5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez és a sikerhez

hirdetes

5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez

FO, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Paradicsomot nevelni szerencsére egyáltalán nem nehéz dolog, sőt, mondhatni az egyik legegyszerűbb dolog a világon. Kezdő kertész koromban viszont belefutottam néhány hibába, ami nem csalt annyira mosolyt az arcomra. Ahhoz, hogy te elkerüld ezeket a banális buktatókat, itt van 5 tippünk a sikeres paradicsomneveléshez.

5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez, hogy neked is sikerüljön

Ha csak arra gondolok, hogy alig tudom megszámolni, hány hiánybetegsége, kórokozója, kártevője van a paradicsomnak, vagy hogy mennyire érzékeny nagyjából mindenre, akkor azt kell mondanom, hogy komoly kitartásra van szükség a paradicsomneveléshez. Az érme másik oldalán pedig ott van a finom termés, ami kárpótolja az embert, és a kertészeti határozók, amik szerint fele ennyire sem vészes a növény tartása. Azt kell mondjam, az igazság valahol félúton van. Az első évben szenvedtem, és semmi nem sikerült, a másodikra egész tűrhető terméshozamot értem el a problémákat kiküszöbölve, a harmadikra pedig büszkén feszítettem a kis kertem mellett, és mindenkinek mutogattam – annak is aki nem kérte – hogy én bizony milyen ügyes kertész vagyok. Ezért úgy gondoltam, érdemes lehet pár hasznos tanáccsal élni a kezdő kertészek felé, hogy az első szezonjuk se legyen olyan siralmas, mint az enyém volt.

hirdetes

1.     Tartsd észben a növény érési idejét és növekedési típusát

A paradicsomfajták kiválasztásánál ne csak arra figyeljünk, hogy a képen mennyire szépnek és zamatosnak tűnik az adott fajta, hanem arra is, hogy mikor teremnek és mennyit teremnek, valamint hogy mennyire helyigényesek, azaz milyen távolságra kell ültetni őket egymástól. Érési idejük szerint lehetnek korai és kései érésűek, növekedési tulajdonságaik szerint pedig folytonnövő és determinált növekedésűek. Koktélparadicsimok esetében beszélhetünk még csüngő fajtákról, de ezek alapból determinált növekedésű paradicsomok.

hirdetes

A korai paradicsomok érési ideje július és augusztus közé tehető, egyes nagyon korai fajok teremhetnek csak akár júniusban is. A kései paradicsomok leginkább augusztusban és szeptemberben hoznak termést. A magok elültetési idejét mindig tartsuk be, ez a vetőmagok hátuján megtalálható, vagy érdeklődjünk a kertészetben, gazdaboltban ahol vásárolunk.

A helyigény miatt vegyük figyelembe, hogy a kordonos változatok kevesebb helyet igényelnek a földön, cserébe viszont komoly támasztékra van szükségük. Ezzel szemben a bokrosodó változatok kevésbé nőnek nagyra, persze támaszték nekik is kell, úgyhogy jegyezzük meg egy életre: a paradicsomot karózni kell.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-03-14

Így termesszünk csicsókát, a szegények krumpliját

Csicsóka, a szegények krumplija: nagyanyáink kedvence, se nem krumpli, se nem alma, de annyira szerettük. Igy ültesd el te is a csicsókát a tippjeink szerint!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

334/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

A Kormány az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotó... Tovább

Metis (Ceb 0024)

Tavaszi árpa Cél: sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Paradicsom