gyökér
a hajtásos növényeknek a talajban levő rögzítő, vizet és ásványi sókat felszívó szerve. A csíra gyököcskéjéből fejlődik. Ált. elágazó, ún. gyökérrendszert (gyökérzetet) képez. Az oldalgyökerek v. gyökérágak a gyökér felületét megnövelik, elősegítik a gyökérnek a talajrögök közé való behatolását. A gyökér felületét a rizodermisz (bőrszövetrendszer) borítja. Csúcsi része a tenyészőkúp, osztódó sejtekből áll (osztódó szövet), ezt a gyökérsüveg védi, amelynek külső sejtjei elnyálkásodnak és a talajrögökhöz való súrlódás következtében elszakadozva leválnak, a gyökércsúcsot síkossá teszik. A csúcs mögötti, ún. megnyúlási zónában a legerősebb a hosszanti növekedés, fölötte, az ún. felszívó zónában jelennek meg a rizodermisznyúlványok, a gyökérszőrök, amelyek a vizet és az ásványi anyagokat felveszik. A fölfelé húzódó gyökérszőrök elhalnak, a felszívó zóna alsó részén újraképződnek. A fölvett anyagok a szállító zóna edénynyalábjaiba jutnak. A szállító zóna fölött jelennek meg a gyökérágak, ez az elágazódási zóna . A gyökérzetnek két fő típusa van: a kétszikűekie és a nyitvatermőkre jellemző főgyökérrendszer, a főgyökérből és oldalgyökérekből áll; a mellékgyökérrendszer v. bojtosgyökérzet az egyszikűekre jellemző, egyforma fejlettségű és elágazódású hajtáseredetű gyökerek, ún. mellékgyökerek alkotják. (módosult növényi szervek)

Büszkeségeink - A magyar tyúk bemutatása
A magyar tyúkokra valóban mindenki nagyon büszke lehet, ugyanis világhíresek. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a magyar tyúkok történetéről!

A legveszélyeztetettebb magyar kutyafajta – Az erdélyi kopó
Az erdélyi kopó a legveszélyeztetettebb helyzetben lévő magyar kutyafajta, érdemes nagyon odafigyelnünk rá, mivel nagyon értékes. Most mindent elmondok nektek az erdélyi kopóról!

Nagy-Magyarország öröksége – Az erdélyi kopasznyakú tyúk
Mostani cikkemben egy nagyon különleges tyúkfajtát mutatok be nektek, tartsatok velem és ismerkedjetek meg közelebbről az erdélyi kopasznyakú tyúkkal!

A Kárpátok pónija – A hucul bemutatása
A kárpátok póniját mutatom most be nektek, ami nem más, mint a hucul. Ismerkedjetek meg kicsit közelebbről ismét egy nagy büszkeségünkkel!

Világhíres magyar juhfajta – A magyar racka bemutatása
Az egész világon ismerik a magyarok nagy büszkeségét, a juhok gyöngyszemét, a magyar rackát. Mostani cikkemben elmondom, miért olyan különleges ez a juhfajta!

Magyar kutyabüszkeségeink – A magyar agár
Magyar kutyafajtáink közül most a magyar agarat mutatom be nektek, érdemes megismerkednetek közelebbről ezzel a csodálatos kutyafajtával!

Ezért ne adj soha cinkegolyót a madaraknak!
A cinkegolyó nagyon praktikusnak tűnhet mindenki számára, olcsó, könnyen ki lehet helyezni, szeretik a madarak, én mégis azt mondom, hogy soha ne add oda az állatoknak, nézzük,...

8 ok, amiért télen kell elvégeznünk a metszést!
Mostani cikkemben 8 indokot sorolok fel nektek, nézzük, miért éri meg télen elvégeznünk a metszést, és mely növények esetében kell elvégeznünk ezt a beavatkozást!

Miért érdemes sziámi harcos halat tartani?
Sok ember életében az első házikedvenc egy halacska. A szülők általában úgy gondolkodnak, hogy egy halat nem olyan nehéz életben tartani, mégis örömöt ad a gyerekeknek és...

7 ok, amiért a szárazföldi teknős ideális háziállat
Napjainkra egyre inkább jellemző, hogy teknőst, különösen szárazföldi teknőst nem csak a fanatikus hüllőrajongók tartanak kiskedvencként. A teknőstartás népszerűségének...

Friss zöldség és gyümölcs: vitaminok és ásványi anyagok elszegényedése a növényekben
Bár ajánlott elegendő gyümölcsöt illetve zöldséget fogyasztani napi szinten, tudnunk kell, hogy e növények egyre kevesebb és kevesebb ásványi anyagot és vitamin tartalmaznak....

Mit esznek a madarakat télen (és hogyan segíthetsz nekik)?
Habár a természet télen lecsendesedik, még a leghidegebb napokon is megpillanthatunk néhány bátor madarat kertünkben. Gondolkodtál már rajta, hogy vajon hogy jutnak élelemhez ezek...