Mézzel való dugványozás - Így dugványozhatunk mézben

Így dugványozhatsz mézzel!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Rengeteg növény esetében használhatjuk a mézet, mint gyökereztető hormon, ugyanis kiváló eredményeket produkál. Mostani cikkemben elmondom nektek, hogyan alkalmazható a méz a hajtások és a dugványok kezelésére, érdemes kipróbálnotok, mivel rengeteget spórolhattok! 

Dugványozzunk mézzel

(Kép forrása: iggyschillis.co.uk)

A leggyakrabban használt gyökereztető anyag

Még mielőtt kitérnék a mézzel való dugványozásra, beszélnék nektek egy kicsit arról az anyagról, amit a leggyakrabban szoktunk használni, ez pedig nem más, mint a gyökereztető hormon! Gyakran nagyon hasznos lehet a gyökér kifejlődését, növekedését segíteni a gyökereztető hormonnal, aminek különböző fajtái (lágyszárú, félfás és fás növényekhez) léteznek.

A por alakú készítményekkel a legkönnyebb dolgozni, segítségükkel gyorsabb fejlődésnek indul a gyökérzet, ráadásul életerősebb lesz maga a növény is. Szerencsére nagyon sok olyan növénnyel találkozhatunk, ami külső segítség nélkül ereszt gyökeret (például a borostyán már vízben is képez gyökereket), azonban a gyökereztető hormon segítségével a nehezebben gyökereztethető növények esetén is sikereket érhetünk el. 

hirdetes

A gyökereztető hormon használata

Amire minden esetben szükségünk van, az egy éles, steril eszköz, amivel elkészítjük a dugványt. Távolítsuk el a dugványról az alsó leveleket, mielőtt megkezdjük a gyökereztetési műveletet, majd öntsük egy keveset a hormonból egy tálkába. Itt jegyezném meg azt, hogy soha ne mártsuk a hormon dobozába a dugványt, így a fel nem használt hormont szennyeződésektől mentesen tarthatjuk. 

Mártsuk bele a dugvány végét egy-két centiméteren, mivel ezen a szakaszokon fognak kifejlődni az új gyökerek. Készítsünk elő nedves palántafölddel teli virágcserepet, és ezekbe dugjuk bele a bemártott, elkészült dugványokat, majd fedjük le a cserepet átlátszó, műanyag zacskóval.

Tegyük a cserepet napos helyre, ahol elegendő szűrt fény éri a nap folyamán. Ügyeljünk arra, hogy a dugvány földje folyamatosan nedves maradjon.

Az első levélkék megjelenésekor biztosak lehetünk abban, hogy kifejlődött a gyökérzet, tehát eredményes volt a dugványozás, ekkor távolíthatjuk el a műanyag zacskót. Innentől kezdve önálló, új növénynek tekinthetjük a dugványokat, ezért ennek megfelelően kell folytatnunk a gondozást. Most pedig ismerkedjünk meg a további, alternatív megoldásokkal, a következő oldalon elmondom, hogyan használhatjátok a mézet dugványozás esetén! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vadöntözés

az —>árasztó öntözésnek olyan módja, amelynél a rendelkezésre álló... Tovább

ionizáló sugárzás

radioaktív részecskék (radioaktivitás) és elektromágneses sugárzások összessége, amely az... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet