Ezeket a gyümölcsöket te is szeretted biztos- fehér eperfa, fekete bodza, vadmálna

hirdetes

Őseink retro gyümölcsei

Szélesi Ferenc
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Mostani cikkemben olyan gyümölcsöket mutatok be nektek, amelyeket őseink még nagyon jól ismertek, illetve gyűjtöttek. Sokan mára elfelejtették őket, pedig a nemesített gyümölcseinknél sokkal könnyebben termeszthetők házikertben, ráadásul ízletesebbek is, nézzük tehát, melyek ezek! 

Retro gyümölcsök, amiket mindenki imádott

Ősi gyümölcseink – Fekete-, és fehér eperfa

A fekete eperfa Közép-Ázsiából, míg a fehér Kínából származik, régen mind a két fajta megtalálható volt Magyarország egész területén, majd minden parasztháznál, manapság viszont kevésbé népszerű – hulló termése miatt. Az eperfát egyes területeken szederfaként ismerik, gyümölcsét is szedernek mondják, annak ellenére, hogy a szeder a rózsafélék családjába tartozó cserjeféle. Gyümölcsét nagyon szerették a gyerekek, de az idősek is örültek neki, sokan készítettek belőle például bort.

A fehér eper éretlenül kesernyés, viszont megérve istenien finom, mézédes. A fekete eper savtartalma magasabb, kevésbé éretten is fogyasztható, ekkor üdítően savanykás, megérve pedig édeskés, a szederhez hasonló. Többen azért nem szeretik, mert beszínezi a nyelvet, illetve a bőrt, ráadásul kimoshatatlan foltot hagy a ruhán. Kiválóan alkalmas mindkét fajta eltevésre, mélyhűtőben tárolhatók, de készíthető belőlük befőtt, mártás, gyümölcslé, szörp, turmix, még akár lekvár is. a fehér eperfa termése pedig alkalmas pálinka, és aszalványkészítésre, a fekete eperfáé gyümölcsborkészítésre.

hirdetes

A madarak kedvelőinek is ajánljuk ezeket a növényeket, mivel a galambok, a kacsák, és a libák is szeretik. Tudni kell róluk, hogy a kutyák is szeretik, de esetükben oda kell figyelni, mert hajlamosak több marékkal is fogyasztani belőle, ami emésztési problémákat okozhat. Ha szeretnétek több mindent megtudni az eperfa termesztéséről, akkor (ide kattintva) olvassátok el korábbi cikkünket! 

Ősi gyümölcseink – Húsos som

Egész Európában, így a Kárpát-medencében is elterjedt ez a fantasztikus növény, már ősidők óta gyűjtjük termését, és még a kertekbe is beköltöztettük. Manapság már csak az erdők szélein, középhegységeink erdeiben találkozhatunk velük. Termése piros héjú, tojásdad, hosszúkás, csonthéjas magot tartalmaz, éretten kellemes ízű. Sajnos ma már csak kevesen tudják, hogy mennyire értékes növény: gyümölcsének C-vitamintartalma 200 mg/100 g körül van, gazdag karotinban, tovább sok cukrot, pektint, almasavat tartalmaz.

hirdetes

Terméséből kiváló lekvár, szörp, kompót, gyümölcsbor és pálinka készíthető. Értetlen termését az olívabogyóhoz hasonlóan teszik el sós vagy ecetes vízben, már az ókor óta. Ha többet szeretnétek tudni a húsos somról, illetve a húsos som termesztéséről, akkor kattintsatok ide és olvassátok el korábbi írásunkat! Érdemes velem tartani a következő oldalon is, mivel még számtalan ősi gyümölcsöt mutatok be nektek, amiket jó lenne, ha nem felejtenénk el! 

Forrás: Fotók: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bakköröm

főként szm.-ban előf. körömalakulás, a körmök fokfala a talajjal 50°-nál nagyobb szöget... Tovább

hosszúgyapjas húsjuhok

Angliában a helyi fajták nemesítésével állították elő hús hasznosítású fajtákat. A... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs gyümölcstermesztés Növénytermesztés Növényvédelem