A banánfa teleltetése sikeresen

Banánfa teleltetése – Szakértői tanácsok mindenkinek

Szélesi Ferenc, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Ha úgy döntöttél, hogy banánfát szeretnél nevelni birtokodon, akkor bizonyára utána néztél már annak is, hogy ezek a trópusi növények nem feltétlenül tűrik jól azt a téli időjárást, ami hazánkra jellemző. Ha tehát szeretnéd életben tartani őket, akkor valahogyan át kell teleltetned banánfáidat. A következőkben pontosan erről lesz szó!

Minden a banánfa teleltetéséről

A banánfa teleltetése - A banánfákról röviden

Mielőtt belevágnánk a banánfák (Musa spp.) átteleltetésébe, érdemes megjegyezni, hogy a „banánfák” biológiai értelemben nem is fák, hanem óriási gyógynövények. Ez azért van, mert „törzsük” szorosan összetekeredett levelekből áll, nem pedig fás kéregből. Egy kifejlett „banánfa” akár 3,5-5,5 méter magasra is megnőhet, és óriási levelei, illetve lila virágai vannak. Sokan nem is feltétlenül termésük miatt tartják őket a kertben, de persze gyümölcseik sem utolsó szempontok.

A banánfa teleltetése - Egy trópusi növény

A Musa nemzetségnek nagyjából 70 faja van, és mindegyikük India, Délkelet-Ázsia és Észak-Ausztrália trópusi vidékeiről származik. Összesen több, mint 135 országban termesztik őket, első sorban gyümölcsükért, amit bizonyára senkinek nem kell külön bemutatni. Mivel trópusi növények, a banánok nem tűrik jól a hideget. 18°C alatt megállnak a növekedésben, 0°C-alatt károk keletkezhetnek a leveleikben, -5°C alatt pedig idővel gyökértörzsük (rizóma) is elpusztul.

Vannak persze olyan fajok is, amiket kifejezetten úgy tenyésztettek ki, hogy jobban ellenálljanak a hidegnek. A „Musa basjoo” például egészen 5-6 USDA zónákig (tehát Magyarországon is) hidegtűrő, és a szabadban is átteleltethető, ha megfelelően visszavágják és kellő védelmet biztosítanak neki a hidegtől. A legtöbb „banánfa” viszont kifejezetten meleg körülményeket igényel. Ha 9-es USDA zónánál hűvösebb területen élsz (hazánkra 6-7 jellemző), akkor több erőfeszítésre lesz szükséged, ha életben szeretnéd tartani banánjaidat a téli hidegben. Íme néhány tanács ehhez!

A banánfa teleltetése - Termeszd növénytartókban

A legegyszerűbb módszer a banánok átteleltetésére az, ha rögtön egy növénytartóba ülteted el őket, hogy a hideg beálltával melegebb helyre vihesd palántáidat. Ehhez érdemes törpe változatot ültetni, hiszen egy 5 méteres „fát” meglehetősen körülményes mozgatni. Cserépbe, ládába ültetett banánfád vígan napozhat a nyári forróságban, aztán ahogy a hőmérséklet csökkenni kezd, vidd be egy melegebb helyre, ahol védve lesz a hidegtől és a széltől.

Hogy hová viheted be cserepes banánodat, az persze otthonod felépítésétől függ, de ügyelned kell a növény szükségleteire. Ha például a nappaliban szeretnél gyönyörködni benne, akkor fontos, hogy napos helyre kerüljön, és ügyelned kell rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon alatta (de nem átázott).  A banánoknak magas páratartalomra van szükségük, ezért egy pumpás flakonnal időnként fújd le a leveleit egy kis tiszta vízzel.

Ne lepődj meg, ha télen, a bent töltött hónapok során is növekedik majd egy keveset palántád. Ha egy garázsba vagy más, félreeső helyre tudnád elhelyezni inkább „banánfádat”, akkor kezdd el felkészíteni erre azzal, hogy folyamatosan egyre kevesebbet öntözöd, ahogy a hőmérsékletek csökkenni kezdenek. Az első fagy előtt vágd vissza a törzsét nagyjából 15cm magasra, majd helyezd egy sötét, hűvös (5-10°C) helyre. Ezután csak annyi vizet adj neki, hogy a talaj ne ragadjon hozzá a növénytartó oldalához.

A visszavágott, hűvös helyen tárolt banánfa a hideg hónapokra téli álomba szenderül majd. Amint aztán a hőmérsékletek újra emelkedni kezdenek tavasszal, és a fagy veszélye is elmúlt, újra kiviheted a szabadba és elkezdheted rendesen öntözni. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon további hasznos tanácsok várnak! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hajtatás

főleg a zöldség- és a dísznöv.-ben alkalmazott eljárás. Célja, hogy a növények kezdeti... Tovább

kimaródás (erózió, erosio)

kóros folyamatok során a szövetek elhalásából származó felületes anyaghiány... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növénytermesztés