Tudj meg mindent a berkenyéről - ismerd meg Te is őseink gyümölcsét

Őseink elfeledett gyümölcsei – A berkenye

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Folytatjuk sorozatunkat, amiben olyan növényeket mutatunk be, amik megtalálhatók voltak őseink házikertjében, mára viszont csökkent az elterjedésük. Korábban a naspolyát és a fehér epret ismerhettétek meg, most pedig a berkenyéről mondunk el mindent! 

Bemutatjuk a berkenyét

Igaz, hogy 2013-ban az év fafaja volt a házi berkenye (Sorbus domestica), de sajnos megállapítható, hogy egyre kevesebb helyen lehet találkozni ezzel a sudár növésű, és terebélyes koronát nevelő fával. A berkenye a rózsafélék családjába tartozik, és egész Európában elterjedj, több mint 100 cserje-, és fafajt magába foglaló nemzetség. Neve a kelta sor szóból eredeztethető, mely a termésének ízére utal.

Az arab sorbet vagy sherbet is ebből a szótőből származik, ami pedig a gyümölcsből készíthető italra utal (sörbet). A fajok többsége az északi mérsékelt égöv hűvösebb, nedvesebb, részben melegebb és szárazabb területein fordul elő. Magyarország egyik nagy különlegessége a Sorbus semiincisa, ami csak a Dunazug-hegységben fordul elő. A Sorbus domestica, vagyis a házi berkenye A Nyugat-, Délnyugat-Dunántúl száraz hegyes-, dombvidékes tölgyeseit, bokorerdeit, erdőszéleit kedveli, ez a faj vitathatatlanul őshonosnak számít. 

hirdetes

A berkenye jellemzői

hirdetes

A házi berkenye koronája tojásdad, vesszője eleinte gyapjas, majd kopaszodó és a csúcsa felé finoman szőrös, zöldes vagy vörösesbarna, a rügyei pedig enyvesek. Levelei szórt állásúak, páratlanul szárnyaltak, a levélkéi lándzsásak, fűrészesek, virágai fehérek, sátorozó bugákban állnak, a termései alma-, vagy körte alakúak, általában októberben érnek. 

A berkenye igényei

A házi berkenye nagyon szereti a meleget, és a fényt, többé-kevésbé szárazságtűrőnek is mondható, ezen kívül kedveli a meszes talajokat. Fiatal korában rendszeres öntözést igényel, később már kitűnően vészeli át a szárazabb időszakokat is. Az árnyékot nem szereti, még a félárnyékos helyet sem, ilyen körülmények között gyérebben virágzik és terem, és még az őszi lombszíneződése is jelentéktelenebb. A következő oldalon még több dolgot megtudhatsz a berkenyéről, és annak isteni gyümölcséről! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-09-18

Így tárold el a kerted terményeit őszre – egy kertész tanácsaival

Őszi termésed tárolása nem kihívás többé! Kósa Dániel kertészmérnök tippjeivel könnyedén megőrizheted gyümölcseidet és zöldségeidet egész télen át.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

madarak (Ayes)

a —>gerincesek törzsének egyik osztálya. —>Köztakarójuk képződménye a... Tovább

lovak vastagbélférgessége

okozói a Strongylidae fonálféregcsalád tagjai. A kifejlett férgek a vakbélben és a... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Növénytermesztés