Menyét elleni védekezés - így kivitelezhető sikeresen

hirdetes

Kellemetlen, de védett lakótárs – Így védekezz a menyét ellen!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Rengeteg kárt okozhatnak a ház körül, védekezni viszont nagyon nehéz ellenük, mivel védettek. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a menyétről, de az is kiderül, milyen módszerek válhatnak be ellene, érdemes tehát velem tartani! 

Védekezzünk hatásosan a menyét ellen

Sajnos rengeteg rágcsálóval, kártevővel kell megküzdenünk életünk során, sokuk rengeteg bosszúságot, valamint veszteséget okoz. Korábbi cikkeinkben már foglalkoztunk az egerek elleni védelemmel, a patkányok károkozásával és az ellenük való védekezéssel, illetve a nyestek elleni védekezéssel, mostani cikkünkben viszont a menyéttel fogunk foglalkozni, nézzük, kell-e tennünk ellenük valamit, és ha igen, akkor mit!

Miről ismerhető fel a menyét? 

A menyét átlagos testhossza 15-25 centiméter, farkának hossza pedig 4-7 centiméter. A hím példányok jellemzően nagyobbak, testtömegük körülbelül 240-250 gramm, míg a nőstények maximum a 110 grammot érik el. A menyét egyébként nagyon hasonlít rokonára, a hermelinre, viszont kisebb nála, és nincs fekete farokvége, ráadásul a teste hullámosan ívelt, éles határvonal húzódik fehér hasa és vörhenyesbarna felső része között.

Életmódjuk is különbözik, mivel a menyét a hermelintől eltérően csak az északi területeken, valamint a magas hegységekben ölt fehér bundát a tél folyamán. A menyét hasán olykor láthatunk barna foltokat vagy sötét jegyeket a szájzugban. Érdekesség, hogy méretét tekintve nem sokkal hosszabb a hím a nősténynél, azonban jóval nehezebb. 

hirdetes

A menyét életmódja

A menyét roppant mód kíváncsi, ráadásul még bátor is. Jórészt az éj leple alatt vadászik, magányosan. Elsősorban pockokat, egérféléket, patkányokat, madarakat, tojásokat, vakondokat ejt zsákmányul, olykor viszont még üregi nyúllal is táplálkozik. Sokan szoktak örülni a menyét megjelenésének, mivel úgy tartják, hogy ahol menyét van, ott biztosan nincs sem egér, sem patkány. Életmódja, viselkedése hasonlít a hermelinre, de inkább a pocokvadászat a specialitása: a menyét elég karcsú ahhoz, hogy a járataiban is tudja követni a mezei pockokat, nincs menekvés előle.

Az állat nem tud tömött bundát növeszteni, ami védené a hidegtől, mivel bundával nem férne be a pocoklyukba. Emiatt viszont sok hőt veszítenek, a nagy energiaveszteség kiegyenlítéséhez pedig szinte mindig vadászni kell. Ha lehetősége van, a menyét még többet is vadászik a kelleténél, a fölösleges táplálékot földalatti gyűjtőkamrában tárolja. Vadon 1-2 évig, míg fogságban akár 10 évig él, ellenségei a ragadozó madarak, a baglyok, a róka, illetve a sokat emlegetett hermelin. 

hirdetes

Védekezés menyét ellen

A menyét csak nagyon ritkán kerül az ember szeme elé, éjszaka viszont sokszor hallhatjuk a vadászását. Sajnos zsákmányai közé tartozik a tyúktojás, valamint a kiscsibe is, ráadásul mivel rágcsáló, előszeretettel tesz kárt a bútorokban, a gerendákban, de még a vezetékekben is. Korábban csapdákat készítettek ellene, ez viszont manapság már tilos, ugyanis bántalmazása, elpusztítása büntetést von maga után, védettsége miatt, természetvédelmi értéke 25 000 forint.

Védekezhetünk ellene ultrahangos riasztóval, ez többé-kevésbé beválik, a legjobb viszont a megelőzés: alakítsunk ki olyan tyúkketreceket, ahova nem képes behatolni, és tároljunk kevés dolgot a pincében, vagy a padláson, az élelmiszereket pedig semmiképp ne tegyük olyan helyre, ahova beférhet az állat. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-16

A grillsütő tisztítása kefe nélkül – Így tudod percek alatt csillogóvá varázsolni a grillt!

Ez a hat grilltisztító technika nem igényel kefét, de így is hihetetlenül tisztává varázsolja a grillt! Ha van grilleződ, akkor hasznos lehet ez a cikk!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Tudtad, hogy ennyi mindenre jó egy mosogatógép kapszula?

Ezek a kis mosogató kapszulák nem csak edényekhez valók; rengeteg minden tisztításához felhasználhatjuk őket, és az eredmény még csillogóbb lesz, mint valaha!

2023-03-16

6 tudományos érv, amiért a kertészkedés jót tesz a lelkünknek és testünknek

Tanulmányok kimutatták, hogy a kertészkedés varázslatosan hat a lélekre és a testre egyaránt, amit nem csodálunk, hisz mi tudjuk, mennyire felemelő hobbi ez!

2023-03-10

Figyelj a széncinegékre márciusban: a postaládádba költözhetnek!

Márciustól érdemes figyelni a postaládáinkat, ugyanis széncinegék költözhetnek bele és rakhatnak ott fészket. A cikkünkben elmagyarázzuk, miért fészkelnek oda!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

feltalaj

agronómiai fogalom; művelőeszközökkel kialakított, 30—40 cm-es talajréteg. A... Tovább

hidrolízis

víz hatására végbemenő kémiai átalakulás. Hidrolízissel bomlanak le a természetes... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Házi kert kert