Hasznos tanácsok, ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Dr. Máté András
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Egy különleges cikksorozata jelenik meg az agraroldal.hu-n. Dr. Máté András, a magyar agrárium kiemelkedő alakja, a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgatója oszt meg hasznos tanácsokat a gazdálkodók számára. Cikksorozatunk első cikkében egy kis ízelítőt is kaphatnak olvasóink arról, hogy milyen hasznos tanácsok várhatóak még a jövőben.

Hasznos tanácsok gazdálkodóknak

Mit érdemes vetni Magyarországon?

Magyarországon csökkenő vetésterületük ellenére is a két legfontosabb növényünk az őszi búza és a kukorica. Meghatározó jelentőségű ezeken kívül a napraforgó és repce is. Mivel a búza és a repce vetésén már túl vagyunk, ezért a következőkben először a kukoricatermesztés gazdaságosságát meghatározó legfontosabb tényezők hatását ajánlom a döntéselőkészítő fázisban megvizsgálni.

Szándékosan a gazdaságosságra szeretnénk helyezni a hangsúlyt, mert véleményünk szerint nem a csúcstermést, hanem az adott körülmények között elérhető legkedvezőbb (még jövedelmet hozó) terméseredményt szeretnénk megcélozni.

Hogyan és miért érdemes gazdálkodni?

Az írás szerzője még részese volt annak a gazdálkodási szemléletnek, amikor a legnagyobb termés minden áron való elérése, a ráfordítások figyelmen kívül hatása, volt a követelmény. Ezen írás szerzőjétől is olyan technológiai leírásokat követeltek és fizettek meg ami ezt a célt szolgálta. De lassan ez az időszak is elmúlt és napjainkban már nem a csúcstermés, hanem egyre inkább a fenntartható, precíziós, diverzifikált, ezek mellett a főként jövedelmet eredményező növénytermesztési technológiák jelenthetik a túlélést az egyre nehezedő termelési feltételek között.
Részünkről ehhez kívánunk adalékokkal szolgálni eddigi sok évtizedes gyakorlati, szaktanácsadói és tudományos tapasztalatunkat hasznosítva.

Hasznos tippek gazdálkodóknak

Nyíltan vállaljuk, hogy elsősorban nem a tőkeerős gazdaságok, kiemelkedő szaktudású szakembereit kívánjuk megszólítani, hiszen véleményünk szerint ők talán nálunk is jobban tudják, mik a teendőik. De a már említett hosszú gazdálkodói, termelői és szaktanácsadói tapasztalataink alapján úgy látjuk, hogy nagyon sok gazdaság és gazdálkodó nem tartozik ebbe a csoportba. Számszerűen ők vannak többségben és ők rendelkeznek viszonylag szerényebb információkkal és lehetőségekkel. Sajnos közülük sokan be is fejezik termelői tevékenységüket, pedig várhatóan a termesztési feltételek további romlásával is számolni lehet.

Tanácsaink során a körülmények alábbi legfontosabb változásait is igyekszünk figyelembe venni:

  1. Az éghajlati adottságok várható változásait
  2. A ráfordítások (inputok) szinte megállíthatatlan növekedését
  3. A piaci viszonyok esetleges kedvezőtlen alakulását
  4. A támogatások esetleges csökkenését.

A gazdálkodóknak szűkös az eszköztáruk ezek kivédésére. 

Mégis mivel próbálkozhat a termelő saját hatáskörében? Meg lehet próbálkozni:

  1. A ráfordítás-hozam viszonyok ésszerűsítésével (technológia)
  2. Rendszeres hazai és nemzetközi piaci információk figyelésével (egyik legnehezebb feladat)
  3. Szervezett termelői összefogással

Legközelebbi írásunkban elsőként a ráfordítás- hozam viszonyok optimalizálására szeretnénk ötleteket adni, kövess be minket Facebook-on, ha érdekelnek a cikksorozat következő részei is, illetve iratkozz fel hírlevelünkre, ahol az egész sorozatot elküldjük majd olvasóinknak! 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-13

Az öntözés 7 aranyszabálya - Öntözési stratégiák és szabályok

Ne küzdj tovább a kókadozó levelekkel! Tanulj meg helyesen öntözni. Itt megtalálod az öntözés 7 aranyszabályát, amiket ha ismersz, hálásak lesznek növényeid.

2024-06-12

Teljes útmutató a komposztáláshoz kezdőknek: Az alapok lépésről lépésre

Szívesen belevágnál az otthoni komposztálásba de nem tudod, hogyan? Itt a teljes lépésről lépésre követhető útmutató az otthoni komposztálás elkezdéséhez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kopárosodás

a talaj eróziós lepusztulása, amit víz, szél v. a kettő együttesen válthat ki. A... Tovább

52/2006. (VII. 17.) FVM rendelet

a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Agrárjog Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés Tudomány