Az új mezőgazdasági, élelmiszeripari termék, eljárás vagy berendezés szabadalmazása, kedvező piaci helyzetet teremt a feltaláló, illetve szabadalmas számára, ugyanis kizárólagos jogot biztosít a gyártásra és a forgalomba hozatalra, valamint ezen jogok - licenc díj ellenében történő - másnak való engedélyezésére.
Az új növényfajta oltalom hasonló kizárólagos jogot biztosít a fajta nemesítőjének, illetve a fajta jogosultjának a termesztésre, forgalmazásra, valamint - nemesítői díj ellenében történő - hasznosításra.
A védjegy, mint az árujelzők legfontosabb fajtája, fontos piaci funkciókkal bír. Kiváló reklámeszköz, megkülönböztető képessége folytán fontos szerepe van a piaci versenyben. Lehetővé teszi, hogy segítségével a kereskedelmi forgalomban megkülönböztethetők illetve azonosíthatók legyenek a különböző termékek és szolgáltatások. Kapcsolatot teremt az áru gyártója és az áru, a szolgáltatás nyújtója és a szolgáltatás között. A fogyasztók számára egy jól bevezetett védjegy a jó minőség szimbólumává válhat.
A szabadalom, a növényfajta oltalom és a védjegy tulajdoni értékkel bír. Áruba bocsátható, gazdasági vállalkozásba apportként bevihető, jelzáloggal terhelhető. A feltalálót a szabadalom hasznosításából származó hasznos eredménye után adókedvezmény illeti meg.
A gazdasági előnyök biztosítása érdekében első lépésként a szabadalmi, növényfajta oltalmi igényt, illetve a megkülönböztető árujelző oltalmának igényét be kell jelenteni a Magyar Szabadalmi Hivatalnál. A szabadalmi bejelentésnek tartalmaznia kell - többek között - az új eljárás, termék, berendezés leírását, azon tulajdonságainak kiemelésével, amelyek megkülönböztetik az eddig ismert terméktől, eljárástól vagy berendezéstől. A növényfajta bejelentésnek a fajtanevet, faj és latin nevet, valamint az ideiglenes fajtaleírást kell tartalmaznia. A védjegybejelentésnek az oltalmazandó ábrát, szavakat, szöveget kell tartalmaznia, valamint azt is, hogy a védjegyet mely árucsoportokon belül kívánja a bejelentő használni.
A Magyar Szabadalmi Hivatal munkatársai elvégzik a bejelentés sokoldalú vizsgálatát, ellenőrzik például azt, hogy a bejelentett termék, eljárás, fajta vagy védjegy valóban új-e. Ha a bejelentés, szabadalom megfelel az összes alaki és érdemi követelménynek, a megoldás hatósági nyilvántartásba kerül. Ezzel a szabadalmas kizárólagos jogot szerez a találmány tárgyának gazdasági tevékenység körében történő hasznosítására.
A mezőgazdaság és az élelmiszeripar, valamint a tradicionális növényfajták szempontjából különös jelentősége van a földrajzi árujelzőknek. Az árujelző, amellett, hogy pontosan mutatja a termék származásának helyét, egyben minőségi garancia is.
További információkat a következő címeken lehet személyesen vagy írásban beszerezni:
Magyar Szabadalmi Hivatal Ügyfélszolgálata
1054 Budapest
Akadémia u. 21.
Telefon: 1/ 474-5561, 474-5541, 474-5542, 474-5543 Fax: 1/ 474-5534
Ingyenesen hívható zöld szám: 06-80-345-678
https://www.mszh.hu
e-mail: mszh@hpo.hu
Forrás: Agrárágazat