Fekete áfonya tudnivalók

hirdetes

Amit jó ha tudunk a fekete áfonyáról

Bogi
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az áfonya az egyik legegészségesebb gyümölcs, rengeteg módja van a felhasználásának és nagyon sok pozitív hatása van, amiről eddig nem is biztos, hogy tudtunk, számtalan érv szól amellett, hogy miért is fogyasszuk. Cikkünkben most elmondjuk, hogy miért fogyasszuk, hogyan termesszük és pár példa, amit elkészíthetünk belőle. 

áfonya

Az áfonya

 

A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) az hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó gyümölcstermő növény. Termését, ezen kívül levelét a népi gyógyászat is felhasználja. Népies nevei: havasi meggy, havasi meggykoró, kukajsza, kukujza, molabogyó, afinya. Előfordulása, termőhelye hazánkban a Sopron környéki és Vas megyei erdőkben, kisebb állományokban fordul elő. Az erdélyi havasok jellegzetes gyümölcse. Borsó nagyságú, hamvaskék termése (Myrtilli fructus) a vadas ételek híres ízesítője. Savanyú talajú tölgyesek, továbbá bükkösök lakója, de behúzódik az ültetett fenyvesek szélére is. A sekély, savanyú talajú erdőkben jellemzően csoportosan-tömegesen jelenik meg.

 

 

 Az áfonya élettani hatása

 

A kék áfonya gyümölcsében, valamint levelében található az antocianidin nevű antioxidáns, amely képes többek között a C, E vitaminok hatásfokát is növelni. Így tudjuk testünket segíteni abban, hogy effektíven védekezzünk a vírusok ellen, segítve immunrendszerünket. Javítja a kapilláris rendszer működését a kollagének termelődésén keresztül. Az indiánok fedezték fel azt is, hogy az áfonya összehúzó hatású csereanyagai kedvezően hatnak a bélrendszer működésére, valamint az emésztésünkre. Segít abban, hogy szemünk egészségesebb legyen, ezen kívül pedig a fekete áfonya hozzájárul ahhoz, hogy a látás jobb, valamint élesebb legyen. Mivel gazdag béta-karotinban, emiatt védi a szemet a károsodástól. Az áfonya azokra is megfelelő hatást gyakorol, akiknek a szeme érzékeny a fényre.

hirdetes

 

 

Fekete áfonya termesztése

 

Az áfonya dísznövényként, továbbá termése miatt is ültethető a kertbe. Tavaszi virágzása, valamint őszi lombszíneződése is látványos, a növény, sövény kialakítására is alkalmas. Az áfonya alapvető módon a hűvösebb, párás klímát kedveli, ugyanakkor a gyümölcsök beéréséhez elegendő fényre van szüksége, ezért ültetési helyéül, napos, világos, esetleg félárnyékos helyet válasszunk. A talaj kémhatására kényes, az átlagos kerti talaj nem jó számára. Ahhoz, hogy az áfonya kielégítően fejlődjön, továbbá bőségesen teremjem savanyú, tápanyagban gazdag talajba szükséges ültetni és később is érdemes időnként trágyázni. Az áfonya vízigénye nem kiugróan magas, ezzel párhuzamosan nagyon sekélyen gyökerezik, ezért hajlamos a gyors kiszáradásra. Az előbbiek miatt öntözést igényel, amihez mindenképpen lágy vizet, példának okáért összegyűjtött esővizet használjunk, a tövek környékét pedig fenyőkéreggel, esetleg kőzúzalékkal mulcsozzuk.

hirdetes

 

A következő oldalon bemutatunk pár receptet áfonyából

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-26

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

Ha azt szeretnéd, hogy idén szebb és illatosabb legyen a levendulád, mint eddig bármikor, akkor ezt a tippet neked is érdemes követned, amit a kertészünk ajánl!

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-03-26

Ültessünk kálát tavasszal, és gyönyörködjünk benne őszig!

Március végén vagy áprilisban ültessük el a csodálatos kála virágot, amiben, ha megfelelően gondozunk egészen őszig gyönyörködhetünk, mutatjuk, mi a trükkje neki!

2024-03-21

Agrometeorológia: nem múlt el a fagyveszély

Bár a hét további részében enyhébb éjszakák várhatók, a fagyveszély nem múlt el, a jövő hét első felében ismét számítani lehet éjszakai fagyokra sajnos.

2024-02-27

A kora tavasszal elültetett gyümölcsfáknál így végezzünk alakító metszést

Ismerd meg az első metszés fontosságát a gyümölcsfák nevelésében! Tippeket és tanácsokat is találsz az első metszés sikeres elvégzéséhez, az alakító metszéshez.

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

radioaktivitás

a kém. elemeknek az a tulajdonsága, hogy spontán nagy energiájú sugarakat bocsátanak ki... Tovább

kalapácsos daráló

szemes és szálastakarmányok aprítására szolgáló gép, amely a szemekre mért szabad... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs kert