Mindent a szőlőről - a szőlő teleltetése és védelme

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Sokan nagyot hibáznak abban, hogy azon a véleményen vannak, mely szerint a szőlő átvészeli károsodás nélkül a legszélsőségesebb telet is. Éppen ezért hoztam most el nektek ezt az írást, mindenképpen olvassátok el! 

Cikkajánló
Leander teleltetése                                                                                   Muskátli teleltetése
Fügefa teleltetése                                                                                     Citromfa teleltetése
Hortenzia teleltetése                                                                                Pálmák teleltetése
Kaktuszok teleltetése                                                                               Rózsák teleltetése
Pampafű teleltetése                                                                                 Aloe vera teleltetése

A szőlő teleltetésének fontossága

Sokan nem tudják, pedig tény, rengetegen megfigyelték már, hogy nemcsak a fejművelésű, valamint egy-kétéves fiatal és újtelepítésű tőkék rügyei és vesszői szenvednek károsodást, hanem az idősebb tőkerészek is elpusztulnak abban az esetben, ha a hőmérséklet tél folyamán mínusz 15-20 Celsius fok alá süllyed.

Éppen ezért mindenképpen védenünk kell az összes szőlőtőkét, de nézzük, mely fajták a leginkább fagyérzékenyek: Bánáti rizling, Csaba gyöngye, Hárslevelű, Kardinál, Kadarka, Mézes fehér, Pannónia kincse, Piros szlankamenka, Zala gyöngye.

A szőlő teleltetése – A fagyok elleni védekezés

Ehhez érdemes tudnunk, hogy három féle fagy létezik: őszi, téli, valamint tavaszi fagyok. Az őszi fagyok még kevésbé jelentenek veszélyt a szőlőre nézve, ha viszont -2 Celsius fok alá csökken a hőmérséklet, akkor a levelek lehullanak, a vesszők nem érnek be rendesen, télen pedig elfagynak. A szőlőt kevésbé viseli meg a téli fagy, ha az már decemberben megérkezik.

A szőlő teleltetése – Mikor érdemes elvégeznünk a szőlő teleltetését?

A legnagyobb károkat a szőlő nyugalmi időszakában (február-március) érkező nagyobb lehűlés okozza, mivel ebben a stádiumban nagyon érzékenyek a szőlőtőkék a hidegre. Még a májusi fagyok is nagy károkat okozhatnak, mivel erre már a szőlőgazdák sem készülnek, váratlanul érkezik a legtöbb esetben.

Ha ezeket tudjuk, akkor rájöhetünk arra is, hogy érdemes ősz végén, de legkésőbb az erősebb fagyok megérkezéséig elvégezni a szükséges műveleteket. Ha már fagyott a talaj, akkor a rossz tömörödés miatt rések keletkeznek, ezért nem lesz száz százalékos takarásunk! 

A szőlő teleltetése – Mit kell tennünk?

Az idősebb tőkéket bakhátasan kell fednünk, az új, fiatal tőkéket elegendő kisebb földhalmokkal védeni. Arra mindenképpen ügyeljünk, hogy a föld a tőke minden oldalát egyenlően takarja. A bakhát csúcsa ormos legyen, ne maradjon mélyedés (a mélyedésben összegyűlhet a csapadék, és megfagyva károsodhat a tőke). Nem kell túl nagy kupacot készítenünk, mivel, ha az idő hirtelen felmelegszik, akkor a rügyek kipállanak alatta.

A szőlő teleltetése – Mire figyeljünk?

A takaráshoz minden esetben szikkadt földet használjunk, semmiképp ne legyen vizes (ezzel nőne a kipállás veszélye). Ideális, ha a rövidcsapos metszésű, fejművelésű szőlőtőkék vesszőit 4-5, míg a hosszúcsaposakat 6-8 alsórügyig fedjük. A nagyon fagyérzékeny fajták törzsét takarhatjuk száraz szalmával, illetve kukoricacsuhéval is. 

Forrás: Fotó: Pixabay


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

További cikkek ebben a témában
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Mezőgazdaság Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

kút

a felszín alatti vízáteresztő talajréteg vizét felszínre hozó műtárgy, és a hozzá... Tovább

foltos bürök (büdös bürök, Conium maculatum L.)

az —>ernyősök családjába tartozó, nitrogénben gazdag talajú gyomtársulásokban élő,... Tovább

Tovább a lexikonra