Hogyan szaporítsd, termeszd, gondozd a málnát? Most minden kiderül.

hirdetes

Hasznos tudnivalók a málna termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A málnákat nem kifejezetten nehéz termeszteni, a megfelelő gondozást pedig végtelen mennyiségű gyümölccsel hálálják majd meg. Habár eredetileg többnyire a hűvösebb éghajlatok ideálisak számukra, a málnáknak ma már számos fajtája létezik, amelyek más és más körülmények között érzik jól magukat.

Málna termesztése

Nyári és őszi málnák megkülönböztetése

A málnafajtákat két nagy kategóriára oszthatjuk szét. Léteznek nyári málnák, amelyek egyszer teremnek szezononként (általában júniusban vagy júliusban), illetve őszi fajták, amelyek ősszel hoznak gyümölcsöt és a következő nyáron is képesek teremni. A legtöbb málna nyáron termő fajta, és mindegyik képes saját magától gyümölcsöt teremni, így nincs szükség két külön változat egymás melletti termesztésére. A beporzást ideális esetben a méhek végzik. Ha minden körülmény megfelelő, és a beporzás is rendben lezajlik, akkor az ültetéstől számított egy év múlva megkezdődik a gyümölcstermelés.

Fontos észben tartani, hogy minden málna évenkénti metszést igényel. Habár a málnák évelő növények, gyümölcshozó vesszőik élettartama csupán két év. Az első évben új, zöld vesszők indulnak növekedésnek. Ezekre később barna kéreg nő, télire nyugalmi állapotba szenderednek, és a második szezontól már termőképessé válnak. A nyár elejétől a nyár közepéig hoznak gyümölcsöt, majd elhalnak. Az új, zöld vesszők minden évben megjelennek, ezért a gyümölcstermelés minden évben folytatódik. A te feladatod az, hogy az elhalt, elhasznált vesszőket lemetszd málnádról.

hirdetes

A málna ültetése

hirdetes

A málnákat nyugalmi állapotú, csupasz gyökerű formájukban, vagy előre tárolóba ültetett növényekként is meg lehet vásárolni. A csupasz gyökerű palántákat kora tavasszal ajánlott kiültetni, amint a talaj megmunkálhatóvá válik. A tárolóban vásárolt példányokat szintén tavasszal, de az utolsó fagy után érdemes kiültetni a szabadba. A málnáknak sok napfényre van szükségük a bőséges terméshez, ezért válassz nekik olyan helyet, ahol a lehető legtöbbet napozhatnak. Habár félárnyékban is képesem megmaradni, lényegesen kevesebb termést hoznak majd.

A talaj legyen tápanyagokban gazdag és jó vízelvezetésű, illetve jól szellőző is. Lehetőleg szélvédett helyen tartsd málnáidat, ahol nem éri őket túl sok víz sem. A málnák sem kiszáradni, sem vízben ülni nem szeretnek. A talajt néhány centinyi komposzttal vagy érett trágyával egészítsd ki néhány héttel az ültetés előtt, illetve – nem sokkal az ültetés előtt – alaposan szántsd is fel azt. Ültesd távolra a vadon termő málnáktól és más bogyós növényektől, különben könnyedén átvehet róluk több kártevőt és fertőzést is. Mielőtt a talajba helyeznéd őket, áztasd be egy-két órára a gyökereket. Az ültetéshez áss egy elég nagy lyukat, hogy a gyökerek szétterjedhessenek benne, amikor behelyezed a málnát.

Akár csupaszgyökerű, akár tárolóban nevelt példányt ültetsz ki, ügyelj rá, hogy a csomója 2-5 centire a talaj fölé kerüljön. A piros és sárga málnákat 60-90 cm-re ültesd egymástól, a sorok között pedig 2,5 méter helyet hagyj. A fekete és lila fajtákat 1,2 méterre helyezd egymástól. Attól függően, hogy milyen fajtát ültetsz előfordulhat, hogy valamilyen támasztékra lesz szükséged. Egy virágfuttató rács vagy egy közeli kerítés mind megfelelnek erre a célra. Ha ezeket az opciókat választod, akkor már az ültetés pillanatában jelen kell lenniük, hogy az elhelyezésükkel ne zavard meg a növekvőben lévő málnákat. A következő oldalon mindent megtudhatsz a málna gondozásáról, neveléséről, metszéséről!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hipotóniás oldat (hipoozmotikus oldat)

olyan oldat, amelynek ozmózisos nyomása egy másik oldat ozmózisos nyomásához viszonyítva... Tovább

magtisztító és -osztályozó gépek

az elcsépelt v, betakarított magvakat felhasználás előtt szennyezettségüktől (szármaradék,... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem