Márciusban kártételi veszélyhelyzet nem alakult ki egy kultúrában sem.
Általános növényegészségügyi helyzet:
Polifág károsítók:
A mezei pocok egyedszáma az õszi populációhoz képest nõtt. Jelentõsebb létszámú kolóniák csak az utak mentén, a ruderáliákon és az évelõ pillangós táblákban teleltek át. Az õszi kalászosokban csak a még õsszel kikelt, fejlettebb állományokban van fertõzés, a táblák többsége mentes a kártevõtõl.
Szihalom és Poroszló belterületén õsszel nagy létszámú hörcsög populáció vonult telelõre. Az állatok március végén kezdték meg a kotorékok bontását.
A megye erdeiben a gyapjaslepke gradációja 2006.-ban összeomlott. Jelentõs kártétel már nem varható, a gyümölcsösök mentesek a kártevõtõl.
Kultúrák károsítói
Szántóföldi kultúrák:
A vetésfehérítõ bogarak betelepedése megkezdõdött az õszi búza táblákba. Az imágók egyelõre gyenge – közepes egyedszámban vannak jelen és megkezdték a táplálkozást. A monokultúrás táblákban észlelési szinten károsítanak a gabonafutrinka lárvák. A gabonalisztharmat a fejlettebb, sûrû állományokban az alsó leveleken és a szár alsó részén jelent meg, a ritkább kelésû táblák fertõzés mentesek.
Az õszi káposztarepce bimbózás, virágzás kezdete fenológiai stádiumban van. A repcefénybogarak egyedszáma közepes szintet ért el, megkezdõdött a repceszárormányos tojásrakása is.
Kertészeti kultúrák:
A korai õszibarack fajták fakadásakor az idõjárás kedvezett a tafrinás levélfodrosodás fertõzésnek. Az elsõ tünetek április elején jelentek meg a fákon. A virágzás március végén, április elején kezdõdött és várhatóan egy-, másfél hétig még tart. Az elõrejelzések szerint ebben az idõszakban nem várható számottevõ csapadék, így kontakt készítményekkel is eredményesen védekezhetünk a moniliás betegség és a tafrina újabb fertõzése ellen. A keleti gyümölcsmoly április 1-tõl rajzik a megye õszibarackosaiban.
A cseresznye és a meggy virágzása elkezdõdött, a monilás betegség ellen most kell védekezni.
Az alma zöldbimbós, pirosbimbós állapotban van, de a legtöbb ültetvényben az átlagosnál jóval kevesebb virág van a fákon. Március végén a laboratóriumi vizsgálatok során az almavarasodás áttelelõ képleteiben, a pszeudotéciumok 67 %-ában érett aszkospórákat találtunk, de a szóródás még nem indult meg. Az Erwinia amylovora elõrejelzését 5 megfigyelõ helyen kezdtük el: Hatvan-Sastelek, Heves, Maklár, Eger déli és északi részén. A viszonylag hûvös idõ miatt, még nem várható a kórokozó fertõzése. Az almafalisztharmat primer tünetei és a közönséges levélpirosító almalevéltetvek kártétele március végén megjelent az ültetvényekben. A csányi almásokban a piros gyümölcsfa takácsatka védekezést igénylõ mértékben szaporodott fel.
A szõlõ rüggyapotos állapotban van, a nedvkeringés már március 2. dekádjában megindult. Az atka telelés vizsgálat még folyik, a fertõzött rügyek alapján az atka fertõzöttség átlagosan gyenge szinten van, de több közepesen, ill. erõsen fertõzött táblát találtak. Továbbra is a nemezes gubacsatka a domináns faj, de a levélatkával fertõzött ültetvények száma növekedett. Korábban csak a Mátrai borvidékre volt jellemzõ a piros gyümölcsfa takácsatkák jelenléte, de ebben az évben már az Egri borvidéken is sok ültetvényben megtaláltuk. Általában nagy számban fordulnak elõ a szõlõtripszek és a pajzstetvek, de jelentõs a ragadozó atkák száma is. A Mátrai borvidéken április 2-tõl rajzik a tarka szõlõmoly.