Növénybetegségek kezelése

9 gyakori növénybetegség – mikre figyeljünk oda és hogyan „gyógyítsuk” őket

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A növényeket számtalan kórokozó és kártevő támadja meg minden évben, érdemes odafigyelnük azokra a jelekre, amik előre szólnak nekünk, hogy a növények veszélyben vannak. Szakértőnk remek tanácsokkal lát most el titeket, a leggyakoribb növénybetegségeket mutatja be nektek, illetve azt is elmondja, hogyan védekezhettek sikeresen! 

Gyakori növénybetegségek

Nincs borzalmasabb látvány annál, mint amikor kedvenc növényeinket valamilyen betegség csonkítja meg a szemünk láttára. Számos növénybetegség létezik, amelyeket a növényeket megfertőző organizmusok okoznak, megbénítva ezzel annak növekedését és termőképességét. A mellékhatások az enyhe sárgulástól kezdve a növény teljes kipusztulásáig terjedhetnek.

A fertőző gombák a megtámadott növényekből nyerik energiájukat. Többek között az elhervadás, hegesedés, penész és rohadó szövet általában gombákra vonatkozik, de más mellékhatásokban is megjelenhet. A növénybetegségek nagyjából 85 százalékát gombák okozzák. Lássuk, hogy mik a legelterjedtebb betegségek a növények körében, és hogy miről ismerhetjük fel őket, mielőtt túl késő lenne!

Tűzelhalás

A tűzelhalás egy baktérium által okozott betegség, ami első sorban a gyümölcsfákat és rózsákat támadja meg. A beteg hajtások elfeketednek, az ágakon sebek jelennek meg amelyekből narancsos-barna színű folyadék szivárog. Fontos, hogy minél előbb kezeljük, mert nagyon gyorsan terjedhet.

Vegyünk fel egy pár védőkesztyűt, majd öntsünk négy pohár vizet egy nagy edénybe. Keverjünk bele egy pohár fehérítőt, óvatosan, hogy ne fröcsköljön. Keverjük össze egy kanállal. Mielőtt kezelnénk vele a beteg növényt, vágjuk le róla a beteg ágakat ollóval. Minden vágás után öblítsük le az ollót a fehérítős vízben, hogy ne terjesszük tovább a fertőzést. A legutolsó fertőzött ágtól számítva 30 centivel vágjuk vissza az ágakat, majd legalább 30 méter távolságra vigyük őket a fáinktól.

Egy permetezőbe öntsünk hat pohár vizet és négy pohár fehér ecetet. Keverjük össze jól a permetező tartalmát. A beteg fát fentről lefelé és lentről felfelé is alaposan permetezzük át, ügyelve, hogy még a levelek alá is jusson a permetből. Két hét múlva ismételjük meg a kezelést. A következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cukorbetegség

oka legtöbbször a hasnyálmirigy inzulintermelésének (hormonok) a csökkenése. A szénhidrátok... Tovább

korpa

a gabonák őrlésekor keletkező melléktermék, főleg héj- és csírarészekből,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem