A pálmafákat is teleltethetjük sikeresen

A pálmák is túlélhetik a telet – Tanácsok, amikre figyelj!

Szélesi Ferenc, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Azzal szerintem nem mondok semmi újat, hogy a pálmák nem őshonosak Magyarországon, sőt, kifejezetten idegenek. Viszont még így is sikeresen teleltethetjük át ezeket a szépségeket itthon, mostani cikkemben azt is elmondom, hogyan! 

Minden a pálmafa teleltetéséről

A pálmák bemutatása

Több mint kétszász nemzetséget és háromezret is meghaladó fajt sorolhatunk a pálmák népes családjába. Ezek a növények ott vannak a legtöbb tengerparton, szavannán, sztyeppén, de nagyon szeretik a trópusokat, az esőerdőket, sőt, még a hegységeket is. A pálmák díszértéke és jellegzetessége egyaránt a levelekben keresendő: ezek alapján beszélhetünk legyező-, illetve szárnyalt levelű pálmákról.

A legyezőpálmák egyik legismertebb tagja a Washington pálma (Washingtonia), a szárnyalt levelű pálmáké pedig a hegyi-, vagy gyompálma (Chamaedorea elegans). A pálmák már a Kréta időszak óta ismertek, ekkor élték fénykorukat. Legtöbb fajuk a trópusokon, illetve a szubtrópuson él (Csendes-óceán térsége, Kelet-Ázsia), Európában az északi szélesség 44 fokáig értek el, két fajuk lett honos: a törpepálma (Chamaerops humilis), és a krétai datolyapálma (Phoenix theophrasti). 

A pálmák jellemzői

A pálmák közé tartozó fajok gyökerei sekélyen, a felszínhez közel futnak szét: a pálmák a felszín közeléből szívják fel a nedvességet. Vannak köztük cserjék, fák, de liánok is, mindegyik közös jellemzője a pálmatörzs, ami ritkán ágazik el. Jellemző formájuk a nagy, egyenletesen vastag szárú, üstökös lombkoronájú fa, egyes fajok természetes élőhelyükön elérik akár a 40-50 méteres magasságot is. Nagy, nyeles leveleik a törzs végén állnak üstökben, a leghosszabbak elérik a húsz métert, ezzel kimondhatjuk, hogy a pálmák a legnagyobb levelű virágos növények.

A levelek egyszerűek vagy erősen tagolt összetettek, a levéllemez szárnyasan osztott, virágaik viszonylag jelentéktelenek, termésük csonthéjas, az endospermiumban sok az olaj és a szénhidrát. Érdemes még tudni azt is, hogy szobanövényként tartva megrekednek fiatalkori növekedési szakaszuknál, ezért nem is virágoznak, leszámítva a gyompálmát. A legfontosabb dolgokat elmondtam a pálmákról, most beszélek nektek a gondozásukról illetve a teleltetésükről, tartsatok velem a következő oldalon! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sallang

bőrből, ritkábban posztóból (v. a kettő kombinálásából) készült, a fogat tetszetősebbé... Tovább

.../2007. (...) FVM rendelet

az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból önálló, építéssel nem járó gépek,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem