Magánfőzött párlat készítése – Minden tudnivaló a magánfőzött párlat készítéséről

Magánfőzött párlat készítése – Itt az alkalom, hogy kipróbáld!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

házi pálinka

Magánfőzött párlat készítése – Az alszesz képzés

Cefrével töltsük fel a főzőüstöt a térfogatának 3/4 részéig, majd kezdjük el melegíteni. A cefréből távázó párlat az üstsisakon keresztül a desztillálóba kerül, ahol újra cseppfolyósodik. Ez lesz az alszesz, ami minőségtől függően 20-40 százalékos alkoholtartalommal bíró etil-, és metil-alkohol, valamint egyéb anyagok keveréke, melynek mennyisége nagyjából a cefre 30 százaléka. Amikor a páracső hűtő felöli vége is elkezd melegedni, akkor valamelyest csökkentsük a fűtést – a fűtést úgy szabályozzuk, hogy megkezdésétől számítva egy óra múlva induljon meg a párlat kifolyása. 

Az először kijövő alszesz több kozmaolajat tartalmaz, amit el kell választanunk a párlattól. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy egy kisebb edénybe hideg vizet töltünk az edény feléig, majd tele engedjük az előpárlattal, és leszíneljük róla a felszínen úszó kozmaolajat. 

Magánfőzött párlat készítése – Lepárlás

A lepárlás elején a lefolyó alszesz szeszofka a cefre szesztartalmától és a főzőkészülék hatásától függően változik, általában 30-45 tf% között. Ellenőrizzük a hűtővíz hőmérsékletét hőmérővel, ennek hiányában a kezünk tapintásával. Akkor jó a hűtés, ha a hűtő felső harmada langyos, az alsó fele pedig hideg. Folytassuk a lepárlást egészen addig, amíg a kifolyó alszesz alkoholtartalma 10-15 tf% lesz. Arra ügyeljünk, hogy a lejött alszesz ne legyen 25 tf%-osnál erősebb, ha mégis az, akkor érdemes hígítani ioncserélt vízzel. 

Magánfőzött párlat készítése – Az alszesz finomítása

Azért, hogy kívánt zamatú és minőségű pálinkát kapjunk, növelni kell az alkoholkoncentrációt és szét kell választanunk a párlatrészeket. Az alszesz nem habzik, ezért az üst 80-90 százalékáig tölthető. A fűtést kezdjük intenzíven, majd a páracső melegedésekor vegyük vissza és a lehető leglassabban indítsuk meg a lepárlást az alkotórészek tökéletes szétválasztásának érdekében. Az elő-, közép-, és utópárlatrészek szétválasztásának legbiztosabb módja, ha vizsgáljuk a lefolyó párlatot szaglással, ízleléssel (ehhez viszont szükség van szakértelemre, gyakorlatra). 

Magánfőzött párlat készítése – Az elsőként lefolyó párlatrész, a rézeleje

Ez tartalmazza a legtöbb előpárlati szennyeződést, gyakran kékeszöld színű a hűtő belső felületéről eloldott grünspan miatt. Fontos tudni, hogy mivel sok szennyeződést tartalmaz, az egészségre is nagyon veszélyes, ezért semmisítsük meg! Mennyisége az alszesz 0,3-0,5 százaléka. A rézeleje utáni lejövő előpárlat mennyisége az alszesz 0,5-1,5 százaléka, ez általában szúrós szagú acetaldehidet és etil-acetátot tartalmaz.

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ha mondjuk van 100 liter cefrénk, akkor ebből 25-30 liter az alszesz, amiből a rézeleje 1-1,2 deciliter, amit vizsgálat nélkül ki kell öntenünk. Ezután öt darab számozott pohárba 1-1 deciliter párlatot fogunk fel, és az ötödik számú pohártól visszafelé elkezdjük kóstolgatni, langyos vízzel hígítva. Amelyik pohár tartalma illatban, ízben már nem megfelelő, nem megy a középpárlathoz, attól kezdve a többit kiöntjük. 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-03

Dél-Olaszország különleges növénye – most kell elültetni a szagos bükkönyt

A szagos bükköny (Lathyrus odoratus) egy egynyári kúszóvirág, ami egyenesen Szicíliából került át Európába. Mutatjuk mikor és hogyan ültesd el, gondozd.

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-03

5+1 növény, amit meg kell metszeni áprilisban

Metszésre fel: ezeket a növényeket meg kell metszened áprilisban, ha azt akarod, hogy virágozzanak és termést hozzanak, mutatjuk a tippeket, ezekre figyelj!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

inzulinrezisztencia

 Inzulin rezisztens állapotban az adott inzulin jelre bekövetkező válasz a... Tovább

légzési mérgek

olyan rovarölő szerek, amelyek a légzőkészüléken át a szervezetbe jutva fejtik ki... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert