Optikai üvegszálak az üvegbetonban
Losonczi Áron építőanyaga megmaradt betonnak, egy transzparenst pedig átviszi a fényt úgy, hogy a beton beton marad megjelenésben és összhatásban is. Áron ugyanis finom betont és optikai üvegszálakat használ a találmányához, amik előregyártva, építőblokkok formájában alkalmazhatóak.
Az optikai üvegszálak ezrei mátrixot alkotva, egymással párhuzamosan futnak minden egyes blokk két fő felülete között. A szálak aránya az össztérfogathoz képest kicsi (5%), ezen felül kis méretük miatt azok teljesen elkeverednek a betonban, annak szerkezeti részévé válnak, mint egyfajta finom frakciójú adalékanyag. A blokkok felülete így továbbra is homogén betonként jelenik meg.
Az üvegszálak pontonként továbbítják a fényt a két oldal között. Párhuzamos elhelyezésük miatt az ilyen elemekből épített fal fényesebb felére eső fényinformáció változatlanul jelenik meg a másik, sötétebb oldalon. Ennek talán a legérdekesebb formája az árnyékok éles körvonalakkal való kirajzolódása a fal ellentétes felén. A blokkokból teherhordó szerkezetek is építhetőek, mivel a bekevert üvegszálak nem befolyásolják negatívan a beton közismerten nagy teherbíró képességét.
A blokkok különböző nagyságban és hőszigetelt formában is gyárthatóak. Az ötlet születése óta több prototípus készült. Ezek közül kiemelkedő jelentőségű az a legújabb, 60 elemből álló, ember nagyságú faldarab, melyet először idén augusztusban, Stockholmban láthatott szélesebb közönség a Svéd Építészeti Múzeum kortárs építészeti kiállításán. Megemlítendő, hogy a fal teljes egészében egy magyar kisvárosban, Csongrádon készült, barátok és helyi mesteremberek segítségével. Reményeim szerint hamarosan felépülhet az első tesztépület, mely talán egy l’art pour l’art szellemű kis pavilon lesz, saját építőanyagának bemutatására.