A póréhagymának számtalan jó tulajdonsága van, ezek közül kiemelkedik, hogy egész évben termeszthető, és millióképpen fogyasztható! Ennek a finom téli zöldségnek a termesztése egyszerű, mégis van pár dolog, amit érdemes tudnotok. Mostani cikkemben mindent elmondok a póréhagymáról, annak termesztéséről, felhasználásáról, és élettani hatásairól!
A póréhagyma bemutatása
Az emberiség egyik legősibb kultúrnövényeként tartjuk számon a póréhagymát, mivel már az ókori Egyiptomban is ismert, kedvelt zöldségféle volt, a görögök és a rómaiak is előszeretettel fogyasztották. Elterjedtsége nem változott, manapság is népszerű kultúrnövény, viszont az eredeti, vadonélő fajtája már csak elvétve található meg. Számos mennyiségű vitamin található benne, ezen kívül tele van fontos ásványi anyagokkal, éppen ezért élettani hatása igencsak kedvező.
Fontos tudni, hogy a póréhagyma évelő növény, Magyarországon csak a téli fajtái képesek áttelelni. A növények magassága a 40-60 centimétert érik el, leveleinek alsó része fehér, a gyökérzete felett hüvelyszerűen, egymást burkolva hengerszerű alakzatban fejlődnek. Leveleinek folytatása zöld, a külső levélhüvelyeken zölden csíkozottak, laposak, 2-3 centiméter szélesek, ellentétes oldalról sűrűn egymásra lapolódnak.
Magszárat csak a második évtől hoz, ez pedig elérheti a 100-120 centimétert is. A szárak vastagsága egyenletes, merev tartású. Gömb alakú virágának átmérője 8-12 centiméter, a virágernyők szára általában 4-6 centiméter. Szirmai aprók, halvány rózsaszínűek, vagy zöldes-fehérek.
A póréhagyma felhasználása
A francia konyha egyik elismert alapanyaga, nem véletlen, hogy az európai póréhagyma termesztésben Franciaország áll, évi 10 millió tonnás átlaggal. Hajszálgyökérzetét leszámítva az egész növényt felhasználjuk táplálékkészítésben. Élettani hatásai kedvezőek hasonló módon a többi étkezési hagymafélékhez, viszont íze és szaga nem annyira intenzív, mint például a vöröshagymáé.
Felhasználását tekintve igen nagy változatosságot tapasztalhatunk. Egyaránt fogyasztjuk nyersen, főve, sütve vagy szárítva. Felhasználják díszítő elemnek, salátaként, levesekben vagy fűszernövényként, de mint önálló köret is megállja helyét. Magyarországon kevésbé elterjedt. Legfőbb fogyasztói Franciaország, Anglia, Kína, India, a skandináv országok. A következő oldalon még több érdekesség vár a póréhagymáról, illetve annak termesztéséről!