Tudd meg te is, hogyan kell metszeni a díszcserjéket

Díszcserjék ritkító-szépítő nyesegetése - Így metszük a cserjét!

ZH, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Mutatósabb, szebb bokorforma és gazdagabb virágzás lesz a jutalma annak a kertésznek, aki rendszeresen metszi a díszcserjéit. Legtöbbjük nem igényel munkás beavatkozást, csak egy kis ritkító, szépítő nyesegetést. A tél végén a nyáron virágzó díszcserjéket kell metszeni. A korán virágzóakkal várni kell addig, amíg elvirágoznak.

Ha szebbé szeretnéd varázsolni a díszcserjéket, akkor most megtudhatod, hogyan teheted meg

Díszcserjék metszése és ritkítása

 
 
 
A tél végén a nyáron virágzó díszcserjéket kell metszeni. A korán virágzóakkal, mint például az aranyfával (elterjedt, nem szakszerű nevén aranyvessző, aranyeső), a törpemandulával, a téli jázminnal, a bokorfűzzel vagy a szilvarózsával várni kell addig, amíg elvirágoznak. Ha nem így tennénk, éppen a viráguktól, a kora tavaszi díszüktől fosztanánk meg őket. Ezeket közvetlenül a virágzásuk után metsszük meg.
 
 
Fontos viszont, hogy ne késlekedjünk, mert ha akkor avatkozunk be, amikor már sok új hajtást hoztak, nagyon legyengülnek a visszavágástól. Így jobb, ha abban az időszakban már elő sem vesszük a metszőollót, mert a korán virágzóakat nem minden esztendőben, hanem két-három évenként kell metszeni. Ifjítsuk őket, azaz tőből kimetsszük az elöregedett, már gyengén virágzó részeket, a bokortörzsből előtörő hosszú vesszőknek pedig a harmadát levágjuk. Ezzel egyúttal meg is ritkítjuk a bokrot és helyet adunk az új hajtásoknak. További részletek a következő oldalon.
 

Díszcserjékkel a szebb kertért

E csoportba tartozik többek között az aranyeső (latin nevén Laburnum), az orgona, a nyári orgona, a pukkanó dudafürt, a trombitafolyondár, a fagyal, a kúszó lonc, a hóbogyó, a gyöngyvirágcserje, a gyöngyvessző, a rózsalonc, a lilaakác, a hamis jázmin vagy jezsámen, a nyári tamariska és a mályvacserje. Metszésük során az előző évi vesszők közül a fejlettebbeket 4-6, a kevésbé fejletteket 2-3 rügyre vágjuk vissza.

Ezzel kétségtelenül erőteljesen avatkozunk be, azonban ne féljünk, mert ennek nyomán sok új hatás képződik, amelyek azután majd gazdagon be is rakódnak virággal. Ám ha ezt a beavatkozást elhagyjuk, a bokroktól csak gyenge hajtásnövekedést várhatunk, amelyen kevesebb virág fejlődik majd, és az is apróbb marad.

Ilyen a fagyal, a boglárkacserje, a mályvacserje, a fehér som, a pukkanó dudafürt, a gyöngyvirágcserje és a jezsámen. Ezeket ne vágjuk vissza erőteljesen (mert nehezen újulnak meg), hanem csak az elöregedett, legyöngült bokorrészeiket metsszük ki tőből, hogy a napfény bejuthasson a koronába.

A lilaakác

Kivételt képez a népszerű lilaakác is, mert virágai az idősebb részeken, azoknak is az oldalelágazásain fejlődnek. Ezeket az oldalelágazásokat vágjuk vissza minden évben erőteljesen, 2-3 rügyre. Ne aggódjunk, a növény jól bírja a metszést, és az erős visszavágás nyomán nagyobb, szebb virágokat hoz majd.

 

Forrás: EU-Info

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

alkoholos erjedés

mikroorganizmusok (->élesztőgombák) hatására végbemenő anaerob lebontási folyamat, a... Tovább

Lenti Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Lenti Szabadság tér 9. 8960 Magyarország Telefon:... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem