Készíts te is házilag szalámit, sokkal finomabb, mint a boltban kapható, ráadásul nincsen tele színezékekkel és káros anyagokkal szimplán csak istenien finom, imádni fogja mindenki!

A szalámi füstölt kolbász-különlegesség, Magyarország egyik hagyományos exportcikke. Tartós, sokáig elálló termék. Téves az a vélekedés, hogy a nemespenész miatt „téli” a Téliszalámi. Azonban nem a „havas” hófehér nemespenészes felülete, hanem a különleges gyártási módja miatt kapta az elnevezést, mivel kezdetben még nem voltak klimatizált érlelő tornyok, ezért csak télen voltak adottak a feltételek a termék gyártására. Magyarországon a szalámi többnyire sovány disznóhúsból készül.
A két legismertebb magyar szalámi a Pick szalámi (1869-től) és a Herz szalámi (1888-tól). A Herz szalámi az 1896-os Millenniumi Kiállításon nagydíjat nyert, majd 1900-ban a Párizsi Világkiállításon szintén nagydíjat kapott. A saját kézzel készített házi szaláminak azonban sehol sincsen párja, éppen ezért most megmutatom a böllér jól bevált receptjét, amit mindenkinek ajánlok!
Hozzávalók
- 10 kg hús (egyharmad része zsíros, kétharmad része száraz, 10 százaléka vad vagy marha, a többi disznó),
- 22 dkg só,
- 20 dkg jó minőségű pirospaprika,
- 12 dkg fokhagymapép,
- 2 dkg őrölt fehérbors,
- 1 g szerecsendió,
- 4 g köménypor,
- 5 g cukor és 1 dl portorikó rum.
Elkészítés
A húst ledarálom (a vadat, illetve a marhát többször is). Elkészítem a fokhagymapépet úgy, hogy a fokhagymát a rummal turmixgépben pépesítem. A köményt a kristálycukorral kávéőrlőben megdarálom. Ezek után a darált húst a fent felsorolt anyagokkal jól összekeverem és maximum + 5 °C-on egy hétig tárolom, de naponta átkeverem. (Lehetőleg fateknőben tartom.) Egy hét után a húst jó tömören műbélbe töltöm. Ezt korábban 65 cm-es darabokra vágtam, és egy órát 50 °C-on sós vízben áztattam.
Töltés közben nagyon vigyázok arra, hogy lehetőleg levegőt ne kapjon. (Ez úgy is kiküszöbölhető, ha alaposan megszurkáljuk.) Az elkészített szalámirudakat egy napra felakasztom, és mielőtt füstre vinném, még egyszer átvizsgálom, és ha kell, szurkálással légmentesítem. Háromszor kell füstölni, úgy, hogy egy nap füst, egy nap pihenés. Legkellemesebb az íze, négy-öt hónap elteltével. Száraz, szellős, hűvös helyen tartható csak el.