Magánfőzött párlat készítése – Minden tudnivaló a magánfőzött párlat készítéséről

hirdetes

Magánfőzött párlat készítése – Itt az alkalom, hogy kipróbáld!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

házi pálinka

Magánfőzött párlat készítése – A középpárlat

Mihelyst a kellemetlen szag megszűnik, váltsunk át középpárlat gyűjtésére, mert az előpárlat után azonnal kellemes aromákban feldúsult anyagok párolódnak le, ez pedig a párlat legértékesebb része! Fontos, hogy a középpárlatot külön zárt edénybe gyűjtsük. A középpárlat az alszesz jelentős, 40-50 százalékát teszi ki, szeszfoka pedig 50-60 fk körül mozog, íze, illata hamisítatlan, hibátlan, könnyen felismerhető! 

Magánfőzött párlat készítése – Az utópárlat

Akkor kell utópárlat leválasztásra átváltanunk, amikor kezd megjelenni a jellegzetes főtt fazék-, üst íz, ami savanyú szagú. Az utópárlat általában 15-25 szeszfokos, az alszesz 25 százalékát teszi ki. Általában akkor kell elkezdenünk új edénybe gyűjtenünk, amikor a kifolyó párlat alkoholtartalma 30 fok alá csökken. 

hirdetes

Magánfőzött párlat készítése – Érlelés, tárolás

A lepárolt pálinka még nem tekinthető kész italnak, kissé megviselt kinézete, és magas szeszfoka miatt. Ilyenkor illata szúrós, íze csípős, karcos, aromája hiányos, nem harmonikus. Fontos tudni, hogy a nemes gyümölcsből készített pálinkák igazi értékei, vagyis illat-, és ízviláguk 40-48 fokos alkoholtartalom mellett teljesednek ki, ezért eredeti alkoholtartalmát csökkentenünk kell – ezt hígítással tehetjük meg! 

hirdetes

Magánfőzött párlat készítése – Hígítás

Csak tiszta, ionmentes, semleges ízű és illatú, desztillált vizet használjunk! Hígításnál fontos szabály, hogy a pálinka és a víz azonos hőmérsékletű legyen, és minden esetben a vizet töltsük a pálinkába, ne pedig fordítva! Érdemes a számított mennyiségű vizet több lépésben, kis mennyiségben, keverés mellett adagolni, így megóvhatjuk a magas koncentrációjú pálinka értékeit. Ha van mondjuk hét liter 59 fokos pálinkánk, és ezt szeretnénk 48 fokosra hígítani, akkor összesen 1,6 liter vizet kell hozzáadnunk - képlet: 7x59/48)-7.

Magánfőzött párlat készítése – Érlelés

Lefőzés után ízében friss, ízben karcos. Legalább 3-4 hónapra van szükség ahhoz, hogy valamelyest letisztuljon – ekkor lesz kicsit lágyabb, kevésbé karcos, már érezhetjük a gyümölcs finom illatát és ízét. Ha még várunk várunk, akkor még jobban helyreállnak a párlat belső egyensúlyai, megszűnik a darabossága, nyersessége, letisztul és isteni finommá válik. Ezután lehet palackozni és tovább pihentetni a pálinkát. Sok sikert kívánok mindenkinek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-02-27

A kora tavasszal elültetett gyümölcsfáknál így végezzünk alakító metszést

Ismerd meg az első metszés fontosságát a gyümölcsfák nevelésében! Tippeket és tanácsokat is találsz az első metszés sikeres elvégzéséhez, az alakító metszéshez.

2024-03-04

A kertész titkos fegyvere: így metszd gyümölcsfáidat a bőséges termésért

A tavasz a kertészkedés ideje! Ismerd meg a tavaszi metszés előnyeit, és tanuld meg, hogyan metszd meg gyümölcsfáidat márciusban. Szakértő tippek a kertésztől!

2024-03-19

Vetés áprilisban: ezt az 5 zöldséget elültetheted áprilisban

Ne maradj le a tavaszi frissességéről! Ismerj meg 5 könnyen termeszthető zöldséget, amelyeket áprilisban vethetsz kezdő kertészként is. Tippek, tanácsok vetéshez.

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

56/2006. (VIII. 1.) FVM rendelet

a növény-egészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001.... Tovább

Gombaölo Chorus 75 WG

Almástermésűekben és csonthéjasokban lisztharmat, varasodás és monília, szőlőben... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert