Hogyan álljunk neki az almafa metszésének és mire figyeljünk a metszés során?

Mit kell tudni az almafák metszéséről?

Valló László, AN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ismét „csőre tölthetjük” a metszőollót, elmondunk mindent az almafák metszéséről. Éles, jól záródó ollóval dolgozzunk! Szellős, napsütötte lombozatú koronát neveljünk, könnyebb lesz a növényvédelem. Metszés, fűrészelés során sebek keletkeznek, amelyek a károsítók fertőzésének kiindulásai, ezért minden, egy centiméteres átmérőnél nagyobb sebet kenjünk át sebkezelő készítménnyel.

Megkezdhetjük az almafák metszését

Mindnet az almafa metszéséről

Az alma a legnagyobb alakgazdagságú gyümölcsfajunk, s ez nemcsak a termések óriási változatosságában, hanem a hajtás-, levél- és vesszőalakulásokban, illetve a koronatípusokban is megnyilvánul. Az egyes fajták természetes növekedési és koronaalakulási jellemzői alapján különböző koronaformákat nevelhetünk. Hagyományos koronaformában az ágcsoportos sudaras korona szabályai szerint célszerű kialakítani az almafát, s ha ez sikerült, könnyebb lesz elvégezni az évenkénti termőre metszést is.
 

Mi alapján vágjuk vissza az almafát?

A visszametszés mértékére nézve irányadó, hogy milyen erősen növekszik, illetve milyen vesszőt nevel az adott almafa. A vastag vesszőt nevelő fajták a metszést, a ritkítást kevésbé bírják, mint a vékony vesszejűek. A visszametszést a rövid ízközű vesszőket hozók viselik el a legkevésbé, mert az egymáshoz közeli oldalrügyek kihajtása révén elsűrűsödik a koronájuk. Ezért ezeket ritkítsuk mérsékelten, azaz ne a termővesszőt vágjuk vissza, hanem az egész vesszőt vagy pedig a vesszőt a gallyakkal (kisebb koronarésszel) együtt távolítsuk el tőből. Az almafajták túlnyomó többségét a középerős növekedés jellemzi, ezeknél az évenkénti mérsékelt (középerős) visszametszés és ritkítás hozza a legjobb eredményt.
 
 

Tanulmányozzuk az almafa koronáját

Mielőtt hozzáfogunk a munkához, tekintsük át a koronát, és igyekezzünk meglátni a fő tartópilléreit, a vezérágakat. Ez azért fontos, mert a koronát alkotó minden vázág, vezérág önálló egységet képez a rajta lévő oldalelágazásokkal, gallyakkal, vesszőkkel, termőrészekkel együtt. A metszés során ezt az egységet nemcsak megőrizni kell, hanem még inkább kifejezésre is juttatni, különben kaotikus állapotok uralkodhatnak el a koronában, és nehéz lesz kiismerni magunkat. Úgy kell tehát metszenünk, hogy a szomszédos vagy egymás fölött és alatt álló vázágak a gallyakkal, vesszőkkel ne kereszteződjenek egymással, hanem lazán különálljanak.
 

Hol kezdjük a metszést?

Célszerű a metszést a legkézenfekvőbb beavatkozásokkal kezdeni, azaz a láthatóan zavaró, sűrűsítő, erősen fölfelé és a korona belseje felé növő vagy keresztező ágakat, gallyakat kivágni. És persze ezekkel együtt a sérült, hasadt, elszáradt vagy fertőzött koronarészeket is. A koronának a külső felületét ritkítsuk erősebben, hogy a belső terek is elegendő fényt kapjanak. Mert munkánknak növényvédelmi haszna is van, hiszen a szakszerűen metszett, szellős, napsütötte koronájú fa jobban ellenáll a fertőzéseknek.
 

Mit használjunk a metszéshez?

A metszőollóval csak a legföljebb másfél-két centiméteres átmérőjű vesszőt, gallyat vágjuk ki, az ennél vastagabbakat gallyvágó ollóval, a még ennél is nagyobbakat pedig fűrésszel távolítsuk el.


 

Forrás: www.eu-info.hu

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-24

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A fa ültetés nyáron egy izgalmas dolog, extra gondoskodást kíván. Megfelelő odafigyeléssel nyáron is lehet fákat ültetni. Megmutatjuk mire érdemes odafigyelni.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-18

Locsolás kánikulában: ezeket a hibákat ne kövesd el

A locsolás kánikulában szükséges és hasznos. A kert megfelelő öntözése elengedhetetlen a növények egészségének megőrzéséhez és a megfelelő fejlődéshez.

2024-07-18

5+1 érv a csepegtető öntözés mellett a kertekben

A csepegtető öntözés egyre népszerűbbé válik a kerttulajdonosok körében, és jó okkal. A csepegtető rendszer egy modern és gazdaságos megoldás a kertben.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lapálysertés

—>fajtajellegében, típusában és termelőképességében eltérő fajtákból álló... Tovább

ostor (ló)

a kocsihajtásnál használt eszköz, ami a lovak irányítására, ösztökélésére szolgál.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Kertészet