Vetőmagtávolság az egyes fajokhoz - Így marad jövőre is vetőmag

Így tudod majd felhasználni jövőre is az idei vetőmagokat, amik nem tudtak kikelni!

ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Van kedvenc paradicsomod vagy babod? Szeretnéd megmenteni magjaikat, hogy jövőre újra felhasználhasd? Ha igen, akkor a siker az ültetések közötti megfelelő távolságtól függ. Ha készen állsz arra, hogy jól csináld, elkerülheted a csalódást. Íme az a távolság, amit be kell tartani magvetés közben, ha megtakarítanánk jövőre is magokat!

magverési távolság

Takarékoskodjunk a vetőmagokkal

A vetőmag-takarékosság első szabálya az, hogy a „nyílt beporzású” zöldségeket, például az örökségeket, és nem a kereskedelmi hibrideket kell kiválasztani. A hibrid nem szaporítja az anyanövényhez hű gyümölcsöket. 

De még akkor is, ha a növények nyílt beporzásúak, egyes zöldségnövények nagyon szokatlanok, és a rovarok vagy a szél segítségével virágporuk a különböző növényfajták között utazik, és összekeveri a genetikát. Az eredmény nem szándékos keresztezés, így a magok nem fognak hasonlítani az eredeti zöldségre. Látott már olyan „Franken tököt”, amely mondjuk egy őszi tök és sütőtök keresztbeporzásából származik? Lehet szórakoztató a látványa, de sosem tudhatod, mit kapsz, és az íze általában gyengébb.

Ez nem befolyásolja az idei termést, de ha vetjük a magokat, teljesen más eredményt kapunk. Ahhoz, hogy a törzs tiszta maradjon, a zöldségeket egymástól távol kell ültetni. Milyen messze az elegendő távolság magvetés közben?

A különböző fajtájú növények közötti távolság nagysága elsősorban a beporzás módjától és a növény életciklusától függ.

Távolság a paradicsom növények között

Az otthoni kertészek által gyakran megtakarított magvak a zamatos paradicsomtól származnak. Mivel egynyári növényekről van szó, többnyire önbeporzást végeznek a virágokon zümmögő poszméhek segítségével, ezért az egyik fajta paradicsomot 3 méter távolságra kell tartani a többi paradicsomfajtától, hogy a növények ne keresztezzék egymást.

Bab, borsó és saláta


Az önbeporzó egynyárinak, például a babnak, a borsónak, a szójababnak és a salátának csak 3-5 méter távolságra kell lennie egy másik bab-, borsó-, saláta- vagy szójafajtától a keresztbeporzás korlátozása érdekében. Ez biztosítja, hogy a babból megtakarított magok ugyanazt a babot termeljék jövőre, nem pedig valamilyen mutáns hibridet.

A bab valójában az egyik legmegbízhatóbb megmenthető mag, mivel a virágport még a virágok kinyílása előtt képes átvinni a hímről a nőstényre. Ha csak egyfajta babot, borsót vagy salátát termesztünk, akkor nem kell attól tartani, hogy keresztezzük őket egy másik fajtával.

Paprika és padlizsán


A paprika egynyári növény, amely ön- és rovarporzású. Azt javasolják, hogy a fajtákat nagyon messze, kb. 10 méter távolságra tartsuk egymástól, ha meg akarjuk menteni a magjaikat. Ugyanaz a távolság igaz a padlizsán és cseresznye esetében.

A ’Thai Dragon’ paprika magjait minden évben megspórolom. Mivel sok más paprikafajtát is termesztünk, a sárkányt egy cserépben tartom a ház közelében – messze a többitől a kertben –, vagy így gondoltam. Tavaly az általunk megmentett magvak mutáns paprikákat hoztak létre, amelyek inkább pepperoncinihez hasonlítottak, de a „thai sárkány” csípősségével. Úgy tűnik, e kettőt nem tartottuk elég távol egymástól, hogy megakadályozzuk a kertészeti kereszteződést.

Tök, uborka, dinnye


A tökfélék családjának tagjai (dinnye, uborka, tök, sütőtök) rovarporzású egynyári növények, amelyeket egymástól 8 és fél méter távolságra kell termeszteni!

Brokkoli, kelkáposzta és káposztafélék


Ha kezdő vetőmagkímélő vagy, nem ajánlom a vetőmagkímélő biennálét. Ha azonban mester magmentővé válsz, vedd figyelembe, hogy a káposztafélék családjába tartozó kétnyári növények is rovarporzósak. Különleges brokkolit vagy kelkáposztát kell ültetni messze egymástól egy másik brokkoli- vagy kelkáposztafajtától.

Cékla, mángold, spenót


Ha úgy gondolod, hogy ezek a távolságok nagyok, más kétéves növények, például a cékla, a mángold és az egynyári spenót szélporzásúak, és az egyes fajtákat 1 km távolságra kell termeszteni egymástól!

Hogyan ültessünk vetőmagot, hogy jövőre újra kihajtson?


Íme a jó hír. Nem kell több hektár földet birtokolni! Csak 1 vagy 2 növényt kell elkülöníteni minden olyan fajból, amelyből meg kívánjuk menteni a magokat, nem a teljes termést. Minden növény általában sok magot termel, ami elegendő ahhoz, hogy családja megosszon másokkal.

Vannak különböző módszerek, amelyeket a növények izolálására használhatunk, de ezek kézi beporzást igényelnek. A szélbeporzású növények ültetése az épület vagy a magas kerítés szélébe szintén segíthet a véletlen keresztbeporzás megelőzésében. A menteni kívánt fajok közül egyszerre csak egy fajta is segíthet, de nehéz teljesen elkülöníteni őket, különösen, ha más kertek vannak a közelben. A méhek messzire repülnek, hogy megtalálják a nekik tetsző virágport.

Egyszerű vetőmagkímélő kerti magvetési terv


A kezdet, legyen egyszerű. Ragaszkodj a négy önbeporzó zöldséghez: a paradicsomhoz, a babhoz, a borsóhoz és a salátához.

Ezeket a magkímélő növényeket tartsd elkülönítve a kert többi részétől, amely tartalmazza az elfogyasztott zöldségeket. A jó hír az, hogy a magkímélő növényeket tetszés szerint keverheted egymással. Egyszerűen ültesd egy hosszú sorba, ha szeretnéd.

Tegyük fel, hogy két különböző paradicsomnövény magjait szeretnéd megmenteni. Csak ügyelj arra, hogy 3 méter legyen a kétfajta között. Ha egy sorba ülteted, bab, borsó és saláta magvakat ültess a két paradicsomfajta közé.

Több sort is létrehozhatsz, és ugyanúgy lépcsőzhet. Segíthet, ha ezt papírra rajzolod, vagy kis diagramot készítesz a magvetési tervről a számítógépén.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-08

Tudd meg, hogyan tárold a batátát - így hónapokig friss, ízletes marad

Édesburgonya felszedése és tárolása: ezzel a módszerrel hónapokig friss, ízletes marad! A batáta megfelelő tárolással hosszú ideig megőrzi frissességét.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-03

Így gondozd a közkedvelt szibériai mézbogyót a bőséges, nagy termésért

A szibériai mézbogyó vagy mézbogyó népszerűsége nem véletlen: megfelelő gondozással ez a különleges gyümölcs bőséges, nagy terméssel hálálja meg a törődést.

2024-09-06

Szívós, látványos és szárazságtűrő vattacukorfű - most is elültetheted

A vattacukorfű egy látványos és szárazságtűrő díszfű, amit akár most is elültethetsz. Kevés gondozást, öntözést igényel miközben igazi vattacukor pompát teremt.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Balkányi keserû

Csillagfürt Cél: kettõs hasznosítási fajta: zöldtrágya és abraktakarmány Leírás:A... Tovább

lóbagócsok (gyomorbagócsok, Gastrophilidae)

a rovarok osztályának, a kétszárnyúak rendjének családja. Csökevényes szájszervű fajok,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs gyümölcstermesztés Házi kert kert Kertészet növény Növénytermesztés Paradicsom virág virágtermesztés Zöldség Zöldségtermesztés