Kevesebb idegmérget kapnak a méhek

Kevesebb idegmérget kapnak a méhek

hirdetes
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Évről évre kevesebb idegmérget kapnak a méhek, hála annak, hogy egyre kevesebb méhekre veszélyes növényvédőszert lehet felhasználni a gazdálkodóknak. 

Évről évre kevesebb idegmérget kapnak a méhek, hála annak, hogy egyre kevesebb méhekre veszélyes növényvédőszert lehet felhasználni a gazdálkodóknak.

Kevesebb, a méhekre nézve kockázatos növényvédőszert lehet csak felhasználni a mezőgazdaságban vasárnaptól. Négy olyan szer felhasználását korlátozták az Európai Unióban, amelyek több államban folytatott kutatás szerint elpusztítják a növények beporzását végző méheket. Az imidaklopridot, a klotianidint, a tiametoxámot és a fipronilt egyarán arra használják, hogy elpusztítsa a vetőmagra tapadt vagy a belsejében megbúvó kórokozókat; a kezelést csávázásnak hívják.

Ezekről a szerekről több tudományos kutatás igazolta, hogy a vetőmagról felszívódnak a növénybe, és kockáztatják a beporzók, a méhek egészségét. Emellett a vetés során a szél a közeli méhlegelőkre szállíthatja a magokról leporló vegyszert, mely jelentős méhpusztulással járhat.

A vizsgálatok alapján az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) javasolta idén januárban, hogy a fenti csávázószereket csak olyan növénynél alkalmazzák, amelyek nem vonzzák a méheket és más beporzó rovarokat. A korlátozás december 1-től lépett hatályba, ezután például a napraforgó, a repce és a kukorica vetőmagját más hatóanyagú csávázószerrel kell kezelni, mert a méhek előszeretettel gyűjtik ezeknek a haszonnövényeknek a virágporát. A szereket viszont továbbra is lehet használni olyan növényeknél, amelyek nem vonzzák a méheket.

hirdetes
A Greenpeace azért kifogásolja a döntést, mert a szervezet felkérésére készült elemzés szerint nem négy, hanem hét anyag káros a méhekre. Ezért a környezetvédelmi lobbiszervezet arra kéri az európai és a hazai döntéshozókat, hogy mérjék fel, hogy az összes növényvédő szer közül melyik kockázatos a méhekre, és tiltsa be az összes ilyen anyagot. A Greenpeace a Bayer, a BASF és a Sygenta vegyipari nagyvállalatokat a „2013 legfelelőtlenebb cége” díjra jelölte, mert jogi úton támadták meg az Európai Bizottság korlátozásról szóló döntését.
hirdetes
A méhek világszerte pusztulnak, ami azért roppant kockázatos, mert számos élelmiszer- és haszonnövény hozama a beporzástól függ, ilyen az alma, a hagyma, a mandula, az áfonya, de a lucerna is. A kedvezőtlen folyamatban a csávázószereken kívül szinte biztosan szerepet játszik a klímaváltozás, az atkák és gombás betegségek térnyerése, a nagyüzemi mezőgazdaság és a genetikai változatosság csökkenése is; erről itt olvashat bővebben.
Origo

Forrás: EU-Info

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-18

Így szárítsd ki a fügét 3 bombabiztos módszerrel

Tanuld meg, hogyan szárítsd ki a fügét sütőben, élelmiszer-szárítóval vagy a napon! Fedezd fel a szárított füge előnyeit és tedd el télire a nyár ízét!

2024-09-18

Így tárold el a kerted terményeit őszre – egy kertész tanácsaival

Őszi termésed tárolása nem kihívás többé! Kósa Dániel kertészmérnök tippjeivel könnyedén megőrizheted gyümölcseidet és zöldségeidet egész télen át.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-05-18

Füvesítés májusban: 5 tipp, hogy sikeres legyen

Füvesítés májusban: Ne add fel! 5 tipp a sikerhez! Májusban is gyönyörű gyepet varázsolhatsz kertedbe! Kövesd tippjeinket, és élvezd a zöldellő fű pompáját nyáron.

2024-06-11

Ezért gazosodott el a füved és így mentsd meg

Mit tegyek, ha gazos a füvem? Itt vannak a legjobb tanácsok gazos fű ellen egy kertész tippjeivel és trükkjeivel, hogy ne fájjon többé a fejed a fű miatt!

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Csávázó Cruiser 70 WS

Por alakú rovarölő csávázószer.Hatóanyag: 700 g/kg tiametoxamFelhasználható: a cukorrépa... Tovább

Beton

A beton egy kötőanyagból (cement, rigipsz, gipsz..), adalékanyagból (homok, sóder, kavics,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás