Hogyan szaporítsd, termeszd, gondozd a málnát? Most minden kiderül.

Hasznos tudnivalók a málna termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A málnákat nem kifejezetten nehéz termeszteni, a megfelelő gondozást pedig végtelen mennyiségű gyümölccsel hálálják majd meg. Habár eredetileg többnyire a hűvösebb éghajlatok ideálisak számukra, a málnáknak ma már számos fajtája létezik, amelyek más és más körülmények között érzik jól magukat.

Málna termesztése

Nyári és őszi málnák megkülönböztetése

A málnafajtákat két nagy kategóriára oszthatjuk szét. Léteznek nyári málnák, amelyek egyszer teremnek szezononként (általában júniusban vagy júliusban), illetve őszi fajták, amelyek ősszel hoznak gyümölcsöt és a következő nyáron is képesek teremni. A legtöbb málna nyáron termő fajta, és mindegyik képes saját magától gyümölcsöt teremni, így nincs szükség két külön változat egymás melletti termesztésére. A beporzást ideális esetben a méhek végzik. Ha minden körülmény megfelelő, és a beporzás is rendben lezajlik, akkor az ültetéstől számított egy év múlva megkezdődik a gyümölcstermelés.

Fontos észben tartani, hogy minden málna évenkénti metszést igényel. Habár a málnák évelő növények, gyümölcshozó vesszőik élettartama csupán két év. Az első évben új, zöld vesszők indulnak növekedésnek. Ezekre később barna kéreg nő, télire nyugalmi állapotba szenderednek, és a második szezontól már termőképessé válnak. A nyár elejétől a nyár közepéig hoznak gyümölcsöt, majd elhalnak. Az új, zöld vesszők minden évben megjelennek, ezért a gyümölcstermelés minden évben folytatódik. A te feladatod az, hogy az elhalt, elhasznált vesszőket lemetszd málnádról.

A málna ültetése

A málnákat nyugalmi állapotú, csupasz gyökerű formájukban, vagy előre tárolóba ültetett növényekként is meg lehet vásárolni. A csupasz gyökerű palántákat kora tavasszal ajánlott kiültetni, amint a talaj megmunkálhatóvá válik. A tárolóban vásárolt példányokat szintén tavasszal, de az utolsó fagy után érdemes kiültetni a szabadba. A málnáknak sok napfényre van szükségük a bőséges terméshez, ezért válassz nekik olyan helyet, ahol a lehető legtöbbet napozhatnak. Habár félárnyékban is képesem megmaradni, lényegesen kevesebb termést hoznak majd.

A talaj legyen tápanyagokban gazdag és jó vízelvezetésű, illetve jól szellőző is. Lehetőleg szélvédett helyen tartsd málnáidat, ahol nem éri őket túl sok víz sem. A málnák sem kiszáradni, sem vízben ülni nem szeretnek. A talajt néhány centinyi komposzttal vagy érett trágyával egészítsd ki néhány héttel az ültetés előtt, illetve – nem sokkal az ültetés előtt – alaposan szántsd is fel azt. Ültesd távolra a vadon termő málnáktól és más bogyós növényektől, különben könnyedén átvehet róluk több kártevőt és fertőzést is. Mielőtt a talajba helyeznéd őket, áztasd be egy-két órára a gyökereket. Az ültetéshez áss egy elég nagy lyukat, hogy a gyökerek szétterjedhessenek benne, amikor behelyezed a málnát.

Akár csupaszgyökerű, akár tárolóban nevelt példányt ültetsz ki, ügyelj rá, hogy a csomója 2-5 centire a talaj fölé kerüljön. A piros és sárga málnákat 60-90 cm-re ültesd egymástól, a sorok között pedig 2,5 méter helyet hagyj. A fekete és lila fajtákat 1,2 méterre helyezd egymástól. Attól függően, hogy milyen fajtát ültetsz előfordulhat, hogy valamilyen támasztékra lesz szükséged. Egy virágfuttató rács vagy egy közeli kerítés mind megfelelnek erre a célra. Ha ezeket az opciókat választod, akkor már az ültetés pillanatában jelen kell lenniük, hogy az elhelyezésükkel ne zavard meg a növekvőben lévő málnákat. A következő oldalon mindent megtudhatsz a málna gondozásáról, neveléséről, metszéséről!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

veszettség

A v. vírusa (Lyssavirus) iránt - eltérő mértékben - az összes melegvérű állatfaj és az... Tovább

fajtaatalakító keresztezés

—>sertéstenyésztési eljárások, —>szarvasmarha-tenyésztési eljárások,... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem