Ha valami szokatlan jelenséget vélünk felfedezni növényeinken, az gyakran okot ad az aggodalomra. Ha azt látjuk, hogy növényünk leveleinek szélei vagy végei megbarnultak, akkor az lehet az első gondolatunk, hogy valamilyen betegség, vagy kártevő megtámadta szeretett növényünket. Ez azonban nem minden esetben van így.

Mitől barnul be a növény levelének széle?
Ha egy növénynek az egész levele bebarnul, az több tucat problémát is jelezhet. Ha azonban növényünk levelének csak a szélei színeződnek, akkor viszont egyetlen probléma állhat fenn: A növényünk bizony stresszes. Bizony, jól olvasod. Ezt a stresszhelyzetet pedig nem más idézi elő, mint a vízhiány. Ezért azonban nem feltétlenül Te vagy a ludas, mutatjuk mi bújhat meg a vízhiámny hátterében!
Túl kevés csapadék
Könnyen lehet, hogy túl kevés eső esik, így a természet nem tudja elegendő csapadékkal ellátni növényünket. Ilyenkor az szükséges, hogy a növény vízellátását kézi öntözéssel egészítsük ki.
Összeszűkült gyökerek
Az is könnyen előfordulhat, hogy növényünk gyökerei összeszűkültek, így nem tudnak vízért nyúlni. Ez leginkább konténerben, vagy cserépben termesztett növényeknél fordul elő, de megeshet a talajban – különösen agyagos talajban – lévőknél is. Ilyenkor két módszerrel orvosolhatjuk a problémát. Az egyik az öntözés mennyiségének növelése, a másik pedig a növény átültetése, amely által több teret hagyunk a gyökér növekedésének.
A talaj nem tartja meg a vizet
Ha homokos talajba ültettük a növényeinket, akkor könnyen előfordulhat, hogy a talaj nem tartja meg a vizet, így az még az előtt elfolyik, hogy a növény táplálkozhatna belőle. Ebben az esetben érdemes a talajt olyan szerves anyagokkal javítanunk, amelyek jobban tapadnak a vízhez, mindeközben pedig növeljük az öntözés gyakoriságát!
Sérült gyökerek
Ha azt a területet, ahol növényünk leledzik, elönti a víz, vagy éppen túl tömör körülötte a talaj, az gyakran okozhatja a növény gyökérzetének sérülését, károsodását. Ha a gyökerek sérülnek, akkor a gyökérrendszer is sérül, így növényünk nem tud kellő mennyiségű vizet magához venni. Ha ez a probléma áll fent, akkor érdemes kiküszöbölnünk a gyökérkárosodást okozó problémát, majd visszavágni a növényt és a gyökérrendszer helyreállásáig csökkenteni a vízszükségletet.
A talaj magas sótartalma
A levél barnulásának oka a talaj túlontúl magas sótartalma is lehet. Ha sós víz közelében élünk, akkor ez lehet az ottani talaj természetes velejárója, ezesetben azonban vajmi keveset tehetünk a probléma megoldásáért. Ha azonban ez a lehetőség nem áll fent, akkor könnyedén előfordulhat, hogy túl sok műtrágyával ajándékoztuk meg növényünk termőtalaját. Ebben az esetben érdemes csökkentenünk a műtrágya mennyiségét és néhány hét erejéig növelnünk az öntözések gyakoriságát és mennyiségét, hogy elősegítsük a só kimosását.
Bár a barna levélvégek és szélek riasztónak tűnhetnek, ahogyan fentebb is láthatjuk, ezek legtöbb esetben csak egyszerű, könnyen megoldható problémákat takarnak.