5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez és a sikerhez

5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez

FO, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Paradicsomot nevelni szerencsére egyáltalán nem nehéz dolog, sőt, mondhatni az egyik legegyszerűbb dolog a világon. Kezdő kertész koromban viszont belefutottam néhány hibába, ami nem csalt annyira mosolyt az arcomra. Ahhoz, hogy te elkerüld ezeket a banális buktatókat, itt van 5 tippünk a sikeres paradicsomneveléshez.

5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez, hogy neked is sikerüljön

Ha csak arra gondolok, hogy alig tudom megszámolni, hány hiánybetegsége, kórokozója, kártevője van a paradicsomnak, vagy hogy mennyire érzékeny nagyjából mindenre, akkor azt kell mondanom, hogy komoly kitartásra van szükség a paradicsomneveléshez. Az érme másik oldalán pedig ott van a finom termés, ami kárpótolja az embert, és a kertészeti határozók, amik szerint fele ennyire sem vészes a növény tartása. Azt kell mondjam, az igazság valahol félúton van. Az első évben szenvedtem, és semmi nem sikerült, a másodikra egész tűrhető terméshozamot értem el a problémákat kiküszöbölve, a harmadikra pedig büszkén feszítettem a kis kertem mellett, és mindenkinek mutogattam – annak is aki nem kérte – hogy én bizony milyen ügyes kertész vagyok. Ezért úgy gondoltam, érdemes lehet pár hasznos tanáccsal élni a kezdő kertészek felé, hogy az első szezonjuk se legyen olyan siralmas, mint az enyém volt.

1.     Tartsd észben a növény érési idejét és növekedési típusát

A paradicsomfajták kiválasztásánál ne csak arra figyeljünk, hogy a képen mennyire szépnek és zamatosnak tűnik az adott fajta, hanem arra is, hogy mikor teremnek és mennyit teremnek, valamint hogy mennyire helyigényesek, azaz milyen távolságra kell ültetni őket egymástól. Érési idejük szerint lehetnek korai és kései érésűek, növekedési tulajdonságaik szerint pedig folytonnövő és determinált növekedésűek. Koktélparadicsimok esetében beszélhetünk még csüngő fajtákról, de ezek alapból determinált növekedésű paradicsomok.

A korai paradicsomok érési ideje július és augusztus közé tehető, egyes nagyon korai fajok teremhetnek csak akár júniusban is. A kései paradicsomok leginkább augusztusban és szeptemberben hoznak termést. A magok elültetési idejét mindig tartsuk be, ez a vetőmagok hátuján megtalálható, vagy érdeklődjünk a kertészetben, gazdaboltban ahol vásárolunk.

A helyigény miatt vegyük figyelembe, hogy a kordonos változatok kevesebb helyet igényelnek a földön, cserébe viszont komoly támasztékra van szükségük. Ezzel szemben a bokrosodó változatok kevésbé nőnek nagyra, persze támaszték nekik is kell, úgyhogy jegyezzük meg egy életre: a paradicsomot karózni kell.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

Ültess paradicsomot még akár júliusban is - Használj hónaljhajtásokat!

Júliusban már sokan úgy gondolják, hogy felesleges belefogni a kertészkedésbe, pedig ez nem igaz. Még mindig van lehetőség a paradicsom ültetésére. Mutatom

2024-06-27

Eddig csak álmodozni mertél a bőséges paradicsomtermésről? Csináld ezeket, és érd el az álmod!

Minden kertész és házi kertész tudja, mennyi munka van a növénytermesztéssel. Ezek a tanácsok abban segítenek, hogy bőséges paradicsomtermésed legyen idén.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hipoxia (hypoxia)

a szövetek, sejtek hiányos oxigénellátása. A hipoxia hipoxémiából, a vérellátás... Tovább

Mezõtúr Városi Földhivatal

Földhivatal Városi Földhivatal Cím: Mezõtúr Kossuth tér 1. 5400 Magyarország ... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Paradicsom