A szépen művelt gyep elképesztően vízpazarló

Jöjjenek először a számok: a NASA Ames Kutatóközpontjának kutatása szerint az Amerikai Egyesült államokban személyekre lebontva 757 liter tiszta vizet kellene elhasználni ahhoz, hogy az összes gyepet megfelelő mértékben lehessen gondozni – naponta! Tehát, csak azért, hogy a házak előtt szép zöld legyen a fű, összesen 400 palacknyi vizet kellene szétlocsolni.

 

A kutatásból ráadásul nemcsak ez derült ki, hanem az is, hogy az amerikaiak elképesztően túlöntözik a gyepet, nem veszik figyelembe a helyi páratartalmat, ami pedig nagyban befolyásolhatja, hogy mennyi vízre van szüksége a növényeknek. 

 

A környezeti következményeket tovább súlyosbítják az Amerikai Egyesült Államokban azzal, hogy nem a helyi fűféléket részesítik előnyben, hanem máshonnan importálják a gyephez alkalmazott fajokat. 

 

A szép gyeppel nő a káros anyag kibocsátás

Nemcsak a házaknál alkalmazzuk a gyepet, hanem például a sportpályáknál is, amiket szintén rendszeresen kell vegyszerekkel kezelni ahhoz, hogy a gyomnövények még véletlenül se nőjenek ki. Ismét egy kutatást hoz példának a cikk, mégpedig a Kaliforniai Egyetem által végzettet.

 

Ennek célja az volt, hogy megnézzék, mennyi dinitrogén-oxid keletkezik a gyep kezelése után. A kutatásból kiderült, hogy míg a mesterséges, gyeptéglás parkokban a környező növényzet képes felfogni a káros anyagok egy részét, addig a sportpályákon nem történik ilyesmi, ezért sokkal több dinitrogén-oxid és szén-dioxid kerül a levegőbe. 

 

Éljünk gyep nélkül? 

Nem, nem ezt mondjuk! Viszont érdemes gondolnunk a környezetünkre is. Használjunk sokkal kevesebb vegyszert, sőt, az a legjobb, ha nem is vegyszerezünk – én például a gyepben elviselem a virágzó gyomokat, a tarackot pedig kézzel szedegetem ki minden héten. Érdemes öntözőrendszerben is gondolkodni, így sokkal kevesebb víz megy kárba, az öntöző pont annyit fog locsolni, amennyi szükséges. Vigyázzunk együtt környezetünkre!