Molylepke elűzése örökre - bevált trükkök, amik segíthetnek Neked is

Házi praktikák a molylepkék kiűzésére otthonodból

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A molylepkék önmagukban nem tűnnek kifejezetten fenyegető élőlényeknek, pedig ez csak a látszat. Akinek valaha könnyes búcsút kellett vennie kedvenc ruhadarabjaitól, csak mert éppen egy-két moly éppen azt választotta vacsorára, az pontosan tudja, hogy milyen pusztítást is képesek okozni az ember otthonában. Ezek a szárnyas rovarok a lepkék rendjéhez (Lepidoptera) tartoznak, és külsőre sokban hasonlítanak is közeli rokonaikra. Habár az emberekre közvetlenül nem veszélyesek, aki számára kedves ruhái épsége, az jobban teszi, ha védekezik ellenük. 

Molylepkék távoltartása

Hol rejtőznek a molylepkék?

A molylepkékre rálelhetsz fiókjaidban, szennyeskosaraidban, és ruhásszekrényeidben is, ezeken a helyeken lelik meg ugyanis egyik kedvenc táplálékukat: a méregdrága ruháid. Az éhes molyok lyukakat hagynak a kabátoktól kezdve a pulóvereken át lényegében mindenben, amit rágószerveik képesek szétbontani. Főleg a kasmír és a gyapjú termékeket kedvelik. Előszeretettel rejtőzködnek meleg, sötét helyeken, például a kanapékban és szőnyegekben. Méretükből adódóan meglepő, de akár még a bőrön is képesek átrágni magukat. Valójában nem közvetlenül a fenőtt példányok okozzák a problémát, mert ezeknek nincs „szájuk”. A ruhák éhes ellenségei a molylepkék lárvái.

Milyen molytípusoktól kell tartani?

Nem mindem molylepke ad okot aggodalomra, ha otthonodban látod – némelyikük teljesen ártalmatlan. A három fő típus, amelyek komoly kár tehetnek a következők:

Aszalványmoly

Az aszalványmoly a legkárosabb az összes elterjedtebb fajta közül. Ezek az agresszív rovarok beférkőznek a fiókokba, szerkényekbe és éléskamrákba is, megdézsmálva mindent, ami csak útjukba kerül. Külsőre hasonlítanak ugyan a barna házi molyhoz, viszont az aszalványmolyok szárnyai szürkék. Ha rábukkansz egyre otthonodban, akkor azonnal lépned kell. A nőstények akár 300 petét is lerakhatnak egyszerre, ami bőven elég egy egész invázióra.

Ruhamoly

A beszédes nevű ruhamolyok kisebbek, mint az aszalványmolyok és nem csak a ruhásszekrényekbe és fiókokba próbálnak bejutni, hanem előszeretettel fogyasztják a különböző természetes anyagokat is, például a gyapjút. Előszeretettel férkőznek be takarókba, szőnyegekbe, kárpitozásba és egyéb szövetekbe is. A ruhamolyok aranybarna színűek, legjellegzetesebb megkülönböztető jelük pedig a vöröses szőrszálak a fejükön. A felnőtt példányok 20-28 napig élnek, a nőstények pedig 40-100 petét raknak le, amelyek 3-21 nap után kelhetnek ki. A lárvák 35 napig is ebben a pusztító fázisban maradhatnak.

Barna házi moly

A barna házi molyok az éléskamrában élősködnek, megcélozva az ott tárolt száraz termékeket, de előfordulnak persze a ruhatárakban is, ahol a különböző szövetekkel táplálják magukat. A nőstények akár 600 petét is lerakhatnak, ami elképesztő mennyiségű pusztító lárvához vezethet. Szárnyaik barnák, és bronzszínű foltok tarkítják őket. Nézzük, hogyan védekezhetünk ellenük, a következő oldalon a legjobb módszereket ismerhetitek meg! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-22

Ezzel az egyszerű trükkel megduplázhatod a bazsalikom termésedet

Duplázd meg te is a bazsalikom termésedet, ráadásul egy nagyon egyszerű trükkel, ami valóban segít, hogy még több, ízletes bazsalikom termésed legyen neked is!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-03-26

A tavasz dalnoka: 5 érdekes tény a barátposzátáról

Fedezd fel az 5 legérdekesebb tényt a barátposzáta madárról: történelmi hátterük, táplálkozási szokásaik, társas viselkedésük, hosszú vándorlásaik történetével!

2024-04-08

Itt a tavasz, jönnek a fecskék: így vigyázz rájuk!

Elérkezett az április és vele együtt a fecskékre is számíthatunk, akik nem csak aranyos, de hasznos madarak is. Vigyázz rájuk te is, segítünk tippjeinkkel ebben!

2024-04-04

Kertünk csodás madarai: ezek a madarak jelennek meg áprilisban

Áprilisban egyre több madár lepi el a kerteket és dalolnak csodás dallamokat, fedezd fel te is a cikkünkben, hogy melyek a leggyakoribb madárkák a kertben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Komárom-Esztergom Megyei Földhivatal

Földhivatal Vezetõ: Kovács István mb. hivatalvezetõ Cím: Esztergom Rudnay Sándor tér 2.... Tovább

fényszáj (szutyak, plánum nasolabiale)

szm.-n az orrnyílások és a felső ajak egybeolvadt tájéka. A rajta levő foltok, barázdák... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek