Debreceni Egyetem ATC Kutató Központ Nyíregyháza

Debreceni Egyetem ATC Kutató Központ Nyíregyháza

hirdetes

Kutatóintézet


A Debreceni Mezõgazdasági Kamara javaslatára Nyíregyháza város 1926-ban 29 hektár területen hozta létre a Homokkísérleti Gazdaságot, és felépítette a Téli Gazdasági Iskolát. Az intézmény alapításának célja a nyírségi homoktalajok hasznosításának kutatása, az elért eredmények bemutatása és a szakmai képzés volt.


A Kutató Központ kialakulásának rövid története

A Debreceni Mezõgazdasági Kamara javaslatára Nyíregyháza város 1926-ban 29 hektár területen hozta létre a Homokkísérleti Gazdaságot, és felépítette a Téli Gazdasági Iskolát. Az intézmény alapításának célja a nyírségi homoktalajok hasznosításának kutatása, az elért eredmények bemutatása és a szakmai képzés volt.

A Homokkísérleti Gazdaságot 1948-ban államosították, majd 1955-ben a kutatások koncentrálása érdekében a különálló kisvárdai, gyulatanyai, nyíregyházi, nagykállói és újfehértói kutatóhelyek összevonásával megalakították a Nyírségi Mezõgazdasági Kísérleti Intézetet, amely feladatát mint tájintézet látta el. Tevékenységi körébe tartozott a homoktalajokon termeszthetõ szántóföldi növények, a rozs, burgonya, lucerna, csillagfürt, napraforgó nemesítése, fajtafenntartása, vetõmagszaporítása és ezen keresztül a növények agrotechnikájának kidolgozása.
Feladata volt továbbá a gyümölcsnemesítési és gyümölcstermesztési kísérletek beállítása, dohánytermesztési és dohányszárítási technológiák kidolgozása, a szervezõdõ nagyüzemi gazdaságok üzemviteli problémáinak elemzése, a növénytermesztés és állattenyésztés egyes munkafolyamatainak gépesítése a tájkörzetben.

Nyíregyházán az egykori Homokkísérleti Gazdaság területén 1961-65 között felépült az intézet központja. Az intézetnek akkor több mint 500 dolgozója és 757 hektár kísérleti területe volt. Az intézetet 1969-ben átszervezték, és létrehozták a nyírségi Agrotechnikai Kutató Intézetet. Az átszervezés során az intézet feladata lecsökkent, részfeladat megoldó jelleget öltött, és az agrotechnikai kutatásokon túl a burgonya és napraforgó nemesítésére, termesztéstechnológiájának fejlesztésére korlátozódott. 1975-ben az intézetet a Vetõmagtermeltetõ és Értékesítõ Vállalat vette át, annak Kutató Központjaként tevékenykedett. Az átszervezést követõen feladatát ismét újrafogalmazták, tevékenységében fontos szerepet kapott a biológiai alapok biztosítása, a hüvelyes növények nemesítése.

A Földmûvelésügyi Miniszter 30.063/1/1992. számú határozatával a Nyíregyházi Kutató Központot a Debreceni Agrártudományi Egyetemhez integrálta, és megbízta a homoktalajok komplex hasznosításának kutatásával, a tájkörzet kedvezõtlen ökológiai adottságai között biztonságosan termeszthetõ növényfajták nemesítésével.

 

A Debreceni Egyetem megalakulása után mint a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum Kutató Központ továbbra is a tájkörzetben a mezõgazdaság és kutatás-fejlesztése érdekében tevékenykedik.

Ma a Kutató Központ összesen 623 ha földterületen és három telephelyen mûködik: Nyíregyházán, Kisvárdán és Nagykállóban. Feladata a tájkörzet kedvezõtlen ökológiai adottságai között biztonságosan termeszthetõ növényfajták nemesítése, termesztéstechnológiájuk kidolgozása, a homoktalajok komplex hasznosításának kutatása.


Kiemelt kutatási területek:

  • Tájba illõ növényfajok nemesítése, biológiai alapok biztosítása, növénybiotechnológiai kutatások.
  • Speciális, fajtákra adaptált termesztéstechnológia kidolgozása, Westsik-féle tartamkísérlet fenntartása, környezetkímélõ technológiák, ökológiai gazdálkodás kutatása.

Fõbb kutatási témaköreink az alábbiak:

  • A homoktalajok komplex hasznosításának kutatása, alternatív, környezetkímélõ termesztéstechnológiai eljárások kidolgozása.
  • A tájkörzet fejlesztése szempontjából fontos szántóföldi és kertészeti növények kórokozómentesítése, in vitro szaporításának kutatása, növénynemesítést segítõ módszerek alkalmazása és kidolgozása.
  • Homoktalajokon termeszthetõ étkezési és takarmány pillangós növények biológiai alapjainak és termesztéstechnológiájának fejlesztése.
  • A tájkörzet ökológiai adottságaihoz alkalmazkodó kalászos és takarmánynövények biológiai alapjainak fejlesztése.
  • A tájkörzet fejlesztése szempontjából fontos burgonya és napraforgó növények biológiai alapjának biztosítása, termesztéstechnológiájuk fejlesztése a farmgazdaságok igényeinek figyelembevételével.

Kutatás-fejlesztési tevékenységünk ellátását hazai és kiterjedt nemzetközi kapcsolataink segítik.

A Kutató Központ tevékenyen részt vállal a termelõk továbbképzésében bemutatók szervezésével és szaktanácsadási feladatok ellátásával, részt vesz az egyetemi szakemberképzésben.
A szinte teljesen elfelejtett tájkutatás feltámasztásának egyik kézenfekvõ bázisa a Kutató Központ, ahol nemcsak a tájtermelés egyik vagy másik szegmensével foglalkozunk, hanem rendszerbe foglaljuk a biológiai alapokat, a technikát, technológiát, a piaci munkát, a költségeket, jövedelmet. Tehát ezek szerint a gyakorlatban valósítjuk meg a tájkutatás és tájtermelés komplex feladatát.

A Kutató Központ hézagpótló szerepet tölt be a tájkutatás révén a vidékfejlesztés agrárvonatkozásainak igényes megalapozásában és annak a térségi integrációs rendszerbe kapcsolódásában. Egy idõben szolgálja a gyakorlati oktatást és szaktanácsadást is.
A Kutató Központ sajátos innovációs szerepet tölt be azzal, hogy a kutatási eredményeket közvetlenül megismerteti a termelõkkel.


Cím:
Nyíregyháza
Westsik Vilmos u. 4-6.
4400
Magyarország


Telefon:
+36-42-594-301

hirdetes

címkék:
Kapcsolódó cikkek
Egyszerre haldokló növények

Segítség! Miért ugyanakkor és ugyanúgy kezd el haldokolni az összes növényem?

Segítség, minden növényem elpusztul! Ha azonosulni tudsz ezzel a problémával, az ok valószínűleg a növény gyökereivel kapcsolatos problémákra vezethető vissza. A növényi...

Epsom só használata a kertben

Epsom só a kertben: csodákra képes!

Az epsom-só kertészeti használata igazán nem újkeletű dolog. Ez a „jól őrzött titok” sok generáció óta létezik, de vajon tényleg működik-e, és ha igen, hogyan?...

Fehérvirágú lóhere, mint talajtakaró

Így lehet gyönyörű fehér pázsitod, ha segítségül hívod a lóherét

Mai világunkban, ahol sokkalta inkább igyekszünk figyelmet fordítani a környezettudatosságra, sokan keresnek alternatívát a hagyományos füves pázsit helyettesítésére. Nem...

Sütőtökmag felhasználása otthon

Hogyan lehet felhasználni a sütőtök magját?

Itt a sütőtök szezon, aki szereti a sütőtököt, annak ez valóságos áldás lehet. De belegondoltál már abba, hogy mennyi értékes sütőtök magot dobsz ki minden ősszel, annak...

cseresznyeparadicsom otthoni termesztése

Így termessz cseresznyeparadicsomot otthonodban egyszerűen

A cseresznyeparadicsom (Solanum lycopersicum var. cerasiforme) egy ízletes, apró méretű paradicsomfajta, amelyet megfelelő körülmények között akár otthonodban is termeszthetsz. Ez...

Tökmagpirítás menete

Hogyan lehet hasznosítani a tökmagot? Tökmagpirítás lépésről lépésre

Minden ősszel megnövekszik az érdeklődés a tök, valamint a tökmag faragása és főzése iránt, a boltok polcai, piacok kis asztalkái telis-tele vannak finomabbnál finomabbnak...

Spórolós tippek zöldség és gyümölcsvásárláshoz

A legjobb spórolós tippek zöldség és gyümölcsvásárláshoz

Manapság semmi sem olcsó, a legjobb ott spórolni, ahol csak tudunk. Sajnos a friss, tápanyag dús zöldségeknek és gyümölcsöknek mindig is megkérték az árukat. De hidd el, ezzel...

Körtés-camembert sajtos focaccia elkészítése

Az ősz legfinomabb fogása: Körtés-camembert sajtos focaccia

Itt van az ősz….ugye ne is folyatassuk tovább. Hát most már biztosan véget ért a nyár, de kezdetét vette valami nagyon izgalmas kaland, amit bizony ősznek hívunk. Itt az...

Paprikamentés a fagytól

Így élheti túl a paprikád a legkeményebb fagyokat

A paprikát sokan egynyári növénynek tekintik. Egy kis odafigyeléssel azonban könnyedén átteleltethetjük paprikanövényeinket bent, a lakásunkban.

téliesítés a kertben

Készülj fel a télre a kertben 11 lépésben!

Egyre hűvösebb a levegő és rövidülnek a nappalok. Míg a hideg időben még mindig van termés, az éghajlattól függően, a nyári termés befejeződött, és a legtöbb ember...

Madármályva

Szélben táncoló virágok – ismerd meg Te is a madármályvát

A madármályvák közepesen magas, bokrosodó növekedésű, egynyári növények, melyek Európa mediterrán területeiről származnak. Rózsaszín vagy fehér színeivel látványos...

Ezekre a kertészhibákra figyelj oda

10 gyakori kertészhiba, amire érdemes odafigyelni!

Emlékszel a napra, amikor először nekiálltál kertészkedni? Sokakhoz hasonlóan biztosan te is hatalmas, piros paradicsomokat, érett uborkákat és ropogós répákat láttál magad...