Tudnivalók a dugványozáshoz - Dugványozással szaporítható növények

Dugványozással szaporítható növények - Tudj meg mindent a dugványozásról!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A dugványozás egy meglehetősen gyors növényszaporítási módszer. A kigyökerezett dugványok általában erősebbek, mint magról nevelt társaik, és hamarabb is érik el a felnőttkort. Ebből következik persze, hogy előbb virágzanak és teremnek, mint elvetett rokonaik.

Dugványozás - Minden, amit tudni érdemes a dugványozásról

A dugványozással szaporított növények szüleik pontos másai, így nem pontosan tudod, hogy mire lesz szükségük – ez nem feltétlenül igaz minden magról nevelt növényre. Sok kertész pont ezért még akkor is dugványozást alkalmaz, amikor az adott növény könnyedén nevelhető lenne magokról is. Könnyedén kiválaszthatják azokat a növényeket, amelyek előnyös tulajdonságokkal rendelkeznek (nagy méret, bőséges termések, ellenállás az időjárásnak, stb.).

Míg néhány növény képtelen maggal szaporodni, addig szinte minden növényről több dugvány is leválasztható anélkül, hogy bármilyen maradandó kár keletkezne bennük. Számos hibrid fajta csak dugványozással, szétválasztással, vagy más alternatív módszerrel szaporítható, mert még ha terem is magokat, azok képtelenek kicsírázni. A dugványoknak tehát számos előnye van. Mielőtt megnéznénk néhány példát azokra a növényekre, amelyeket így érdemes szaporítani, gyorsan fussunk át néhány alapvető tudnivalót a szóban forgó módszerről!

hirdetes

A dugványozás ideje

Fásdugványokat általában télen készítünk, a vesszők lombtalan állapotában, azaz lombhullást követően a tavaszi rügyfakadás, és kipattanás előtt. A decemberi és a januári hónap a legideálisabb, mivel ekkor a növény vesszőjében lévő tartaléktápanyagokból még alig használt, de ezek tél végére csökkenni kezdenek, és ez jól jön nekünk a gyökeresedéshez. Az ekkor vágott dugvány előnyei mellett hátrányokkal is rendelkezik, mivel szabadföldi gyökereztetés esetén könnyebben megfagy. A másik ideális időszak a február közepe-vége, hiszek azok a vesszők, melyek eddig nem fagytak meg, nagy valószínűséggel már nem is fognak! 

Dugványozás és az alapvető tudnivalók

A dugványokról először is le kell választani a legalsó leveleket, mielőtt a gyökereztető közegbe dugnád őket. A fás dugványok esetén az alsó, vágott véget finoman le szokták hántani, hogy nagyobb felületen látszódjon a kambiumszövet. A friss, zsenge hajtásokból vágott dugványokat ajánlatos egy éjszakára vagy akár pár napra félretenni, hogy vágott vége kérgesebbé váljon.

A gyökereztető közeg dugványozáshoz

Egy jó gyökereztető közeg folyamatosan nyirkosan tartja a dugvány vágott végét. A kerti talajt érdemes kerülni, mert tele van olyan kórokozókkal, amiknek a dugvány gyenge szervezete képtelen ellenállni. A tőzegmohából és homokból vagy perlitből kevert közeg általában megfelelő erre a célra, mert képes elegendő nedvességet megtartani, de jó vízelvezető is egyben. A gyökereztető közeghez semmilyen műtrágyát ne keverj hozzá. A következő oldalon elmondom, mely növények alkalmasak dugványozásra, illetve mit kell tennünk akkor, ha dugványozni szeretnénk! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

élelmiszer-higiénia

az a tudományág és tevékenység, amely az élelmiszerek előállítása, forgalomba hozatala és... Tovább

75/2008. (VI. 14.) FVM rendelet

A szárított takarmány kvótával szabályozott támogatás igénylésének általános... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés