Pázsitgondozás - Útmutató a tökéletes zöld gyepért

Így lesz zöldebb a kerted a szomszédénál! – 4 trükk a kertészektől

ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

pázsitgondozás

Így tartsd zölden a füvet!


1.    Komposztálás


Vigyél fel egy vékony réteg komposztot a pázsit tetejére tavasz elején, hogy gyors tápanyagot kapjon. Ezt a tavaszi és nyári szezonban is meg lehet ismételni, csak ügyeljünk arra, hogy ne készítsünk túl vastag réteget.


2.    Gyomírtás


Manuálisan távolítsd el a gyomokat, amint észreveszi őket, mivel versenyezni fognak a rendelkezésre álló napfényért, nedvességért és tápanyagokért, és végső soron hatással lesznek a kívánt növényzetre. Vagy használj más természetes gyomírtókat, ITT bővebben olvashatsz róluk!


3.    Házi kedvencek


Tudtad, hogy a házi kedvenceink vizelete is megsárgíthatja a füvet? Sőt akár ki is pusztulhat tőle! Tanítsd meg a kutyust, hogy egy kijelölt helyen végezze el a dolgát a kertben is!


4.    Szellőztetés


Rendszeresen szellőztesd ki a pázsitot, és távolítsd el a tömörödött területeket vagy a kiszáradt részek felhalmozódását.

A fű műtrágyázása, hogy tökéletes legyen a gyep


Azok számára, akik nem ismerik a műtrágyákat, ezek olyan vegyi anyagok, amelyeket általában haszonnövényekre és növényekre alkalmaznak a termelékenység javítása, a vízvisszatartás és az egészséges növekedés támogatása érdekében. Míg a műtrágyák az egyedi igényektől függően változnak, a legtöbb olyan alapvető tápanyagot tartalmaz, mint a nitrogén, a kálium és a foszfor.


Melyek a különféle fűtrágyák?


Szervetlen műtrágyák: Nitrogén műtrágya, Foszfor műtrágya
Szerves műtrágyák: Mezőgazdasági hulladék, Állattartási hulladék, Ipari hulladék, Települési iszap

Melyik műtrágyát válasszuk a fű gondozásához?


Amikor az Ön és a pázsit számára megfelelő műtrágyát választja, fontos, hogy ne csak a fű típusát vegye figyelembe, hanem a céljait is. Miután elvégezte a talajvizsgálatot, megtudhatja, hogy milyen tápanyagok hiányoznak (ha vannak ilyenek), és ebből kiválaszthatja azt a műtrágyát, amely egy vagy néhány lényeges összetevőben (nitrogén (N), foszfor) magasabb. (P), kálium (K)).
Ezen túlmenően léteznek speciális műtrágyák a jól bejáratott pázsitokhoz („gyom és takarmány”), valamint a most elvetetteké („induló” vagy „lassú kibocsátású”). Vannak olyan műtrágyák is, amelyek további gyomirtó szereket tartalmaznak a gyomok megelőzésére, valamint olyan műtrágyák is, amelyek foszformentesek (a foszfor lefolyásával és a szennyezéssel kapcsolatos problémák miatt).

Mikor trágyázzuk a pázsitot?


A szakértők azt javasolják, hogy vagy májusban, vagy azelőtt ősszel műtrágyázzunk. Csak győződjünk meg arról, hogy a talaj elég meleg ahhoz, hogy a műtrágya behatoljon, és válasszunk lassú felszabadulású nitrogénműtrágyát, ha elérhető.
A nyár eleji pázsit műtrágyázása segíthet jobban felkészíteni a pázsitot az azt követő hőségre és szárazságra. A legtöbb fűtípushoz jó ötlet a lassan felszabaduló műtrágya.

Kerüljük azonban a műtrágya kijuttatását a nyár közepén, mert az megégetheti a gyepet. Ezenkívül ne essünk a túl sok műtrágya csapdájába, mert az több kárt okozhat, mint hasznot! Az általános hüvelykujjszabály a következő: legfeljebb egy font nitrogént alkalmazzunk minden ezer négyzetláb pázsithoz, és ezt legfeljebb évente kétszer! Tehát, ha 5% nitrogéntartalmú műtrágyát használunk, akkor legfeljebb 20 fontot használjunk.

Használj vasat tartalmazó műtrágyát!


A legtöbb hagyományos műtrágyában megtalálható szokásos NPK-kombinációval ellentétben az Ironite vasat tartalmaz, és ahogy sejtette, tökéletes a vashiányos pázsithoz. A pázsit vassal való kiegészítése egy másik okból is nagyszerű: zöldebbé teszi. Csakúgy, mint a nitrogén, a vas (egyes mikroelemekkel együtt) segíti a fotoszintézis folyamatát, így hosszan tartó zöldet biztosít! Sajnos néhány szempontot figyelembe kell venni, hogy ne legyen az ironite égés. Más műtrágyákhoz hasonlóan az Ironite nitrogénje is veszélyes lehet a fűszálakra. Egyes egyéb összetevői (például hamuzsír) ugyanerre képesek. Tehát soha ne használjon több Ironite-ot a javasoltnál, és mindig azonnal öntse be.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-18

Locsolás kánikulában: ezeket a hibákat ne kövesd el

A locsolás kánikulában szükséges és hasznos. A kert megfelelő öntözése elengedhetetlen a növények egészségének megőrzéséhez és a megfelelő fejlődéshez.

2024-07-18

5+1 érv a csepegtető öntözés mellett a kertekben

A csepegtető öntözés egyre népszerűbbé válik a kerttulajdonosok körében, és jó okkal. A csepegtető rendszer egy modern és gazdaságos megoldás a kertben.

2024-07-24

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A fa ültetés nyáron egy izgalmas dolog, extra gondoskodást kíván. Megfelelő odafigyeléssel nyáron is lehet fákat ültetni. Megmutatjuk mire érdemes odafigyelni.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Amandha (KX 2385)

Kukorica Cél: szemes Leírás:A címerhányás ideje közepes, a kalászkapelyva gyengén... Tovább

Advent

  Adventi készülődés időszaka azt jelenti, hogy hamarosan itt a karácsony, a... Tovább

Tovább a lexikonra
Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet