Öt remek módszer - hogyan érdemes burgonyát termesztenem?

Öt remek burgonyatermesztési módszer

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Sajnos sokaknak gondot szokott okozni a burgonyatermesztés, de nincs nagy baj, hoztam nektek öt remek módszert, melynek segítségével bő termés lesz minden kertben! Fogadjátok meg egy tapasztalt szakember remek tanácsait!

bő termésű burgonya

Elmúltak a fagyok, végre mehetünk a kertbe és termeszthetjük a zöldségeket! Először érdemes a burgonyával kezdeni, mivel az időjárás kedvez neki, és a talaj vízkészlete is tökéletes a számára.

Egy korábbi cikkünkben mutattam nektek olyan ötletet, melynek segítségével pár négyzetméteren is sikeresen termeszthettek burgonyát kis odafigyeléssel. Kattintsatok ide, ha lemaradtatok volna róla. Ebben a cikkben viszont más módszereket ismerhettek meg!

A korábbival együtt összesen hat ötletet próbálhattok ki, biztosíthatok mindenkit abban, hogy bármelyiket válasszátok, bő termésetek lesz! Ha szeretnétek idén ti is saját burgonyát enni szinte egész évben, akkor mindenképp ismerjétek meg ezeket a szuper módszereket, és kezdjetek bele minél hamarabb valamelyikbe, vagy akár az összesbe! 

Fészek módszer

Ássunk fel egy akkora területet, amekkorán szeretnénk burgonyát termeszteni, ezután alakítsunk ki fészkeket nagyjából 30-40 centiméterenként. A fészekbe szórjunk hamut, komposztot, ásványi anyag keveréket egy evőkanállal, majd három burgonyagumót, természetesen minden egyes fészekbe. Ha megvagyunk, takarjuk be földdel, közepén alakítsunk ki egy kisebb mélyedést, így a víz nem fog szétfolyni öntözéskor.

Barázdás módszer

Készítsünk hosszú barázdákat, melyek 20-25 centiméter mélyek és 25-30 centiméter szélesek. A barázdák között hagyjunk 80-100 centiméter távolságot, ebben az esetben is használjunk komposztot, hamut és ásványi anyag keveréket, szórjuk ezeket a barázdák aljára, majd helyezzük a gumókat is a barázdákba, csírázó részükkel felfelé. Ezután nincs más dolgunk, mint földdel befedni a barázdákat, és öntöznünk!

Fóliás módszer

Én ezt a módszert javaslom mindenkinek, mivel a fólia meggátolja a gyomosodást, és nem kell a későbbiekben foglalkoznunk a kellemetlenkedő gyomokkal. Készítsünk barázdákat, majd fedjük be fekete fóliával mindet, ezután vágjuk ki azokon a helyeken a fóliát, ahová beletettük a gumókat, ezáltal biztosítjuk a fejlődésüket. Az öntözést ebben az esetben se felejtsük el!

Holland módszer

Ebben az esetben is fészkeket kell készítenünk, amik legalább 1-1,2 méter szélesek és 15-20 centiméter mélyek. A gödörbe helyezzünk trágyát, komposztot, hamut és egy evőkanál ásványi anyagot tartalmazó keveréket. Ha megvagyunk, jöhetnek a burgonyagumók, 3-5 darabot tegyünk a fészekbe, majd takarjuk földdel. Öntözni csak akkor öntözzük, ha már a föld nagyon száraz. Amikor kihajtottak a burgonyák, még egy adag friss földet szórjunk a fészek tetejére.

Terjedelmes gödör módszer

Ha kiskerted van, ezt a módszert ajánlom! Ássunk egy legalább 90x90 centiméter széles, és legalább 50 centiméter mély gödröt. Szórjunk az aljára hamut, komposztot, majd jöhetnek a gumók. Fontos, hogy nagyjából 25-30 centiméteres távolságra legyenek egymástól, az első sor után jöhet megint egy kis hamu, illetve komposzt, és 10 centiméter földréteg, majd újabb sor burgonyagumó. Ha teljesen kész vagyunk, akkor jó alaposan öntözzünk, ezt pedig minden nap tegyük meg! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fogak

a szájüregben levő, a táplálék felaprózására szolgáló rágószervek. Részei: a... Tovább

haltenyésztés

az a céltudatos állattenyésztői tevékenység, amely magába foglalja a tógazdasági halfajok... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növénytermesztés