Miért olyan jó az édesburgonya? Miért jobb az édesburgonya, mint a sima krumpli? Az édesburgonya pozitív hatásai

hirdetes

Miért olyan jó az édesburgonya? Az édesburgonya 5 meglepő pozitív hatása

VN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Manapság egyre nagyobb divat az édesburgonya, halom szám találkozni velük a szupermarketek zöldségrészlegén, és az újhullámos ételeket árusító éttermekben is, ára azonban valamivel magasabb, mint a hagyományos krumplié. Vajon mire jó az édesburgonya? Milyen egészségügyi vagy egyéb előnyei vannak az édesburgonya fogyasztásának? Mutatjuk!

Ezek az édesburgonya pozitív hatásai

Mi az az édesburgonya?

Az édesburgonya (Ipomoea batatas) keményítőtartalmú, édes ízű gyökérzöldség. Vékony, barna külső héja élénk színű hússal – leggyakrabban narancssárga, de más fajták is előfordulnak fehér, lila vagy sárga. Az édesburgonyát egészben vagy hámolva is fogyaszthatod, sőt még a levelei is ehetőek. Burgonyának nevezzük, de nem rokona a normál fehér burgonyának. Fogyasztható ugyanolyan köretként mint a burgonya, megfőzve, sütve, sütőben, vagy olajban, de még pürésíthető is, azonban az íze teljesen más, de nem üt el nagyon a  húsételektől. Mi mindenkinek ajánljuk a fogyasztását, már csak azért is, mert remek egészségügyi előnyei vannak! Lássuk ezeket!

Az édesburgonya csökkenti a rák kockázatát

Noha mind tudjuk, hogy nincsenek „szuperételek”, amelyek megelőzhetnék a rákot, és a rák bizonyos kockázati tényezői nem kapcsolódnak az étrendhez, bizonyíték van arra, hogy az egészséges táplálkozás csökkentheti a rák kockázatát. A gyümölcsök és zöldségek nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaznak, olyan vegyületeket, amelyek segítenek megvédeni a szervezetet a „szabad gyökök” által okozott károkkal szemben. A tanulmányok azt sugallták, hogy az édesburgonya, különösen a lila édesburgonya héjában található antioxidánsok segíthetnek csökkenteni ezt az oxidációs folyamatot, ezáltal csökkentve a rák kockázatát. Annak érdekében, hogy a legtöbb tápanyagot kihozzuk az édesburgonyából, ne hámozzuk meg – egyszerűen csak alaposan dörzsöljük le főzés előtt.

hirdetes

Az édesburgonya támogatja az emésztést

Az édesburgonya magas rosttartalmú, amelyről kimutatták, hogy elősegíti az egészséges emésztőrendszert. Az eddigi kutatások nagy részét állatokon végezték, de úgy tűnik, hogy az édesburgonyában lévő növényi szterolok (fitoszterolok) magas szintje védő hatást gyakorolhat az emésztőrendszerre, és hasznos lehet a nyombél- és gyomorbetegség megelőzésében és kezelésében. 

Az édesburgonya a cukorbetegeknek is jó 

hirdetes

Érdekes eredmények arra utalnak, hogy az édesburgonya és az édesburgonya leveleinek mérsékelt fogyasztása javíthatja a vércukorszint szabályozását a 2-es típusú cukorbetegségben. Azonban több jól megtervezett kísérletekből származó bizonyítékra van szükség ezen megállapítások megerősítéséhez. Mindenesetre már a tápérték összetétele is kedvezőbb, mint a hagyományos burgonyának.

Az édesburgonya a szem egészségére is pozitív hatással van

Az édesburgonya béta-karotinban gazdag – tulajdonképpen ez adja ennek a gyökérnek élénk narancssárga húsát. Amikor béta-karotint eszünk, szervezetünk A-vitaminná alakítja, amelyből fényérzékelő receptorok képződnek a szemben. Ez fontos az éjszakai látáshoz és a szem egészségének megőrzéséhez.

Az édesburgonya védi az immunrendszert

Mivel gazdag béta-karotinban, az édesburgonya az immunrendszer működését is támogathatja. Az A-vitamin ugyanis fontos a légzőrendszer és a bél nyálkahártyáinak épségének megőrzéséhez.
 

Te szoktál édesburgonyát enni?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-05-27

Ismerd meg a kerti Holdviolát – Nem csak a neve miatt olyan különleges

A holdviola (Lunaria annua), más néven ezüstvirág vagy pénzvirág, egy varázslatos növény, amely különleges és megkapó szépséggel bír. Ismerd meg közelebbről!

2023-05-30

Milyen növényekkel érdemes társítani a levendulát, és miért?

Kártevők elleni védelem, talaj javítás, esztétikai szempontok: ebben a cikkben felfedezheted, mely növényeket érdemes társítani a levendulával, és miért.

2023-05-30

5 kerti tevékenység, amit a gyerekre bízhatsz, és mindketten jól jártok vele

Tanítsd meg a gyerekednek a kertészkedés egy-két trükkjét, ő is élvezni fogja, hogy csinálhat valamit a nyári szünetben, és neked is több időd jut pihenni!

2023-05-30

Így spórolj a kertben: 6 tipp, hogy olcsóbb legyen a kertészkedés

Valóban drága lenne kertészkedni, növényeket ültetni, gondozni, nevelni? Mutatunk néhány okos tanácsot, amivel könnyedén spórolhatsz a kertészkedés során!

2023-05-22

A legsokoldalúbb társnövény: ültess hagymát ezek a növények mellé a kertedben

Tudtad, hogy ha a hagymát ezek a növények mellé ülteted, akkor sokkal jobb termést fognak hozni, sőt, még a kártevők is messziről elkerülik őket? Mutatjuk!

2023-05-27

Ezek a zöldségek árnyékban is tökéletesen termeszthetőek

A legtöbb zöldség termesztéséhez sok napsütés kell, de mit tegyünk akkor, ha árnyékos a kertünk? Nem kell félni, vannak zöldségek, amik szeretik az árnyékot!

2023-05-31

A tereprendezési sziklák tisztítása – egyszerű módszerek, hogy újra jól nézzen ki a sziklakert

A sziklakert sziklái könnyen bevonódhatnak mohával vagy szennyeződésekkel, aminek következtében elveszítik eredeti megjelenésüket, viszont egyszerű tisztítani!

2023-05-31

Levendulatermesztési hibák – a 6 legnagyobb elkerülendő hiba a kertészek szerint

Ebben a cikkben felsorolunk hat olyan gyakori hibát, amelyeket érdemes elkerülni a levendulatermesztés során, ahogy egy kertészeti szakértő javasolja.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állóvíz

a földfelszíni mélyedésekben összegyűlt víztömeg. Az átvilágítottság miatt a... Tovább

szálastakarmányok

a fogalom nem teljesen körülhatárolt, a szénává szárítható takarmányféléket sorolják... Tovább

Tovább a lexikonra
Gazdaság Házi kert Zöldség Zöldségtermesztés