Az elmúlt időszakban több bejelentést kaptuk a libatenyésztőktől, akik azt vélelmezték, hogy az alapítvány lejárató kampánya mögött ellenérdekű gazdasági csoportok állhatnak – mutatott rá. Budai Gyula ezen bejelentések alapján a Fővárosi Főügyészséghez fordult, és törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett. Továbbá kérte a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, hogy vizsgálja meg, milyen forrásokkal rendelkezik az alapítvány, és ezeket a forrásokat honnan juttatják a szervezethez. Rámutatott: elképzelhetetlen, hogy egy magyarországi alapítvány önerőből finanszírozni tud egy olyan mértékű lejárató kampányt, amelyet a Négy Mancs az utóbbi időben folytatott.
Az ügyészség a szervezet működése kapcsán számos hiányosságot, illetve jogsértést tárt fel, és felszólalással élt. Ennek értelmében több kérdésben tájékoztatást kért az alapítvány képviselőitől – mondta el a kormánybiztos. Kérdésként vetődött fel – folytatta -, hogy az alapítvány milyen forrásból finanszírozta a magyar libatenyésztők ellen indított kampányait, továbbá, hogy a bécsi központi szervezettől részesülnek-e támogatásban.
Az alapítványnak választ kell adnia arra is, hogy a magyar alapítvány részesül-e támogatásban közvetlenül vagy közvetett módon német vagy osztrák magánszemélyektől, illetve gazdálkodó szervezetektől. Egyértelmű információink vannak arról, hogy konkurens osztrák és német tenyésztők állnak az alapítvány kampányai mögött – mutatott rá. Budai Gyula elmondta: ha az alapítvány nem szünteti meg a működésével kapcsolatban felmerült törvénytelenségeket, az ügyészség kezdeményezheti annak megszüntetését.