Így nevelhetsz Te is fügefát egyszerűen! - Tippek fügefa neveléséhez!

hirdetes

Minden, amit tudni érdemes a fügefáról

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A fügék a legősibb termesztett növények közé tartoznak. Az emberiség valójában régebb óta foglalkozik velük, mint a búzával. Az egyiptomiak, rómaiak és görögök kedvencei közé tartozott ez a gyümölcs.  

Fügefa nevelése kiskertben

Ez a féltrópusi fa könnyedén termeszthető olyan területeken, ahol a nyarak hosszúak és forróak. Leginkább a 8-as USDA zónában képesek ellenállni a tél viszontagságainak, viszont a tengerhez közeli vidékeken, ahol a nyár hűvösebb, már nehezebb lehet termesztésük. Más zónákban sem kell azonban aggódni, hiszen a fügék ládákban, cserepekben és egyéb tartókban is nagyszerűen megélnek.

A fügékről

A közönséges füge egy lombhullató, kisméretű fa, ami 3-9 méter magasra nőhet meg. Karéjos, nagyméretű mélyzöld levelei vannak. A különböző típusoknak más és más porzási igényeik és jellemzőik lehetnek, az alábbiak a közönséges fügékre vonatkoznak: a fügék virágai kizárólag női ivarszerveket tartalmaznak, ezért nem igényelnek beporzást, hogy gyümölcs teremjen rajtuk. A tavasszal elsőként megjelenő termés, az úgynevezett „breba” a tavalyi hajtásokból fejlődik ki.

hirdetes

Az aktuális év termése ősszel jelenik meg, a nyári hajtásokból. A hűvösebb környékeken a brebák a kora tavaszi fagyok áldozataivá válhatnak. A „Desert King” és a „Lattarulla” változatok jobban alkalmazkodtak a hűvösebb, kevésbé forró nyarakkal rendelkező éghajlatokhoz. 

Hová ültessük a fügéket?

hirdetes

A fügéknek mindig napos, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, ami organikus anyagokban és összetevőkben is gazdag. Az ideális pH érték 6,0 és 6,5 között mozog, de a fák az 5,5 és 8,0 közötti értékeket is elviselik. A hűvösebb környékeken, ahol a termőszezon rövidebb, érdemes a fügéket espalier (fal melletti) módon termeszteni egy fehér fal mellett, hogy egy kis extra visszavert fény és hő érje őket.

A fügék ültetése

Az új fákat tavasszal ültesd ki. A csupasz gyökerű fákat egy kis dombra helyezd rá a talajba vájt ültető lyukban. A gyökereket – óvatosan, hogy ne hajlítsd meg őket túlságosan – rendezd el úgy, hogy szétágazzanak illetve lefelé, bele a dombocskába. Az eredeti ültetési mélységet a törzs színéből állapíthatod meg: keresd meg azt a részt, ahol a törzs színe sötétből világosabbá vált át a gyökerek felé haladva.

A fákat 5-10 centivel ennél mélyebbre ültesd. Ideális esetben legalább 6 méterre kerüljenek minden más fától és épülettől. Növénytartóból való kiültetés esetén először távolítsd el a fát a tartóból, majd metszőollóval vágd le a gyökér körkörös kinövéseit. Ez után 5-10 centivel mélyebbre ültesd, mint amilyen mélyen eddig volt, a fenti szempontokat figyelembe véve. A következő oldalon mindent elmondok az ültetés utáni teendőkről és a füge gondozásáról, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-07

Mit kell tavasszal megmetszeni? 5 növény, amit ne hagyj ki a metszési szezonból!

Sok növényt tavasszal le kell metszeni, beleértve a levendulát, az orgonát és a díszfüvet. A tavaszi metszés nagyobb növekedést és több virágot tesz lehetővé.

2023-02-24

Késő van már a lemosó permetezéshez?

Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ES Lolita (EGH 331 RM)

Napraforgó Cél: olajipari Leírás:Széles háromszögtõl a kihegyesedõig alakúak levelei,... Tovább

ocsú

a kenyérgabona tisztításakor elkülönített, aszott, törött szemek és gyommagvak keveréke.... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem