A banánfa teleltetése sikeresen

Banánfa teleltetése – Szakértői tanácsok mindenkinek

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

Ha úgy döntöttél, hogy banánfát szeretnél nevelni birtokodon, akkor bizonyára utána néztél már annak is, hogy ezek a trópusi növények nem feltétlenül tűrik jól azt a téli időjárást, ami hazánkra jellemző. Ha tehát szeretnéd életben tartani őket, akkor valahogyan át kell teleltetned banánfáidat. A következőkben pontosan erről lesz szó!

Minden a banánfa teleltetéséről

A banánfa teleltetése - A banánfákról röviden

Mielőtt belevágnánk a banánfák (Musa spp.) átteleltetésébe, érdemes megjegyezni, hogy a „banánfák” biológiai értelemben nem is fák, hanem óriási gyógynövények. Ez azért van, mert „törzsük” szorosan összetekeredett levelekből áll, nem pedig fás kéregből. Egy kifejlett „banánfa” akár 3,5-5,5 méter magasra is megnőhet, és óriási levelei, illetve lila virágai vannak. Sokan nem is feltétlenül termésük miatt tartják őket a kertben, de persze gyümölcseik sem utolsó szempontok.

A banánfa teleltetése - Egy trópusi növény

A Musa nemzetségnek nagyjából 70 faja van, és mindegyikük India, Délkelet-Ázsia és Észak-Ausztrália trópusi vidékeiről származik. Összesen több, mint 135 országban termesztik őket, első sorban gyümölcsükért, amit bizonyára senkinek nem kell külön bemutatni. Mivel trópusi növények, a banánok nem tűrik jól a hideget. 18°C alatt megállnak a növekedésben, 0°C-alatt károk keletkezhetnek a leveleikben, -5°C alatt pedig idővel gyökértörzsük (rizóma) is elpusztul.

Vannak persze olyan fajok is, amiket kifejezetten úgy tenyésztettek ki, hogy jobban ellenálljanak a hidegnek. A „Musa basjoo” például egészen 5-6 USDA zónákig (tehát Magyarországon is) hidegtűrő, és a szabadban is átteleltethető, ha megfelelően visszavágják és kellő védelmet biztosítanak neki a hidegtől. A legtöbb „banánfa” viszont kifejezetten meleg körülményeket igényel. Ha 9-es USDA zónánál hűvösebb területen élsz (hazánkra 6-7 jellemző), akkor több erőfeszítésre lesz szükséged, ha életben szeretnéd tartani banánjaidat a téli hidegben. Íme néhány tanács ehhez!

hirdetes

A banánfa teleltetése - Termeszd növénytartókban

A legegyszerűbb módszer a banánok átteleltetésére az, ha rögtön egy növénytartóba ülteted el őket, hogy a hideg beálltával melegebb helyre vihesd palántáidat. Ehhez érdemes törpe változatot ültetni, hiszen egy 5 méteres „fát” meglehetősen körülményes mozgatni. Cserépbe, ládába ültetett banánfád vígan napozhat a nyári forróságban, aztán ahogy a hőmérséklet csökkenni kezd, vidd be egy melegebb helyre, ahol védve lesz a hidegtől és a széltől.

Hogy hová viheted be cserepes banánodat, az persze otthonod felépítésétől függ, de ügyelned kell a növény szükségleteire. Ha például a nappaliban szeretnél gyönyörködni benne, akkor fontos, hogy napos helyre kerüljön, és ügyelned kell rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon alatta (de nem átázott).  A banánoknak magas páratartalomra van szükségük, ezért egy pumpás flakonnal időnként fújd le a leveleit egy kis tiszta vízzel.

hirdetes

Ne lepődj meg, ha télen, a bent töltött hónapok során is növekedik majd egy keveset palántád. Ha egy garázsba vagy más, félreeső helyre tudnád elhelyezni inkább „banánfádat”, akkor kezdd el felkészíteni erre azzal, hogy folyamatosan egyre kevesebbet öntözöd, ahogy a hőmérsékletek csökkenni kezdenek. Az első fagy előtt vágd vissza a törzsét nagyjából 15cm magasra, majd helyezd egy sötét, hűvös (5-10°C) helyre. Ezután csak annyi vizet adj neki, hogy a talaj ne ragadjon hozzá a növénytartó oldalához.

A visszavágott, hűvös helyen tárolt banánfa a hideg hónapokra téli álomba szenderül majd. Amint aztán a hőmérsékletek újra emelkedni kezdenek tavasszal, és a fagy veszélye is elmúlt, újra kiviheted a szabadba és elkezdheted rendesen öntözni. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon további hasznos tanácsok várnak! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-08-31

Nevelj otthon rukkolát – egyszerűen konténerben vagy mikrozöldként

Tapasztald meg a friss rukkola ízét közvetlenül a saját otthonodból – neveld konténerben vagy mikrozöldként, és élvezd a frissességet minden étkezésnél!

2024-08-27

Magok gyűjtése a kertben: praktikák pénztárcabarát növénytermesztéshez

Tedd a kertészkedést költséghatékonnyá: gyűjtsd össze saját magjaidat, és nevelj bőséges termést minimális ráfordítással! Saját magokkal a jövő évi kertért.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-10-01

A japán fűz őszi gondozása: praktikus tippek a tökéletes formáért

A japán fűz kertünk egyik legdekoratívabb növénye lehet, amely a rózsaszín, fehér és zöld színeivel tűnik ki. Ismerd meg hogyan gondozd ősszel a japán fűzfát.

2024-10-08

Az angolkert egy varázslatos kertészeti élmény: így alakíts ki otthon

Az angolkert kialakítása egy varázslatos kertészeti élmény, ha követed ezt az útmutatót, segít neked egy igazi angolkert kialakításában. Próbáld ki Te is!

2024-10-07

Ezek a legszebb díszfák, amiket most minden kerttulajdonos szeretne

Bemutatjuk a legnépszerűbb és legszebb díszfákat, amiket most minden kertbarát szívesen látna a kertjében. Válaszd ki melyik díszfa mutatna jól a kertedben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

halogénsav-származék, savamid és anilid hatóanyagú gyomirtó szerek

a klortál-metil a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen hatásos hagymában,... Tovább

helikopter a mezőgazdaságban

a merev szárnyú gépekkel összehasonlítva előnyösebb a helikopter, mert fel- és leszállási... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növénytermesztés