Így érjük el, hogy a paradicsomjaink hamarabb érjenek be!

Ezekkel a trükkökkel gyorsítsd fel a paradicsomjaid érését

Kiss Jázmin, kertész
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A nyár közeledtével minden kertész izgatottan várja, hogy megérjenek a paradicsomok. Bár a természetnek megvan a maga menetrendje, néhány praktikus módszerrel mi is segíthetjük a folyamatot, hogy a lehető leggyorsabban élvezhessük a friss, érett paradicsomokat. Az alábbiakban bemutatok négy hatékony trükköt, amelyekkel felgyorsíthatod a paradicsomok érését a kertben.

paradicsom termés

1. trükk: Csípd le a paradicsomnövény tetejét

Ha a paradicsomnövényeid már jelentős magasságot értek el és virágoznak, érdemes lecsípni a növény tetejét. Ezzel a módszerrel a növény energiáját a gyümölcsök érlelésére összpontosítod, nem pedig a további növekedésre és virágzásra. Csak távolítsd el a fő szár hegyét a legfelső virág felett. Így a növény nem nő magasabbra, és nem hoz új virágokat. Azokat a zöld paradicsomokat is eltávolíthatod, amelyek még nem érték el a teljes méretüket. Így a növény az energiáját a már meglévő gyümölcsök érlelésére fordíthatja.

Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a gyümölcsök számának csökkentése nemcsak felgyorsítja az érést, hanem javítja a betakarítás méretét, ízét és tápanyagtartalmát is. 

2. trükk: Stressz előidézése a paradicsomnál

A paradicsom gyorsabb érésének ösztönzésének egyik egyszerű módja a stressz előidézése. Ha a paradicsomnövények úgy érzik, hogy túlélésük forog kockán, felgyorsítják gyümölcseik érését, hogy magot termeljenek, és létrehozzák a növények következő generációját. Stresszt válthatsz ki egyszerűen azáltal, hogy csökkented a nekik adott víz mennyiségét. Tegyél ezt fokozatosan, hogy lehetővé tedd a növények számára az alkalmazkodást, és három hét alatt minden alkalommal egyre kevesebb vizet adj nekik.

Eleinte ne stresszeld túl a növényeket, mert az virágvégi rothadást vagy a paradicsom megrepedését okozhatja.

Ez a szándékos vízvisszatartás hasonló a szárazon termesztésnek nevezett termesztési technikához, amelyet a kereskedelmi gazdálkodók az íz javítására használnak. A termések végül kisebbek lesznek, mint a normál körülmények között a szőlőn érni hagyott paradicsom, de a növény vízfelvételének korlátozása növeli a gyümölcs cukortartalmát és egyéb ízesítő vegyületeit, ami édesebb és gazdagabb paradicsomot eredményez. Tehát ez a trükk finom bónuszt is adhat amellett, hogy elősegíti a gyümölcsök gyorsabb érését!

Hozzá kell tennem azonban, hogy a növények öntözésének mellőzése nem ideális módja a paradicsomtermesztésnek. A szárazon tenyésztett paradicsom sikeres termését a kezdetektől szárazon kell termeszteni, meghatározott éghajlati és talajviszonyok mellett.

3. trükk: Próbáld ki a paradicsom gyökérmetszését

A stressz kiváltásának másik egyszerű módja a gyökérmetszés, amely megszakítja a növény növekedési ciklusát. Ez a különleges technika gátolja a növény vízfelvételét, és vészjelzéseket küld ki, és arra utasítja, hogy siessen érlelni a termesztett paradicsomot. Ehhez egyszerűen helyezz be egy ásót 15-20 cm mélyen a talajba, körülbelül 30 cm távolságra a fő szártól, és körözd meg a növényt, miközben folyamatosan ásod az ásót. Ez elvágja a legkülső gyökereket, túlélési módba helyezi a növényt, és jobban kényszeríti az érettségre, mint egyébként.

Általában a paradicsom gyökeres metszésének legmegfelelőbb időpontja az első néhány gyümölcsfürt kialakulása után, de közvetlenül az érés megkezdése előtt. Általában három-négy héttel az első fagy előtt teszem ezt a területemen, bár az időzítés a kerttől és az éghajlattól függően eltérő lehet. Kombináld a gyökérmetszést csökkentett öntözéssel (ahogyan a fenti 2. trükkben is említettem).

Ezek a trükkök segíthetnek abban, hogy a lehető leggyorsabban élvezhesd a friss, érett paradicsomokat. Jó kertészkedést és bőséges termést kívánok!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-15

Ez a tökéletes időpont a paradicsom locsolásához a kánikulában

A paradicsom locsolása nem könnyű feladat kánikula idején. Segítünk, hogy a megfelelő paradicsom öntözés segítségével növényeid frissek és zöldek maradjanak.

2024-06-27

Eddig csak álmodozni mertél a bőséges paradicsomtermésről? Csináld ezeket, és érd el az álmod!

Minden kertész és házi kertész tudja, mennyi munka van a növénytermesztéssel. Ezek a tanácsok abban segítenek, hogy bőséges paradicsomtermésed legyen idén.

2024-07-01

Ültess paradicsomot még akár júliusban is - Használj hónaljhajtásokat!

Júliusban már sokan úgy gondolják, hogy felesleges belefogni a kertészkedésbe, pedig ez nem igaz. Még mindig van lehetőség a paradicsom ültetésére. Mutatom

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kartap-hidroklorid hatóanyagú rovarölő szer

a kártevők idegrendszerének működését gátolja. Erőteljes kezdeti hatása mellett a hatás... Tovább

gyöngyperje (Melica)

a pázsitfüvek családjához tartozó nemzetség. Egyes fajait, így pl. a bókoló gyöngyperjét... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Paradicsom