Ezeket a gyümölcsöket te is szeretted biztos- fehér eperfa, fekete bodza, vadmálna

Őseink retro gyümölcsei

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mostani cikkemben olyan gyümölcsöket mutatok be nektek, amelyeket őseink még nagyon jól ismertek, illetve gyűjtöttek. Sokan mára elfelejtették őket, pedig a nemesített gyümölcseinknél sokkal könnyebben termeszthetők házikertben, ráadásul ízletesebbek is, nézzük tehát, melyek ezek! 

Retro gyümölcsök, amiket mindenki imádott

Ősi gyümölcseink – Fekete-, és fehér eperfa

A fekete eperfa Közép-Ázsiából, míg a fehér Kínából származik, régen mind a két fajta megtalálható volt Magyarország egész területén, majd minden parasztháznál, manapság viszont kevésbé népszerű – hulló termése miatt. Az eperfát egyes területeken szederfaként ismerik, gyümölcsét is szedernek mondják, annak ellenére, hogy a szeder a rózsafélék családjába tartozó cserjeféle. Gyümölcsét nagyon szerették a gyerekek, de az idősek is örültek neki, sokan készítettek belőle például bort.

A fehér eper éretlenül kesernyés, viszont megérve istenien finom, mézédes. A fekete eper savtartalma magasabb, kevésbé éretten is fogyasztható, ekkor üdítően savanykás, megérve pedig édeskés, a szederhez hasonló. Többen azért nem szeretik, mert beszínezi a nyelvet, illetve a bőrt, ráadásul kimoshatatlan foltot hagy a ruhán. Kiválóan alkalmas mindkét fajta eltevésre, mélyhűtőben tárolhatók, de készíthető belőlük befőtt, mártás, gyümölcslé, szörp, turmix, még akár lekvár is. a fehér eperfa termése pedig alkalmas pálinka, és aszalványkészítésre, a fekete eperfáé gyümölcsborkészítésre.

A madarak kedvelőinek is ajánljuk ezeket a növényeket, mivel a galambok, a kacsák, és a libák is szeretik. Tudni kell róluk, hogy a kutyák is szeretik, de esetükben oda kell figyelni, mert hajlamosak több marékkal is fogyasztani belőle, ami emésztési problémákat okozhat. Ha szeretnétek több mindent megtudni az eperfa termesztéséről, akkor (ide kattintva) olvassátok el korábbi cikkünket! 

Ősi gyümölcseink – Húsos som

Egész Európában, így a Kárpát-medencében is elterjedt ez a fantasztikus növény, már ősidők óta gyűjtjük termését, és még a kertekbe is beköltöztettük. Manapság már csak az erdők szélein, középhegységeink erdeiben találkozhatunk velük. Termése piros héjú, tojásdad, hosszúkás, csonthéjas magot tartalmaz, éretten kellemes ízű. Sajnos ma már csak kevesen tudják, hogy mennyire értékes növény: gyümölcsének C-vitamintartalma 200 mg/100 g körül van, gazdag karotinban, tovább sok cukrot, pektint, almasavat tartalmaz.

Terméséből kiváló lekvár, szörp, kompót, gyümölcsbor és pálinka készíthető. Értetlen termését az olívabogyóhoz hasonlóan teszik el sós vagy ecetes vízben, már az ókor óta. Ha többet szeretnétek tudni a húsos somról, illetve a húsos som termesztéséről, akkor kattintsatok ide és olvassátok el korábbi írásunkat! Érdemes velem tartani a következő oldalon is, mivel még számtalan ősi gyümölcsöt mutatok be nektek, amiket jó lenne, ha nem felejtenénk el! 

Forrás: Fotók: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lovassport

a nyereg alatti lovassportok és a fogathajtás összefoglaló neve. A nyereg alatti lovassport igen... Tovább

Rovarölo Match 50 EC

Környezetkímélő kitinszintézis gátló szer.Hatóanyag: 50 g/l lufenuronFelhasználható: -... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs gyümölcstermesztés Növénytermesztés Növényvédelem