A szuperfoszfát bemutatása - hogyan és miért használd a szuperfoszfátot kertedben?

Szükség van a kertemben szuperfoszfátra?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A makrotápanyagok elengedhetetlenek a növények növekedéséhez és fejlődéséhez. A három legfontosabb makrotápanyag egy növény számára a nitrogén, a foszfor és a kálium. E három közül a foszfor felel a virágzásért és a gyümölcstermésért. Ezek a folyamatok egy úgynevezett szuperfoszfát segítségével is elősegíthetők. De mi is ez a tudományosnak hangzó valami? Nézzük meg, hogy mi mindent érdemes tudni róla és használatáról.

Szuperfoszfát előnyei

Kell-e a kertbe szuperfoszfát?

Minél több virágot és termést sikerült elérned növényeiden, annál gazdagabb szüretre számíthatsz. Ha több paradicsomot, vagy nagyobb, dúsabb rózsákat szeretnél, akkor a szuperfoszfát lehet az, ami segíthet ebben. Az ipari szuperfoszfát a gyökérfejlődés serkentését szolgálja, illetve segít, hogy a növényben található cukrok hatékonyabban mozogjanak a növényen belül, felgyorsítva ezzel az érési folyamatot. Leggyakrabban nagyobb virágok és több gyümölcs termesztéséhez használják.

A szuperfoszfát nem más, mint egy nagy adag foszfát. Két megvásárolható fajtája létezik: a hagyományos szuperfoszfát, illetve a tripla szuperfoszfát. Mindkettőt nem oldódó ásványi foszfátokból nyerik ki, majd egy sav segítségével oldható formába alakítják őket át. A hagyományos szuperfoszfát 20% foszfort, míg a tripla nagyjából 48%-ot tartalmaz. A sima ezen kívül gazdag kalciumban és kénben is.

Általában zöldségeken, hagymákon, gumókon, virágzó fákon, gyümölcsökön, rózsákon és más virágzó növényeken használják. Egy hosszú távú kutatás során kimutatták, hogy a magas dózisú tápanyag javítja a talaj minőségét, ami a szerves körforgás serkentésében és a termés mennyiségének növelésében jelenik meg. Mindemellett a talaj pH-értékének csökkenését is kötötték már hozzá, továbbá a giliszták szaporulatát is csökkentheti. A kérdés nem feltétlenül az, hogy van-e szükség rá, hanem hogy mikor érdemes használni a szuperfoszfát.

Mikor alkalmazz szuperfoszfát?

A szuperfoszfát leghatékonyabban az ültetéssel egy időben alkalmazható. Ez azért van, mert elősegíti a gyökerek kifejlődését. Ezen kívül akkor is hasznos, amikor a növény gyümölcsöt kezd teremni, mert a szuperfoszfátból kapott tápanyagok elősegíthetik a nagyobb gyümölcsök kialakulását. Ajánlott a terméket 4-6 hetente használni a tenyészidőszak során. Az évelőknél kora tavasszal érdemes alkalmazni, egy kis szezonindító kezdőlöket gyanánt.

A szuperfoszfátnak szemcsés és folyékony változata is fellelhető, ezért alkalmazható a talajba, permetként és öntözéses módszerrel is. Érdemes szem előtt tartani, hogy a szuperfoszfát savassá teheti a talajt, de némi mésszel kiegészítve visszaállítható annak megfelelő pH-értéke. 

Hogyan használd a szuperfoszfátot?

Ha szemcsés formában jutottál hozzá, akkor áss vagy szúrj kis lyukakt a gyökérvonalnál, és töltsd fel azokat egyenlő mennyiségű szuperfoszfáttal. Kezdetben minden lyukba 35 grammnyi foszfáttal érdemes kísérletezni. A szemcsés foszfát ne érjen a növény leveleihez. Mosd le a növényeket alaposan, és ügyelj rá, hogy a tápanyagok beleázzanak a talajba. Ha a talajt ültetés előtt készíted elő, akkor 20 négyzetméterenként nagyjából 2,5 kg terméket érdemes használni. Éves alkalmazás esetén 60-125 millilitert használj 2 négyzetméterenként.                                                                                         

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

DKC4547 (EXP 244)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepesen korai. A kalászkapelyva alapján az... Tovább

panarícium (büdös sántaság)

kérődzők, főként juhok végtagbetegsége, amikor a csülkök közötti bőrből a csülökirha... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem