Így szabaduljunk meg a pajzstetűtől szobanövényeiden

Szobanövények gyógyítása: praktikák a pajzstetű ellen

Szélesi Ferenc, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Elsőre az tűnik fel, hogy kedvenc fikuszunk alatt ragad a padló, pedig semmilyen ital nem borult oda mostanában. Aztán jön a többi árulkodó jel, melyből kiderül, hogy sajnos pajzstetűvel van dolgunk. Nézzük, mit tehetünk ebben az esetben! 

Pajzstetű elleni megoldások

A "ragacs"

Feljebb haladva a leveleken is megtaláljuk ezt a ragacsot, amin már a por is kezd megülni. Napról napra több levél hullik, és most már kezdünk aggódni, ezért közelebbről is megnézzük a növényt, … és meg is van a tettes: gombostűhegynyi, lapos, szemölcsszerű lény fej és lábak nélkül. Nincs is egyedül: a levelek színén és fonákján, a levélnyélen és a fás hajtásokon is gyülekezik kisebb-nagyobb csoportokban.

Pajzstetű

Ez bizony a pajzstetű. A növények tápanyagban dús levét szívogatja, ezzel legyengítve azt, miközben a felesleges cukros levet - a mézharmatot - kiválasztja testéből.
Kedveli a meleg, száraz helyet, ezért a fűtött lakás ideális élőhely számára, ahol a (különösen télen, a fényhiánytól) legyengült növényeket támadja meg először. Legtöbbször egy új virággal, vagy egy teleltetett kerti növénnyel érkezik lakásunkba. Gazdanövényekben nem válogatós: szívesen megtelepszik a fikuszokon, pálmákon, citrusféléken és számos más szobanövényen is.

Védekezés pajzstetű ellen

A pajzstetű elleni védekezés nem egyszerű, mert az állat kis páncéljával védekezik a külvilággal szemben. Ezért az egyik megoldás a fizikai eltávolítás: a levelekről szappanos-vizes ronggyal, az ágakról körömkefével, de végleges eredményt így nem várhatunk, mert egy-egy biztosan kicsúszhat a kezeink közül, és tovább szaporodik. Végső megoldást a vegyszeres kezelés fog nyújtani: Actara nevű rovarölőszer vizes oldatával (8 gramm vegyszer 10 liter vízbe) locsoljuk be a beteg növényt, és 10-14 nap múlva megismételjük a beöntözést. Fáradozásaink eredményeként megszűnik a ragacs-utánpótlás és a pajzsot szétnyomva láthatjuk, hogy elpusztult és megszáradt a kártevő.

Pajzstetű és a megelőzés

Ezután nincs más dolgunk, mint a megelőzésre figyelni: a megfelelő fény-hőmérséklet-víz-tápanyag egyensúlyt fenntartva törekedni arra, hogy szobanövényeink a legjobb kondícióban legyenek. Így elkerülhetjük ezt a hívatlan vendéget otthonunkban.

Forrás:

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fejőketrec

juhokat a —>fejés ideje alatt rögzítő ketrec (fejőkaloda). Karámszerű létesítmény,... Tovább

ftálimid-származék hatóanyagú gombaölő szerek

a csoportba tartozó hatóanyagok zsíroldékonyak, ezért a sejtekbe aránylag könnyen behatolnak... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem