Fára mászó kecskék Marokkóban

hirdetes

A kecskék fára másznak Marokkóban

Szélesi Ferenc - Főkertész
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Marokkóban ez a kép teljesen szokványos, Magyarországon azonban nem igazán. A most következő cikkben bemutatom nektek Marokkó fára mászó kecskéit és természetesen arra a kérdésre is megkapjuk a választ, hogy miért másznak fel a fára! 

Nézd meg te is, milyen a kecskefa!

Dél-nyugat Marokkóban szinte mindenhol beleütközünk a fára mászó kecskékbe, magyar szemmel elég furcsa látványt nyújtanak, a helyi kecskepásztorok azonban akkor lennének meglepődve, ha nem a fán látnák az állatokat. Az itt élők azt mesélik a kisgyerekeknek, hogy ezek a kecskék bizony a fákon teremnek, és ha kellő gondozást kapnak a fák, akkor nagyon szép kecskék lesznek rajta. A kecskékről egyébként köztudott tény, hogy kiváló hegymászók, a legmeredekebb sziklafalakat is képesek megmászni.

Ebből következik az is, hogy a fák nem jelenthetnek akadályt a számukra. A kecske a párosujjú patájával és a puha talpával remekül egyensúlyoz, és meg tudja fogni a fa kérgét. Az elcsökevényesedett ujjaik, a farkas köröm sokkal erősebb és feszesebb, ezért segít felhúzni az ágakon. És hogy miért másznak fel ilyen elképesztő helyekre a kecskék? A következő oldalon elmondom! 

hirdetes
Nézd meg te is, milyen a kecskefa!

Ennek egyetlen egyszerű oka van: az élelem! A kecskék ugyanis a sziklákra és a fákra is azért másznak fel, mert reménykednek egy kis finomságban. Marokkóban elég nehéz ugyanis élelmet találni, mivel nagy a szárazság. A kecskék pedig rátaláltak az argánfa fantasztikus gyümölcseire, amely általában júniusban terem. Ez a fa akár 8-10 méter nagyságúra is megnő, és 150-200 évig is él. A törzsei göcsörtösek és tüskések, de az őshonos kecskék kitűnően alkalmazkodtak hozzá.

hirdetes

Az argánfa a dél-nyugat Marokkói, félsivatagos Sous-völgyben , és az algériai Tindouf régióban nő a Földközi-tenger nyugati részén. A gyümölcs, ami körülbelül 2-4 cm hosszú, egy nagyon kemény dióhéj veszi körül a húsos részt. A héjon belül található egy vagy két mag, amelyet a kecskék is szeretnek. A gyümölcs gazdag olajban, és fontos forrása a marokkói berber gazdaság számára.

Nézd meg te is, milyen a kecskefa!

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-18

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Ismerd meg a császárfa titkait Franczia Balázs szakértő vezetésével!A cikksorozat második részében, további izgalmas információk tárulnak eléd a Paulowniákról.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-03-18

A hársméz gyógyító ereje: ilyen fantasztikus tulajdonságai vannak

Fedezd fel a hársméz gyógyító erejét egy méhész tippjeivel! Ez a mézfajta a selyemfűmézzel együtt a leghatékonyabb a gyulladásos betegségek kezelésében.

2024-03-18

Mit gondol egy méhész az Ukrajnából érkező mézről?

Mi a véleménye egy méhésznek az ukrán mézről? Most kiderül! Támogasd a magyar méhészeket és a hazai méz értékes hagyományát! Vegyél hazai mézet termelőktől!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

mechanikus víztelenítés

a nedves anyagokból, így a nagy víztartalmú takarmányokból a felesleges víznek mechanikus... Tovább

Esküvő szervezés

Az esküvő szervezés egyik alappillérének ma már a catering szolgáltatások számítanak. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek