Őzgida-riasztás a mezőkön – így védhetjük meg a vadakat kaszáláskor

Őzgidák védelme kaszálási szezonban – fontos tudnivalók

SzT
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A mezőgazdasági kaszálási munkák során fokozott veszélynek van kitéve a vadvilág. Az Agrárminisztérium (AM) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az őzgidák és az egyéb vadászható, valamint védett fajok védelmére hívja fel a figyelmet — olvashatjuk az MTI-n. Mutatjuk mire kell figyelni!

Őzgidák veszélyben a mezőkön – így védhetjük meg a vadakat kaszáláskor

Miért vannak veszélyben az őzgidák kaszáláskor?

Az őzgidák túlnyomó részben májusban és júniusban születnek meg, majd két-három hetes korukig nem mozdulnak el születési helyükről. Ez az időszak részben egybeesik a széna és a szilázs betakarítási időszakával;  Az ilyenkor elfekvő pár napos, illetve pár hetes őzgidák a kaszálógépek munkavégzése miatt óriási veszélyben lehetnek. 

Egy kifejlett őzsuta 2-3, de megeshet, hogy akár 4 őzgidát is ellik, tehát az esetleges figyelmetlenségekért a vadvilág hatalmas árat fizet. Ezért rendkívül fontos, hogy a gazdálkodók odafigyeljenek a kaszálási munkák során, és megfelelő vadriasztó eszközöket használjanak, hogy minimalizálják a vadállatok sérülésének kockázatát. Az ilyen odafigyelés nemcsak az őzgidák életét mentheti meg, hanem hozzájárulhat a helyi ökoszisztéma hosszú távú egészségéhez is.

Mit csinálj, hogy megelőzd a bajt?

1. Működj együtt a vadgazdálkodókkal!


Ha a gazdálkodó értesíti a vadgazdálkodót a tervezett kaszálás időpontjáról és helyszínéről, akkor a vadak gyors, hőkamerás drónos felkutatást követően a szomszéd táblára áthelyezve biztonságba kerülhetnek. A hőkamerás drónok különösen hasznosak, mivel a sűrű növényzetben is könnyen észlelhetik az állatokat, lehetővé téve a gyors és hatékony mentést. Mindehhez a gazdák és a vadászok közötti együttműködésre van szükség, hiszen közös erőfeszítéssel egyszerűbben lehet biztosítani a vadak védelmét a mezőgazdasági munkák során.

2. Technológiai fejlesztések az őzgidák és vadak védelme érdekében


Az őzgidák és a vadvilág védelme érdekében a gazdálkodóknak ajánlott vadriasztó láncot vagy egyéb, hanghatáson alapuló vadriasztó eszközt használniuk. Ezek az eszközök segítenek elijeszteni a vadakat a kaszáló gépek közeléből, így csökkentve a sérülések és elhullások kockázatát. A vadriasztók hatékony alkalmazása nemcsak az állatok védelméhez járul hozzá, hanem a mezőgazdasági munkálatok biztonságát is növeli, elősegítve a harmonikus együttélést a természettel.

Még nincs vége a cikknek. Lapozz, hogy még többet megtudhass az őzgidák védelméről!

Forrás: MTI

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lencse (Lens culinaris Medik. ssp. escuienta Mönch.)

a pillangósok családjába tartozó, a Földközi-tenger környékéről ősidők óta elterjedt... Tovább

diploid sejt

olyan sejt, amelynek kromoszómáiból két azonos sorozat állítható össze. A testi sejtekre... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Állatok Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság