18/2006. (II. 28.) FVM rendelet
a zöldség szaporítóanyagok elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet módosításáról
A növényfajták állami elismerésérõl, valamint a szaporítóanyagok elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény 30. §-a (2) bekezdésének d) és e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:
1. § (1) A zöldség szaporítóanyagok elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-a (1) bekezdése b) pontjának 4. alpontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[6. § (1) Az 1. számú mellékletben és a Nemzeti Fajtajegyzék B. részében felsorolt zöldségfajok államilag elismert vagy a Közösségi Fajtajegyzékben szereplõ fajtáinak vetõmagját - a nemesítõ vagy a fajtafenntartó szándékának megfelelõen - a következõ kategóriákban lehet forgalomba hozni:
b) elit vetõmagként az olyan vetõmagot,]
"4. amely hatósági vizsgálat vagy hatósági felügyelet mellett végzett vizsgálat által bizonyítottan tesz eleget a 1-3. pont szerinti feltételeknek;"
(2) Az R. 6. §-a (1) bekezdése c) pontjának 4. alpontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[6. § (1) Az 1. számú mellékletben és a Nemzeti Fajtajegyzék B. részében felsorolt zöldségfajok államilag elismert vagy a Közösségi Fajtajegyzékben szereplõ fajtáinak vetõmagját - a nemesítõ vagy a fajtafenntartó szándékának megfelelõen - a következõ kategóriákban lehet forgalomba hozni:
c) certifikált vetõmagként az olyan vetõmagot,]
"4. amely hatósági vizsgálat vagy hatósági felügyelet mellett végzett vizsgálat által bizonyítottan tesz eleget az 1-3. pont szerinti feltételeknek;"
2. § Az R. 18. §-ának (2) bekezdése a következõ c) és d) alponttal, továbbá a 18. § a következõ (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
[(2) Az átruházott jogkörben végzett minõsítést és az ennek részét képezõ szántóföldi ellenõrzést a minõsítõ intézet felügyelete mellett kell végezni, azzal, hogy]
"c) a vizsgálandó vetõmagtermést olyan vetõmagból kell termeszteni, amely kisparcellás fajtaazonosító kitermesztéssel bizonyítottan megfelel a fajtaazonossági és fajtatisztasági követelményeknek,
d) a vetõmagtermésbõl betakarított vetõmagtételek mintáiból a szükséges mennyiség kivételre kerül a kisparcellás fajtaazonosító kitermesztésre, valamint - ahol szükséges - a fajtaazonosság és tisztaság ellenõrzésére irányuló hatósági laboratóriumi vetõmagvizsgálatra.
(3) A minõsítõ intézet a felügyelete során feltárt szabálytalanság esetén köteles a meghatalmazott felügyelõ által átruházott jogkörben végzett szántóföldi ellenõrzést hivatalos szántóföldi ellenõrzéssel vagy kisparcellás fajtaazonosító kitermesztéssel ellenõrizni, és amennyiben a vetõmagtétel az elõírt követelményeknek nem felel meg, köteles a vetõmagtétel és a vetõmag-szaporítás minõsítését megszüntetni.
(4) Ha a meghatalmazott felügyelõ szántóföldi ellenõrzése során három vagy több esetben téves minõsítést állapít meg, engedélyét a minõsítõ intézet visszavonja."
3. § Az R. 22. §-ának (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(1) Minõsítés céljára homogén vetõmagtételbõl, megfelelõ módszerek szerint hivatalos mintát kell venni. Az ellenõrzés céljából végrehajtott vetõmag-mintavétel kizárólag a minõsítõ intézet által végezhetõ. A mintákat a fémzároltató köteles eljuttatni a vizsgálat helyére."
4. § Az R. a következõ alcímmel, továbbá 22/A. és 22/B. §-sal egészül ki:
"Elit és certifikált vetõmag átruházott jogkörben végzett mintavétele
22/A. § (1) A fajtakitermesztési és vetõmag-vizsgálati célból - a (2)-(13) bekezdés elõírásainak megfelelõen - átruházott jogkörben végzett mintavétel hivatalos mintavételnek minõsül.
(2) Átruházott jogkörben mintát venni az 1. számú mellékletben felsorolt növényfajok elit és certifikált szaporítási fokú olyan vetõmagtételeibõl szabad, amelyeket az Európai Unió területén történõ forgalomba hozatal céljából fémzároltak.
(3) A mintavételt a minõsítõ intézet engedélyével rendelkezõ mintavevõ (a továbbiakban: meghatalmazott mintavevõ) végezheti. A meghatalmazott mintavevõ a mintavétellel összefüggésben jogtalan elõnyhöz nem juthat.
(4) A minõsítõ intézet az engedélyeket az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó szabályzatában foglalt eljárásrend szerint adja ki.
(5) A meghatalmazott mintavevõ:
a) olyan természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság által alkalmazott személy, akinek vagy amelynek tevékenységi köre nem foglalja magában a vetõmag-elõállítást, a vetõmagtermesztést, a vetõmag-feldolgozást vagy a vetõmag-kereskedelmet,
b) olyan természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság által alkalmazott személy, akinek vagy amelynek tevékenységi köre magában foglalja a vetõmag-elõállítást, a vetõmagtermesztést, a vetõmag-feldolgozást vagy a vetõmag-kereskedelmet, azzal, hogy ilyen esetben a vetõmag-mintavevõ kizárólag az alkalmazója megbízásából elõállított vetõmagtételeken végezhet vetõmag-mintavételt, kivéve, ha alkalmazója, a minõsítést kérõ és a minõsítõ intézet ettõl eltérõen állapodik meg, vagy
c) az a) és b) pont szerinti alkalmazásban nem álló, vetõmag-elõállítást, vetõmagtermesztést, vetõmag-feldolgozást vagy vetõmag-kereskedelmet nem folytató személy.
(6) A minõsítõ intézet a (3) bekezdés szerinti engedélyt olyan személynek adja meg, aki
a) felsõfokú szakirányú végzettséggel rendelkezik,
b) az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó vizsgakövetelményeknek megfelelt, és
c) írásbeli nyilatkozattal kötelezi magát arra, hogy a hivatalos mintavételre és az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó szabályokat betartja.
(7) A mintavételt a jogszabályok és a minõsítõ intézet engedélyében foglaltak alapján kell végezni.
(8) A meghatalmazott mintavevõ tevékenységét a minõsítõ intézet ellenõrzi. A meghatalmazott mintavevõ tevékenységérõl negyedévente - a mintavételek számára kiterjedõ adatszolgáltatással - tájékoztatja a minõsítõ intézetet. Az automata mintavevõ eszköz használatát a minõsítõ intézet engedélyezi és rendszeresen ellenõrzi.
(9) Az átruházott jogkörben végzett mintavételt a minõsítõ intézet felügyelete mellett kell végezni. A meghatalmazott mintavevõ által mintázott vetõmagtételek legalább 15%-át ellenõrzõ hivatalos mintavételben és hivatalos vetõmag-vizsgálatban kell részesíteni.
(10) A minõsítõ intézet a meghatalmazott mintavevõ engedélyét visszavonja, ha
a) az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg,
b) a mintavételek során három vagy több esetben megsérti a mintavételre vonatkozó elõírásokat, vagy
c) a (8) bekezdés szerinti adatszolgáltatási kötelezettségnek nem tesz eleget.
(11) A minõsítõ intézet az ellenõrzése során feltárt mintavételi szabálytalanság esetén köteles az átruházott jogkörben végzett mintavétel folyamatát és eredményét hivatalos mintavétellel és vetõmagvizsgálattal ellenõrizni, és amennyiben a vetõmagtétel az elõírt követelményeknek nem felel meg, köteles a vetõmagtétel minõsítését megszüntetni. E vizsgálat költségét a meghatalmazott mintavevõ a minõsítõ intézet részére megtéríti.
(12) A minõsítõ intézet az engedély visszavonását megalapozó eseteken kívüli, (11) bekezdés szerinti szabálytalanság esetén, annak jellegétõl és mértékétõl függõen
a) a meghatalmazott mintavevõ engedélyét a szabálytalanságot orvosoló intézkedések megtételéig felfüggeszti,
b) a kötelezõ ellenõrzõ hivatalos mintavételek számát és mértékét megnöveli, és
c) soron kívüli mintavételi oktatáson és vizsgán való részvételt rendel el.
(13) A minõsítõ intézet köteles
a) az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó szabályzatát internetes honlapján közzétenni,
b) a mintavevõkrõl és tevékenységükrõl nyilvántartást vezetni,
c) az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó vizsga elméleti anyagát a vizsga idõpontját megelõzõen legalább harminc nappal internetes honlapján nyilvánosságra hozni, valamint
d) a szükséges oktatást és vizsgáztatást megszervezni.
Elit és certifikált vetõmag átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálata
22/B. § (1) Az 1. számú mellékletben felsorolt növényfajok elit és certifikált szaporítási fokú vetõmagjának - az Európai Unió területén történõ forgalomba hozatala céljából - a 3. számú mellékletben foglalt követelményekre kiterjedõ, a (2)-(15) bekezdés elõírásainak megfelelõ átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálata hivatalos vetõmagvizsgálatnak minõsül.
(2) Az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot vetõmagvizsgálatra akkreditált és a minõsítõ intézet engedélyével rendelkezõ vetõmagvizsgáló laboratórium végzi. A vetõmagvizsgáló laboratórium tevékenységét a minõsítõ intézet engedélyével rendelkezõ vezetõ magvizsgáló irányítja, aki közvetlenül felel a laboratórium szakmai tevékenységéért.
(3) A laboratórium az engedély keretein belül a minõsítõ intézet által a vetõmagvizsgálat céljára megfelelõnek minõsített helyiségben és berendezésekkel mûködik. A laboratórium a vetõmagvizsgálatot a nemzetközi módszereknek megfelelõen végzi.
(4) A minõsítõ intézet a (2) bekezdés szerinti vezetõ magvizsgálói engedélyt olyan személynek adja meg, aki
a) rendelkezik a vetõmagvizsgáló laboratórium szakmai vezetéséhez szükséges, felsõfokú szakirányú végzettséggel,
b) a hivatalos mintavevõkre és magvizsgálókra, valamint a hivatalos laborvezetõkre vonatkozó vizsgakövetelményeknek megfelelt.
(5) A vetõmagvizsgáló laboratórium magvizsgálójának rendelkeznie kell a minõsítõ intézet engedélyével. A minõsítõ intézet az engedélyt olyan személynek adja meg, aki
a) legalább középfokú végzettséggel és szükséges szakirányú képesítéssel rendelkezik, és
b) a hivatalos magvizsgálókra vonatkozó vizsgakövetelményeknek megfelelt.
(6) A minõsítõ intézet a vizsga elméleti anyagát köteles a vizsga idõpontját megelõzõen legalább harminc nappal nyilvánosságra hozni, valamint a szükséges oktatást és vizsgáztatást megszervezni.
(7) A minõsítõ intézet az engedélyeket az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó szabályzatában foglalt eljárásrend szerint adja ki.
(8) A vetõmagvizsgáló laboratórium független laboratórium vagy valamely vetõmag-vállalkozáshoz tartozó laboratórium. A vetõmag-vállalkozáshoz tartozó laboratórium kizárólag azon vetõmag-vállalkozás megbízásából elõállított vetõmagtételeken végezhet vetõmagvizsgálatot, amely vetõmag-vállalkozáshoz tartozik, kivéve, ha ettõl eltérõ megállapodás születik a vetõmag-vállalkozás, a minõsítést kérõ és a minõsítõ intézet között.
(9) A vetõmagvizsgálatot a jogszabályok és a minõsítõ intézet engedélyében foglaltak alapján kell elvégezni.
(10) A vetõmagvizsgáló laboratórium vetõmagvizsgáló tevékenységét a minõsítõ intézet ellenõrzi.
(11) Az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot a minõsítõ intézet felügyelete mellett kell végezni. Az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat során vizsgált vetõmagtételek legalább 15%-át a minõsítõ intézet által elvégzett ellenõrzõ hivatalos vetõmag-vizsgálatban kell részesíteni.
(12) A minõsítõ intézet az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot végzõ laboratórium vezetõ magvizsgálójának engedélyét visszavonja, ha
a) az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg,
b) a laboratóriumvezetõknek szervezett rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg, vagy
c) a magvizsgálat során három vagy több esetben megsérti a magvizsgálatra vonatkozó elõírásokat.
(13) A minõsítõ intézet az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot végzõ laboratórium magvizsgálójának engedélyét visszavonja, ha
a) az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatra vonatkozó rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg, vagy
b) a magvizsgálat során három vagy több esetben megsérti a magvizsgálatra vonatkozó elõírásokat.
(14) A minõsítõ intézet a felügyelete során feltárt magvizsgálati szabálytalanság esetén köteles az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot hivatalos vetõmagvizsgálattal ellenõrizni, és amennyiben a vetõmagtétel az elõírt követelményeknek nem felel meg, köteles a vetõmagtétel minõsítését megszüntetni. E vizsgálat költségét a vetõmagvizsgáló laboratórium a minõsítõ intézet részére megtéríti.
(15) A minõsítõ intézet az engedély visszavonását megalapozó eseteken kívüli, (14) bekezdés szerinti szabálytalanság esetén, annak jellegétõl és mértékétõl függõen
a) az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat keretén belül kiadott vetõmagvizsgáló laboratóriumi, vezetõ magvizsgálói, illetve magvizsgálói engedélyt a szabálytalanságot orvosoló intézkedések megtételéig felfüggeszti,
b) a kötelezõ ellenõrzõ hivatalos vetõmagvizsgálatok számát és mértékét megnöveli,
c) soron kívüli vetõmag-vizsgálati alapszintû oktatáson és vizsgán való részvételt rendel el, vagy
d) az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat keretén belül kiadott vetõmagvizsgáló laboratóriumi, vezetõ magvizsgálói, illetve magvizsgálói engedélyt visszavonja."
5. § (1) Az R. 39. §-a (2) bekezdésének felvezetõ szövege helyébe a következõ szövegrész lép:
"E rendelet - szabályozási tárgykörében - az alábbi közösségi irányelveknek való megfelelést szolgálja:"
(2) Az R. 39. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[(2) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítésérõl szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdetõ 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban - szabályozási tárgykörében - az Európai Közösségek következõ jogszabályaival összeegyeztethetõ szabályozást tartalmaz:]
"b) a Tanács 2002/55/EK irányelve a zöldségvetõmagok forgalmazásáról és az azt módosító 2004/117/EK tanácsi irányelv,"
6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) Ez a rendelet a 66/401/EGK, a 66/402/EGK, a 2002/54/EK, a 2002/55/EK és a 2002/57/EK irányelvnek a hatósági felügyelet mellett végzett vizsgálatok és a harmadik országokban termesztett vetõmagok egyenértékûsége tekintetében történõ módosításáról szóló, 2004. december 22-i 2004/117/EK tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...
A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer
A kertészetben egyre nagyobb figyelmet kapnak azok a módszerek, amelyek nemcsak hatékonyak, hanem fenntarthatóak is. A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus...
Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?
Az orchideák szépségük miatt sokunk szívét rabul ejtik, de ha nem figyelünk rájuk eléggé, ezek a csodás növények hamar megmutatják, hogy ők is sérülékenyek. Az orchidea...
A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted
Egy beltéri fűszerkert nemcsak friss alapanyagokat biztosít a konyhához, hanem kellemes illatokat és zöld színt is varázsol otthonodba. A megfelelő fűszernövények...
A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez
A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata, hiszen ez a növény évről évre gyönyörű, élénk színű virágokkal örvendezteti meg...
A legszebb piros bogyós karácsonyi növények gondozása és felhasználása
A piros bogyós karácsonyi növények nemcsak ünnepi hangulatot árasztanak, hanem a kert téli ékszerei is lehetnek. Ezek a növények gyönyörűen feldobják a hideg hónapok...
A szobanövények ápolása télen: komposzttea és levélfényesítés trükkök
A szobanövények ápolása télen nemcsak kihívás, hanem egyben lehetőség is arra, hogy különleges gondoskodással támogasd őket. A kevesebb fény, a száraz levegő és a...
A csipkebogyó hatásai: ismerd meg jótékony és kevésbé előnyös hatásait
A csipkebogyó hatása régóta foglalkoztatja az embereket, hiszen ez a vadrózsa gyümölcse már a népi gyógyászatban is kiemelt szerepet kapott. Ma is népszerű alapanyaga...