Szaporítsuk eredményesen a fügét! – Szakértői tanácsok

A füge hamar az egyik legkedveltebb mediterrán növénnyé vált Magyarországon, ez nem is véletlen, hiszen termése kimondottan ízletes, és maga a növény is mutatós. Mostani cikkemben azt fogom nektek elmondani, hogyan szaporíthatjátok saját kezűleg a fügét, érdemes vele megpróbálkozni! 

Füge szaporítása eredményesen

Néhány szó a fügéről

A különböző fügefajok az egész világon jelen vannak, Földünk trópusi és szubtrópusi területein telepedtek meg, emiatt Európában van a legkisebb elterjedésük. A Magyarországon is megtalálható füge – Ficus carica – eredeti élőhelye Nyugat-Ázsiában, illetve a Földközi-tenger vidékén van, ezeken a területeken szép fává cseperedik, nálunk viszont két-három méteres bokor lesz belőle.

 

A füge termése kimondotta ízletes, de nemcsak emiatt érdemes nevelgetni, hanem mutatós, karéjos, nagyméretű levelek alkotta lombozata miatt – nagyon dekoratív, mediterrán hangulatot idéző szoliter növény válhat belőle. A füge szereti a napsütést, a meleget és tápanyagot is igényel, ezért érdemes már ültetésnél odafigyelni: válasszunk tűző napos, vagy világos, ugyanakkor védett helyet a számára, legideálisabb a déli fekvésű hely. Leginkább a lazább szerkezetű, tápanyagokban gazdag talajt szereti, tartósan száraz időszakokban pedig érdemes öntözni, hogy nagyobbak, egészségesebbek legyenek a termései. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a füge szaporításáról! 

 

A füge szaporítása dugványozással

Ősszel végezhetjük el a dugványozást, ekkor kell az érett, elfásodott vesszőkből 20-25 centiméter hosszúságú dugványt készíteni úgy, hogy a vessző alsó rügye alatt 1 centiméternyi csonk maradjon. Ezt a dugványt kell tápanyagban gazdag, laza földbe ültetni (cserépbe), majd folyamatosan gondoskodni arról, hogy a talaj mindig nyirkos legyen. Nem lesz gyors a folyamat, mivel csak a következő év őszére fog meggyökeresedni, és ezután kerülhet ki a szabadba, állandó helyére. Mivel a füge fagyérzékeny, a dugványokat fagymentes, de világos helyen teleltessük át!

 

A füge szaporítása sarjakkal

A füge tősarjakat hoz, ássuk ki, majd ültessük el ezeket. Ez a módszer tavasszal, a kihajtást megelőzően és ősszel, lombhullatást követően is elvégezhető.

 

A füge szaporítása bujtatással

A bujtatás is egy egyszerű szaporítási módszer, ilyenkor a tőből kinövő, erős, hosszú, jól beérett vesszőt kell lehajlítanunk és bevezetnünk a bokor mellett készített, 15-20 centiméter mélységű árokba úgy, hogy a vessző minél nagyobb része a földben legyen, de a csúcsa maradjon a talaj felszíne felett. Ez a módszer az év bármely szakában végezhető, a vessző friss hajtást hoz, és gyökeret is ereszt, ősszel az így képződött gyökeres dugvány leválasztható az anyatőről és kiültethető. 

 

További cikkek a fügéről:

A fügefa teleltetése 

Fügelekvár készítése 

A fügefa nevelése