Madarak Éneke

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt újra és újra?

SKHeni
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

 

A természet és az állatok kedvelői most megtudhatják, hogy miért éneklik a madarak újra és újra ugyanazt a dalt! Tarts velük és tudd meg a titkot!

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Színpompás madarak ismétlődő dallamai

A tavaszi és nyári madárcsivitelés zenével tölti meg a napunkat. Ehhez mindössze annyit kell tennünk, hogy kinyitjuk az ablakot, vagy végigsétálunk egy madarak csicsergésétől hangos erdőben vagy egy virágokkal teli színpompás réten.

A madarak énekében azt figyelhetjük meg, hogy ugyanazt a dallamot ismétlik újra meg újra. Ez leginkább a hímnemű egyedekre jellemző. Csivitelésükkel megvédik területeiket és szívből jövő dallamaikkal magukhoz vonzzák társukat. – nyilatkozta Gail Buhl, a Minnesotai Egyetem Raptor Központjának oktatási program menedzsere.

Területi fronton a következőket dúdolja: „Ez az én területem, ahová csak az én engedélyemmel repülhettek, ez különösen a hímnemű társaimra vonatkozik, tudjátok, ez az én területem” – fejtette ki Buhl a külföldi Élet és Tudomány-hoz intézett nyilatkozatában. A folytatáshoz lapozz a következő oldalra!  

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Madarak ismétlődő énekei

Más állatok a vizeletükkel, szaganyagokkal jelölik meg területeiket. Az emberek pedig kerítésekkel határolják körül házaikat területeik megjelölésére. A madarak eszköze ugyanerre az éneklés. Mindig ugyanazt a dalt éneklik újra és újra – folytatta Buhl.

Ha a hím trillázással társat vonz magához, az kifejezetten növeli a madár „hiúságát”. Ugyanis közel 10.000 madárfaj létezik a világon, és minden faj különböző, de gyakran a nőstény választja ki a párját és nem fordítva – mondta Buhl.

A hím madarak énekei szavakkal a következőket fejezik ki: „hé „lányok”, ha erre jártok, hallgassátok meg a gyönyörű dalomat! Én egy egészséges hím vagyok! Álljatok meg és nézzetek meg engem!”

Ez a párzási rituálé mindkét nem esetében többlet energia felhasználással jár együtt. Amíg a hím énekel, nem tud élelmet keresni, és dallamaival több ragadozó „látogatót” csalogat a területre. A nőnemű egyedeknek pedig nagy energiát vesz igénybe a tojásrakás, és a fiókák nevelése, így inkább a nőstény akarja kiválasztani a megfelelő társat, mintsem más nőstényekkel együtt egy lapon legyen feltüntetve. smiley Lapozz a következő oldalra!

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Újra és újra ismétlődő madárdallamok

Miután a kiscsirkék kikelnek a tojásból, szintén ismétlődő madár dallamra lehetünk figyelmesek. Amikor a csibék éhesek, gyakran azért hívják szüleiket éles csipogással, mert enni szeretnének – ezzel kapcsolatban mondanak valami hasonlót: „Anya, éhes vagyok! Itt vagyok!” – ecsetelte Buhl. Ha ez a csipogás éles és hangos, az azért van, mert annak kell lennie. Ugyanúgy, mint a biztonsági öv hangjelzése, amelynek az a célja, hogy felhívja a figyelmet.

A tél beálltával a madarak kevesebbet énekelnek, vagy csak egyféle dalt, egymásnak. Ezek a dallamok egyszerűek, és azt szolgálják, hogy tájékoztassák a többi madarat hollétükről, és informálódjanak, hogy vajon van-e a közelben némi élelem. Kattints a következő oldalra! wink

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Érdekességek a madarak énekeiről

Érdekesség, hogy ugyanazon madárfajok, amelyek különböző területeken élnek, eltérő „dialektusban” nótáznak.

„Ez leginkább akkor van így, ha a területeket például egy magas hegy választja el egymástól.” – mondta Buhl. „Egyébként a dallam csak egy kicsit változik.”

Tehát ha éppen nyaralsz és egy kevésbé eltérő dallamot hallasz, most már tudod, hogy ugyanarról a madárfajról van szó, csak más területen él, ezért kicsivel eltérő a „dialektusa”. wink

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-21

Kezd kimenni a divatból: erre, és így használható a kútvíz a kertben

Magyarországon régen a kútvíz használata viszonylag gyakori volt. Azonban egyre inkább azt lehet érzékelni, hogy kezd kimenni a divatból. Vajon miért?

2024-04-10

Áprilisban indulhat a pázsitfelújítás, ezekkel a lépésekkel

Indítsuk el a pázsitfelújítást ezekkel a lépésekkel, hiszen áprilisban végre eljött az ideje ezeknek a teendőknek. Kövessétek kertészünk szuper tanácsait ti is!

2024-01-19

A fehér tündérrózsa lett az év vadvirága

Az Év Vadvirága szavazás győztese a fehér tündérrózsa lett. A kezdeményezés célja, hogy a nagyközönség jobban megismerje a hazánkban élő ritka növényfajokat.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-04-15

5+1 érdekesség, amit nem tudtál a tavirózsáról

Fedezz fel lenyűgöző érdekességeket a tavirózsákról! Tudj meg többet a Hévízi-tó különleges virágairól, a fehér tündérrózsák sorsáról és sok más meglepetésről!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

algairtó szer

hatóanyaga nyílt láncú, bonyolult vegyület vízoldható sója; a 60% -os szert Algizid WSCP... Tovább

káló

áruk tömegének veszteségéből keletkező hiány (apadás), főként a gyümölcsök, a magvak... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Tudomány