Időjárás: Az augusztusi időjárás változóan alakult. Ebben a hónapban összesen 126 mm csapadék hullott Szolnok térségében, de más térségekben is meghaladta a 100 mm-t (pl.: Törökszentmiklós, Kunhegyes, Tiszagyenda). A sok csapadékos nap nagymértékben hátráltatta a betakarítási munkákat, valamint jelentősen rontotta azoknak a minőségét.
Jász-Nagykun-Szolnok megye
2006-09-07
Jász-Nagykun-Szolnok megye növényegészségügyi helyzete 2006. 08. 01. - 2006. 08. 31. között
Időjárás: Az augusztusi időjárás változóan alakult. Ebben a hónapban összesen 126 mm csapadék hullott Szolnok térségében, de más térségekben is meghaladta a 100 mm-t (pl.: Törökszentmiklós, Kunhegyes, Tiszagyenda). A sok csapadékos nap nagymértékben hátráltatta a betakarítási munkákat, valamint jelentősen rontotta azoknak a minőségét. A betakarítás utáni talajmunkák a lehetőségekhez képest mindenhol folytatódnak. A csapadékos időjárás fokozta a gombabetegségek fellépését, a kertészeti és egyes szántóföldi kultúrákban. Általában mindenhol erős gyomosodás indult meg a tarlókon.
Fenológiai állapotok:
Cukorrépa: répatest fejlődése
Napraforgó: citromérés - érés
Kukorica: tejesérés - érés
Rizs: virágzás vége
Burgonya: gumónövekedés - betakarítás kezdete
Vöröshagyma: betakarítás kezdete
Lucerna: II. növendék kaszálása
Fűszerpaprika: termésnövekedés
Paradicsom: termésnövekedés
Görögdinnye: betakarítás vége
Szőlő: zsendülés - érés
Alma: érés - betakarítás kezdete
Szilva: érés - betakarítás kezdete
Őszi káposztarepce: vetés
Polifág kártevők:
- Mezei pocok: legintenzívebben a pillangósokban van jelen a rágcsáló, de ott is általában csak gyenge mértékű a fertőzés, azonban a Jászság egyes területein (Jászfényszaru, Jászberény, Pusztamonostor, Jászfelsőszentgyörgy) 2-3 lakott járat /100 m2 mértékű fertőzöttséget regisztráltunk.
- Aranyfarú pille: lárvakelése megkezdődött, a hajtások végén folyamatosan alakítják ki az áttelelő hernyófészküket.
- Amerikai fehér medvelepke: kisebb gócokban tapasztaltunk fertőzést Tiszafüred, Tiszaszőlős térségében, szórványokon.
Cukorrépa: A Jászság területén a cerkospóra és a lisztharmatfertőzések nem emelkedtek 2-3 % felé, köszönhetően az alkalmazott gombaölőszeres védekezéseknek. Ezeken a területeken a bagolylepke fertőzés is alacsony. Szolnok térségében a lisztharmatfertőzés 5-6 %-os, a cerkospóra fertőzés 5%-ban, a bagolylepke fertőzés, pedig 5-6 %-ban fordul elő. A megye déli részén a cerkospórás levélfertőzés tünetei 10 %-os fertőzöttségi szintet értek el, azonban a lisztharmat tünetei csak észlelési szinten vannak jelen. Erősödő gyomosodás jellemzi a cukorrépákat.
Napraforgó: A korán vetett állományok a csapadék hatására jelentősebb károsodást szenvednek tányérrothadás következtében. A botritisz és a sklerotinia fertőzöttség emelkedő tendenciát mutat. Deszikkálást és gyors betakarítást kell alkalmazni ezeken a helyeken. Ezt indokolja az erősödő gyomosodás is. Járványos mértékű botritiszes rothadást Tiszaszőlős térségében tapasztaltunk, ahol a fertőzés mértéke eléri a 20 %-ot. A diaporte fertőzés mértéke is nőtt az elmúlt időszakhoz képest, Tiszaigar és Kunmadaras térségében 30-45 %-os a fertőzés, sok a ledőlt szár az üregesedés, bélsorvadás miatt. Kungyalu és Tiszaföldvár térségében főként a korábbi vetésű állományokban jellemző a 10 %-os mértékű Diaportés fertőzöttség. Egyéb szárbetegségek (Macrophomina, Alternaria, Phoma) általánosan jelen vannak a megye egész területén, általában gyenge mértékben. Öcsöd térségében még csillagbimbós állomány is megfigyelhető.
Kukorica: Kukoricabogár imágókat továbbra is alacsony egyedszámban figyelhetünk meg. További lárvakártételről az elmúlt hónapban nem érkezett bejelentés. Törökszentmiklós, Kunhegyes és Kenderes térségében a vetőmagtermesztésben a kukoricamoly fertőzés mértéke eléri a 15-20 %-ot, ezeken a területeken legalább egy kezelést végrehajtottak ellene. A gyapottok-bagolypille fertőzés mértéke továbbra is alacsony szinten van (3-4%). Golyvásüszög fertőzés mértéke 3-5 %.
Burgonya: A növényzet lombozata erősen leszáradt. Burgonyabogár imágó és lárva általánosan jelen van. A hónap elején járványszerűen fellépet a burgonyavész a Jászság területén, egyes területeken 30-40 %-os lombveszteséget okozva, azonban az előrehaladott fenológiai állapot miatt védekezést már nem terveztek ellene.
Vöröshagyma: A csapadékos időjárás nehezítette a hagyma betakarítását (a rendre szedett hagymák újragyökeresedtek), de ennek ellenére jó termésátlagot mutat (40-70 t/ha). A peronoszpóra tovább erősödött a még betakarítatlan állományokban. Szolnok térségében 4-5 %-os fertőzöttségi szinten botritisz fordul elő.
Paradicsom: az intenzív védekezések ellenére is fellépet a fitoftóra, egyes táblarészeken járványszerűen (Jászapáti). Az érésgyorsítás után gyors gépi betakarítással lehet csökkenteni az okozott kárt.
Szőlő: Erősödik a botritisz, az éréshez közeli fajtákon 3-5 %-os. A lisztharmat és a peronoszpóra fürtön nem erősödött tovább a korábbi fertőzésekhez képest (1-3 %). A korai fajták betakarítása néhány nap múlva megkezdődik.
Rizs: Mezőtúr térségében a pirikuláriás megbetegedés következtében kb. 50 ha-on kipusztult a növényállomány, továbbá a kisújszállási rizsvetésekben is fellépet ez a betegség, azonban a növényvédő szeres kezelés hatására sikerült a járványt megállítani.
Alma: A lisztharmatfertőzés a fogékony fajtákon 8-10 %-os. Fuzikládium fertőzöttség 5-7 % levélen, míg termésen 2-3 % körüli. Az almamoly rajzása a végéhez közeledik, a jászberényi feromoncsapda az elmúlt héten már nem fogott, de a tiszaroffi feromoncsapda még 5 db-ot fogott.
Szilva: Erős takácsatka fertőzés lépett fel Abádszalók és Tiszafüred térségében. A megyében kihelyezett feromoncsapdák alacsony egyedszámban fogták a szilvamolyt az elmúlt dekádban.
Szolnok, 2006. szeptember 4.
Jordán László
mb. igazgató