent a szőlő teleltetéséről
Cikkajánló
Leander teleltetése                                                                                   Muskátli teleltetése
Fügefa teleltetése                                                                                     Citromfa teleltetése
Hortenzia teleltetése                                                                                Pálmák teleltetése
Kaktuszok teleltetése                                                                               Rózsák teleltetése
Pampafű teleltetése                                                                                 Aloe vera teleltetése

A szőlő teleltetésének fontossága

Sokan nem tudják, pedig tény, rengetegen megfigyelték már, hogy nemcsak a fejművelésű, valamint egy-kétéves fiatal és újtelepítésű tőkék rügyei és vesszői szenvednek károsodást, hanem az idősebb tőkerészek is elpusztulnak abban az esetben, ha a hőmérséklet tél folyamán mínusz 15-20 Celsius fok alá süllyed.

Éppen ezért mindenképpen védenünk kell az összes szőlőtőkét, de nézzük, mely fajták a leginkább fagyérzékenyek: Bánáti rizling, Csaba gyöngye, Hárslevelű, Kardinál, Kadarka, Mézes fehér, Pannónia kincse, Piros szlankamenka, Zala gyöngye.

A szőlő teleltetése – A fagyok elleni védekezés

Ehhez érdemes tudnunk, hogy három féle fagy létezik: őszi, téli, valamint tavaszi fagyok. Az őszi fagyok még kevésbé jelentenek veszélyt a szőlőre nézve, ha viszont -2 Celsius fok alá csökken a hőmérséklet, akkor a levelek lehullanak, a vesszők nem érnek be rendesen, télen pedig elfagynak. A szőlőt kevésbé viseli meg a téli fagy, ha az már decemberben megérkezik.

A szőlő teleltetése – Mikor érdemes elvégeznünk a szőlő teleltetését?

A legnagyobb károkat a szőlő nyugalmi időszakában (február-március) érkező nagyobb lehűlés okozza, mivel ebben a stádiumban nagyon érzékenyek a szőlőtőkék a hidegre. Még a májusi fagyok is nagy károkat okozhatnak, mivel erre már a szőlőgazdák sem készülnek, váratlanul érkezik a legtöbb esetben.

Ha ezeket tudjuk, akkor rájöhetünk arra is, hogy érdemes ősz végén, de legkésőbb az erősebb fagyok megérkezéséig elvégezni a szükséges műveleteket. Ha már fagyott a talaj, akkor a rossz tömörödés miatt rések keletkeznek, ezért nem lesz száz százalékos takarásunk! 

A szőlő teleltetése – Mit kell tennünk?

Az idősebb tőkéket bakhátasan kell fednünk, az új, fiatal tőkéket elegendő kisebb földhalmokkal védeni. Arra mindenképpen ügyeljünk, hogy a föld a tőke minden oldalát egyenlően takarja. A bakhát csúcsa ormos legyen, ne maradjon mélyedés (a mélyedésben összegyűlhet a csapadék, és megfagyva károsodhat a tőke). Nem kell túl nagy kupacot készítenünk, mivel, ha az idő hirtelen felmelegszik, akkor a rügyek kipállanak alatta.

A szőlő teleltetése – Mire figyeljünk?

A takaráshoz minden esetben szikkadt földet használjunk, semmiképp ne legyen vizes (ezzel nőne a kipállás veszélye). Ideális, ha a rövidcsapos metszésű, fejművelésű szőlőtőkék vesszőit 4-5, míg a hosszúcsaposakat 6-8 alsórügyig fedjük. A nagyon fagyérzékeny fajták törzsét takarhatjuk száraz szalmával, illetve kukoricacsuhéval is. 

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csumiz (Setaria italica [L.] convar, maxima Alef.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, Kínában régóta, nálunk csak az 1930-as évek óta... Tovább

aszály

hőséggel párosuló tartós szárazság a növényi tenyészidő alatt. Lehet talaj-a. és... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Mezőgazdaság Növényvédelem