Minden, amit érdemes tudni a japán rózsáról - ismerd meg Te is ezt a csodás növényt

A japán rózsa bemutatása, gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A japán rózsa nagyon szép növény, főleg amikor tele van virággal. Ha odafigyelünk rá és megfelelően gondozzuk, sokszor gyönyörködhetünk a virágaiban.

Ismerd meg a japán rózsát

A japán rózsa bemutatása

A japán rózsa vagy ráncoslevelű rózsa (Rosa rugosa) magyar népies elnevezése: csipkebokor, gyógyhatású növény. A vadrózsánál alacsonyabb, 1-2 méter magas, erősen tüskés és serteszőrős, vastag, felálló szárú, tarackoló kelet-ázsiai cserje. Levélkéi ráncosak, fonákukon szőrösek, erezetük kiemelkedő. Sötétlilás rózsaszínű (ritkán fehér) nagy virágai júniustól augusztusig folyamatosan nyílnak. Termése nagy lapított gömb alakú, piros, elérheti a 2–3 cm átmérő nagyságot is. Ugyanazon tövön virág és termés együtt is található.

A japán rózsa felhasználása

Ugyanúgy használható, mint a vadrózsa termése, de annál jóval szaporább. Nyugat-Európában alacsony termete, gyors növekedése miatt tömegesen alkamazzák. Intenzíven fenntartott parkban jó virágos sövénycserje és sokáig díszítő takarócserje.

Nálunk száraz viszonyok között kezdeti gyors növekedése után a fejlődésben hamar leáll, 1-2 év alatt kiritkul és elöregszik. Mészérzékeny. Van fehér és piros színű, telt virágú fajtája is, de ezek kevésbé ismertek. Magvetéssel, dugványozással szaporítható. Termése piros, jóval nagyobb és húsosabb, mint a vadrózsáé. Frissen is fogyasztható, bár az előbbinél savanykásabb ízű. Szárítása nagyobb gondosságot és több időt igényel a vastagabb húsa miatt.

A japán rózsa fényigénye

A japán rózsának sok fényre van szüksége ahhoz, hogy virágozzon, ezért olyan helyre tegyük, ahol folyamatosan éri a napsugár. Ha sötét helyre tesszük akkor nem csak, hogy nem fog virágzani, hanem a levelei is elhullanak és a növény elpusztul. 

Locsolás

A japán rózsa szereti a vizet, ezért rendszeresen kell locsolni, de nem úgy, hogy a cserép amelyben a rózsa van ússzon a víztől. Győződjünk meg arról, hogy a növényünk olyan cserépbe van ültetve, amelynek az alján van néhány lyuk. Ha a japán rózsa nincs rendszeresen locsolta, akkor megtámadhatják a betegségek és nem fog virágzani. Tartalékolni fogja a vizet a túléléshez és nem lesz ereje a virágzáshoz.

Tápanyagokban gazdag föld

Sok függ attól, hogy milyen talajba van ültetve a japán rózsa, a föld legyen gazdag a tápanyagokban. Helyezünk a cserép aljába kavicsok, hogy a víz tudjon lecsepegni. A növényt 2 – 3 évenként érdemes átültetni. Mivel a növény rövid idő alatt felszívja a földből a tápanyagokat, ezért mindig pótolni kell. Virágüzletben kapható olyan különleges tápanyagokban gazdag föld, amely káliumot, foszfort tartalmaz, amely a japán rózsa fejlődéséhez szükséges. Mindenképpen ilyen földet használjunk.

Cserép

A japán rózsának nincs szüksége nagyméretű cserépre, ezért ne ültessük nagy cserépbe, mert hajlamos lesz arra, hogy a gyökereket a cserép széle felé növessze és a középső részét üresen hagyja. Így a gyökerek csak részlegesen fognak fejlődni.

Metszés

Ha azt szeretnénk, hogy a növény szépen virágozzon, akkor időnként meg kell metszenünk. Az ágakat időnként vissza kell vágnunk, általában kora tavasszal. Ilyenkor a japán rózsa egy bokorhoz hasonló formát kap, amely nagyon jól mutat.

Forrás: Ketkes.com

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-06-28

A virágoskerted mindig gyönyörű lesz, ha ezeket az egyszerű módszereket alkalmazod

Bizonyára mindenki látott már olyan virágoskertet, aminek szépségétől leesett az álla. Most egy karnyújtásnyira vagy attól, hogy ez a kert a tiéd legyen.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

trágyaszerek

Mindazok a szerves v. ásványi, ill. szintetikus anyagok,amelyek a növények számára tápanyagot... Tovább

szulákpohánka (szulákkeserűfű,Bilderdykia [Fagopyrum])

A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozó nemzetség. Elterjedt gyom a mélyre... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem virág