Füge szaporítása - így szaporítsd egyszerűen a fügét, most mindent megtudhatsz róla

hirdetes

Szaporítsuk eredményesen a fügét! – Szakértői tanácsok

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A füge hamar az egyik legkedveltebb mediterrán növénnyé vált Magyarországon, ez nem is véletlen, hiszen termése kimondottan ízletes, és maga a növény is mutatós. Mostani cikkemben azt fogom nektek elmondani, hogyan szaporíthatjátok saját kezűleg a fügét, érdemes vele megpróbálkozni! 

Füge szaporítása eredményesen

Néhány szó a fügéről

A különböző fügefajok az egész világon jelen vannak, Földünk trópusi és szubtrópusi területein telepedtek meg, emiatt Európában van a legkisebb elterjedésük. A Magyarországon is megtalálható füge – Ficus carica – eredeti élőhelye Nyugat-Ázsiában, illetve a Földközi-tenger vidékén van, ezeken a területeken szép fává cseperedik, nálunk viszont két-három méteres bokor lesz belőle.

A füge termése kimondotta ízletes, de nemcsak emiatt érdemes nevelgetni, hanem mutatós, karéjos, nagyméretű levelek alkotta lombozata miatt – nagyon dekoratív, mediterrán hangulatot idéző szoliter növény válhat belőle. A füge szereti a napsütést, a meleget és tápanyagot is igényel, ezért érdemes már ültetésnél odafigyelni: válasszunk tűző napos, vagy világos, ugyanakkor védett helyet a számára, legideálisabb a déli fekvésű hely. Leginkább a lazább szerkezetű, tápanyagokban gazdag talajt szereti, tartósan száraz időszakokban pedig érdemes öntözni, hogy nagyobbak, egészségesebbek legyenek a termései. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a füge szaporításáról! 

hirdetes

A füge szaporítása dugványozással

Ősszel végezhetjük el a dugványozást, ekkor kell az érett, elfásodott vesszőkből 20-25 centiméter hosszúságú dugványt készíteni úgy, hogy a vessző alsó rügye alatt 1 centiméternyi csonk maradjon. Ezt a dugványt kell tápanyagban gazdag, laza földbe ültetni (cserépbe), majd folyamatosan gondoskodni arról, hogy a talaj mindig nyirkos legyen. Nem lesz gyors a folyamat, mivel csak a következő év őszére fog meggyökeresedni, és ezután kerülhet ki a szabadba, állandó helyére. Mivel a füge fagyérzékeny, a dugványokat fagymentes, de világos helyen teleltessük át!

A füge szaporítása sarjakkal

A füge tősarjakat hoz, ássuk ki, majd ültessük el ezeket. Ez a módszer tavasszal, a kihajtást megelőzően és ősszel, lombhullatást követően is elvégezhető.

hirdetes

A füge szaporítása bujtatással

A bujtatás is egy egyszerű szaporítási módszer, ilyenkor a tőből kinövő, erős, hosszú, jól beérett vesszőt kell lehajlítanunk és bevezetnünk a bokor mellett készített, 15-20 centiméter mélységű árokba úgy, hogy a vessző minél nagyobb része a földben legyen, de a csúcsa maradjon a talaj felszíne felett. Ez a módszer az év bármely szakában végezhető, a vessző friss hajtást hoz, és gyökeret is ereszt, ősszel az így képződött gyökeres dugvány leválasztható az anyatőről és kiültethető. 

További cikkek a fügéről:

A fügefa teleltetése 

Fügelekvár készítése 

A fügefa nevelése

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vérvétel

Vér nyerése diagnosztikai célból (vérvizsgálathoz,szerológiai próbáhoiz) v.esetleg... Tovább

cinkhiány

főként a választási kortól a 4—5 hónapos korú sertésekben fordul elő, és a bőr... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés