Beszállítói szabványok;
IFS (International Fodd Standard = Nemzetközi Élelmiszer Szabvány), amelynek csak a neve „nemzetközi”, azonban a német kiskereskedelmi szövetség (HDE) hozta létre (pl.: Spar, Cora).
BRC(Brit Kereskedelmi Konzorcium) a brit kiskereskedelmi láncok saját márkaneve alatt forgalmazott áruk beszállítóival szemben támasztott, élelmiszer-biztonsági és
minőségügyi követelmények c. szabvány (pl.: Tesco)
Közös jellemzők:
- Céljuk a kereskedő saját márkás termékeit gyártó szállítók értékelése;
- Az EN 45011 és a GFSI (Global Fodd Safety Initiative = Globális Élelmiszerbiztonsági Kezdeményezés) útmutató követése.
Különbségek:
- A kezdeményezők a német ill. a brit kiskereskedők;
- A BRC nem számszerűsíti az eredményeket;
- Az IFS ösztönzi a folyamatos fejlesztést;
- Az IFS 2003-tól (4. verzió), a BRC 1999-től használatos Magyarországon is.
A nagyobb áruházláncok már megkezdték e beszállítói szabványok számonkérését, illetve nyilatkozatokat kértek be az élelmiszer előállítóktól, hogy mikorra várható a tanúsított rendszerek működtetése (pl.: általában 2005. jan. 1.-től tették kötelezővé a saját márkás beszállítóiknak).
MSZ/T prEN ISO 22000*
Ez már nemzetközi, hiszen az ISO (Nemzetközi Szabványosítási Szervezet) által létrehozott rendszer szabvány, melyet az ISO és a CEN (Európai Szabványügyi Bizottság) 146 országnak küldte meg véleményezésre.
A gyártói, vállalkozói saját nyilatkozatok, de még a külső szervezetek által kiadott igazolások is különböző szintű követelményeket támasztottak, és különböző módon adtak értékelést az élelmiszerbiztonsági rendszer működéséről. Az ISO 22000 szabvány a Haccp rendszer alkalmazásáról ezt a hiányt igyekszik pótolni, és auditálható követelményrendszert helyez az értékelők (tanúsítók) kezébe.
E nemzetközi szabvány
- Integrálja az Élelmiszerkönyv Bizottság által kiadott Haccp rendszer alapelveit és alkalmazásának lépéseit;
- Dinamikusan összekapcsolja azt az előfeltételi (prerekvizit) programokkal (PRP), amelyek az élelmiszerlánc következő tagjához továbbított végtermékre vonatkozó azonosított élelmiszer-biztonsági veszélyek szabályozásához és elfogadható szintre való csökkentéséhez szükségesek;
- Kulcsa a veszélyelemzés. Világosan meg kell határozni azokat a veszélyeket, amelyeket más szervezeteknek (alvállalkozók) kell szabályozni (vagy amelyek már szabályozottak) az élelmiszerláncon belül és/vagy a végső fogyasztó által;
- Tisztázza az előfeltételi (prerekvizit) programok (PRP) fogalmát.
PRP-knek két alcsoportja van:
1. az infrastrukturális és karbantartó programok
2. az üzemeltetési előfeltételi programok
- Megkívánja, hogy a szervezetek azonosítsák, folyamatosan figyelemmel kísérjék/felügyeljék, szabályozzák és rendszeresen aktualizálják mind a PRP-ket, mind pedig a Haccp-tervet;
- Összehangolható, integrálható már meglévő rokon irányítási rendszerek követelményeivel, mint például az ISO 9001 vagy ISO 14001 rendszerrel.
Célja: a FAO/WHO Élelmiszerkönyv Bizottsága (Codex Alimentarius Commission) által kidolgozott és ma már a világ számos országában -így hazánkban is kötelezővé tett- Haccp rendszer tanúsítható legyen, illetve, hogy harmonizálja az élelmiszer-biztonság irányítására vonatkozó követelményeket az élelmiszerlánc vállalatai számára az egész világra kiterjedő (globális) szinten.
Különösen javasolt az alkalmazása azoknak a szervezeteknek, amelyek sokkal összpontosítottabb, következetesebb és integráltabb élelmiszer-biztonsági irányítási rendszer kialakítására törekednek, mint amelyet a törvény általában megkíván.
* MSZ/T prEN ISO 22000 Magyar Szabványtervezet, amely várhatóan 2005. I. félévében jelenik meg végleges formában, addig a rendszerkiépítések e szabványtervezet szerint történik. Nagyobb módosítások már nem várhatóak.
Bővebb információ:
Pakai Anikó (élelmiszertechnológus mérnök) 06-70/248-1313
e-mail: anikopakai@tvnetwork.hu
Forrás: Agrárágazat