Minden amit tudni akartál a hervadásos palántabetegségekről a paprika, paradicsom, uborka esetén

hirdetes

Minden, amit tudni akartál a hervadásos palántabetegségekről

FO, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Sajnos a betegségek és kórokozók már egészen fiatal korukban megtámadhatják a növényeinket. Ezek közül egy, a hervadásos palántabetegség pedig kifejezetten gyakran tizedelheti a házikertünk állományát, ami bosszúságra és elkeseredésre ad okot nekünk, kertészeknek. Ismerjük meg, mi áll a háttérben, és mire kell odafigyelni a zöldséges kertben!

szobanövény

Ki ne szeretné a paradicsomot, a paprikát, vagy az uborkát? Szerintem ezeknek a növényeknek a termesztése benne van a top 10-ben minimum, ha a magyarok házi kertjét nézzük. Épp ezért rettentően szomorúak és dühösek tudunk lenni, ha évről évre valami elviszi a termést, és megbetegszik a növény. A hervadásos palántabetegségek sajnos előszeretettel fertőzik ezt a 3 nagyon kedvelt zöldséget. Lássuk hogyan, és mikor történik a fertőzés!

Hajtatásban

Ilyenkor előfordulnak élettelen (nem fertőző) kórokozók is, amik leginkább termesztési hibákból erednek. Ilyen hiba például a talaj magas sótartalma vagy a trágya-túladagolás, mivel ez gyakran a növény hajszálgyökereit károsítja. A vékony hajszálgyökerek barnulása szabad szemmel nem igazán látható, épp ezért súlyosabb esetekben a gyökerek pusztulása is bekövetkezhet. Az élő (fertőző) kórokozók közül a baktériumok, de sokkal gyakrabban a gombák idéznek elő hervadást. A gombák a szállítószöveteket károsítják, miközben a száron foltosságot vagy rothadást eredményeznek, és ezzel idézik elő a fiatal növények hervadását, végül pedig a pusztulásukat.

hirdetes
hirdetes

Szklerotíniás betegség (Sclerotinia sclerotirium)

Ez a betegség – ami a fehérpenézes rothadás névre hallgat – általában a zöldség állományban elszórtan vagy foltszerűen jelentkezik. Jellemzően a szártövön megjelenő vizenyős foltokról tudjuk felismerni, amiken pluszban fehér, vattaszerű gombafonál-bevonat képződik és végül vízcseppek kíséretében fekete szkleróciumok – kitartóképletek – alakulnak ki. Az ilyen tő elkezd lankadni, hervadni, végül elpusztul.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

Mutatjuk, hogyan építs magaságyást lépésről lépésre

Az magaságyás építése a kertben nagyszerű módja annak, hogy javítsd a talaj vízelvezetését, növeld a hozamot, és hogy rendezett kerti teret alakíts ki.

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-22

Így építs raklapkertet 5 egyszerű lépésben- a legújabb filléres ötlet, ami meghódította a világot

Szeretjük a kreatív, egyedi kerti ötleteket - de az igazi hab a tortán, ha valami ezzel egy időben olcsó, és könnyedén kivitelezhető is, a raklapkert ilyen!

2023-01-09

Ismered a szilvaparadicsomot? – így termeszd a kertedben

A szilvaparadicsom más néven romaparadicsom befőzésre és friss fogyasztásra is kiváló: ismerd meg és kezdd el termeszteni a kertedben!

2023-03-22

5 kreatív kerti ötlet egyszerű raklapokkal- a raklap kerti felhasználása kreatívan

Nem gondoltad volna, milyen hasznos tud lenni egy raklap a kertben! Íme 5 mód a raklap kreatív kerti felhasználására, amit leesik majd az állad.

2023-03-07

Évelő hagyma termesztése – Kevés gondozással is lehet minden évben friss hagymád!

A hagyma a veteményeskertek és a konyhaszekrények alapanyaga. Rendkívül sokoldalú és sokféle formában kapható, beleértve a kevésbé ismert évelő fajtákat is.

2023-03-07

Így tudod majd felhasználni jövőre is az idei vetőmagokat, amik nem tudtak kikelni!

Szeretnéd megmenteni a magokat, hogy jövőre újra felhasználhasd? Íme az a távolság, amit be kell tartani magvetés közben, ha megtakarítanánk a magokat!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

allotrop módosulatok

az elemeknek különböző molekulaszerkezetű, s ennek folytán különböző molekulatömegű és... Tovább

istállótrágya

alomanyaggal kevert szilárd és híg ürülék (szerves trágyák). Az állatfajnak és az... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növényvédelem Paradicsom Zöldség