Elsőre az tűnik fel, hogy kedvenc fikuszunk alatt ragad a padló, pedig semmilyen ital nem borult oda mostanában. Aztán jön a többi árulkodó jel, melyből kiderül, hogy sajnos pajzstetűvel van dolgunk. Nézzük, mit tehetünk ebben az esetben!
A "ragacs"
Feljebb haladva a leveleken is megtaláljuk ezt a ragacsot, amin már a por is kezd megülni. Napról napra több levél hullik, és most már kezdünk aggódni, ezért közelebbről is megnézzük a növényt, … és meg is van a tettes: gombostűhegynyi, lapos, szemölcsszerű lény fej és lábak nélkül. Nincs is egyedül: a levelek színén és fonákján, a levélnyélen és a fás hajtásokon is gyülekezik kisebb-nagyobb csoportokban.
Pajzstetű
Ez bizony a pajzstetű. A növények tápanyagban dús levét szívogatja, ezzel legyengítve azt, miközben a felesleges cukros levet - a mézharmatot - kiválasztja testéből.
Kedveli a meleg, száraz helyet, ezért a fűtött lakás ideális élőhely számára, ahol a (különösen télen, a fényhiánytól) legyengült növényeket támadja meg először. Legtöbbször egy új virággal, vagy egy teleltetett kerti növénnyel érkezik lakásunkba. Gazdanövényekben nem válogatós: szívesen megtelepszik a fikuszokon, pálmákon, citrusféléken és számos más szobanövényen is.
Védekezés pajzstetű ellen
A pajzstetű elleni védekezés nem egyszerű, mert az állat kis páncéljával védekezik a külvilággal szemben. Ezért az egyik megoldás a fizikai eltávolítás: a levelekről szappanos-vizes ronggyal, az ágakról körömkefével, de végleges eredményt így nem várhatunk, mert egy-egy biztosan kicsúszhat a kezeink közül, és tovább szaporodik. Végső megoldást a vegyszeres kezelés fog nyújtani: Actara nevű rovarölőszer vizes oldatával (8 gramm vegyszer 10 liter vízbe) locsoljuk be a beteg növényt, és 10-14 nap múlva megismételjük a beöntözést. Fáradozásaink eredményeként megszűnik a ragacs-utánpótlás és a pajzsot szétnyomva láthatjuk, hogy elpusztult és megszáradt a kártevő.
Pajzstetű és a megelőzés
Ezután nincs más dolgunk, mint a megelőzésre figyelni: a megfelelő fény-hőmérséklet-víz-tápanyag egyensúlyt fenntartva törekedni arra, hogy szobanövényeink a legjobb kondícióban legyenek. Így elkerülhetjük ezt a hívatlan vendéget otthonunkban.
Forrás: