5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez és a sikerhez

hirdetes

5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez

FO, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Paradicsomot nevelni szerencsére egyáltalán nem nehéz dolog, sőt, mondhatni az egyik legegyszerűbb dolog a világon. Kezdő kertész koromban viszont belefutottam néhány hibába, ami nem csalt annyira mosolyt az arcomra. Ahhoz, hogy te elkerüld ezeket a banális buktatókat, itt van 5 tippünk a sikeres paradicsomneveléshez.

5 elengedhetetlen tipp paradicsomneveléshez, hogy neked is sikerüljön

Ha csak arra gondolok, hogy alig tudom megszámolni, hány hiánybetegsége, kórokozója, kártevője van a paradicsomnak, vagy hogy mennyire érzékeny nagyjából mindenre, akkor azt kell mondanom, hogy komoly kitartásra van szükség a paradicsomneveléshez. Az érme másik oldalán pedig ott van a finom termés, ami kárpótolja az embert, és a kertészeti határozók, amik szerint fele ennyire sem vészes a növény tartása. Azt kell mondjam, az igazság valahol félúton van. Az első évben szenvedtem, és semmi nem sikerült, a másodikra egész tűrhető terméshozamot értem el a problémákat kiküszöbölve, a harmadikra pedig büszkén feszítettem a kis kertem mellett, és mindenkinek mutogattam – annak is aki nem kérte – hogy én bizony milyen ügyes kertész vagyok. Ezért úgy gondoltam, érdemes lehet pár hasznos tanáccsal élni a kezdő kertészek felé, hogy az első szezonjuk se legyen olyan siralmas, mint az enyém volt.

hirdetes

1.     Tartsd észben a növény érési idejét és növekedési típusát

A paradicsomfajták kiválasztásánál ne csak arra figyeljünk, hogy a képen mennyire szépnek és zamatosnak tűnik az adott fajta, hanem arra is, hogy mikor teremnek és mennyit teremnek, valamint hogy mennyire helyigényesek, azaz milyen távolságra kell ültetni őket egymástól. Érési idejük szerint lehetnek korai és kései érésűek, növekedési tulajdonságaik szerint pedig folytonnövő és determinált növekedésűek. Koktélparadicsimok esetében beszélhetünk még csüngő fajtákról, de ezek alapból determinált növekedésű paradicsomok.

hirdetes

A korai paradicsomok érési ideje július és augusztus közé tehető, egyes nagyon korai fajok teremhetnek csak akár júniusban is. A kései paradicsomok leginkább augusztusban és szeptemberben hoznak termést. A magok elültetési idejét mindig tartsuk be, ez a vetőmagok hátuján megtalálható, vagy érdeklődjünk a kertészetben, gazdaboltban ahol vásárolunk.

A helyigény miatt vegyük figyelembe, hogy a kordonos változatok kevesebb helyet igényelnek a földön, cserébe viszont komoly támasztékra van szükségük. Ezzel szemben a bokrosodó változatok kevésbé nőnek nagyra, persze támaszték nekik is kell, úgyhogy jegyezzük meg egy életre: a paradicsomot karózni kell.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-09-19

Klímával fűtesz? - Ilyen hatással lesz a szobanövényekre!

A klímaberendezések hajlamosak kiszárítani a levegőt, ami negatívan befolyásolhatja a szobanövényeket. A száraz levegő stresszt okozhat a növényeknek.

2023-09-19

Termesszünk dísztököt, hogy tudjunk mivel dekorálni a szezon alatt!

Az őszi időszak egy igazi ajándék a kertészek és a dekoráció kedvelői számára. Ebben az időszakban megjelennek az aranyszínű falevelek, a melegítő teák és a színpompás dísztökök.

2023-09-19

A Balaton-felvidék 5 mesés kirándulóhelye, amely ősszel is elkápráztat

Ha beköszönt az ősz akkor én személy szerint, imádom felfedezni a Balatont, a friss levegő és őszi illat, ami ilyenkor az erdőkben és a hegyekben érződik, mind-mind magával ragad

2023-09-19

Már csak két hétvége van a szeptemberből - De még mindig jobbnál-jobb programok várnak a Balatonnál!

A Balaton környéke továbbra is pezsgő élettel teli és jobbnál-jobb programok várnak szeptember utolsó két hétvégéjén is. Koncertek, falunapok, gasztronómiai fesztiválok és szüreti mulatságok

2023-09-18

Népszerű világsztár bor hódít Magyarországon: Ez a bor lett a magyarok kedvence 2023-ban

Világszerte is népszerűségnek örvend a frissessége, az illat- és ízvilága, valamint az ételekkel való kiváló harmonizálása mind hozzájárultak elterjedéséhez.

2023-09-21

Szeptember végi metszés: meggy- és cseresznyefa metszése szakszerűen

Szeptember végén metszd meg a cseresznyefádat és a meggyfádat is, a cikkben megmutatom, hogyan kezdj neki és elmagyarázom miért szeptemberben csináld a metszést!

2023-09-22

Ezek a legkedveltebb őszi dísznövények: októberig ültesd el őket!

Az ősz beköszöntével eljön az idő, amikor kertünkben is megjelennek az őszi színek, ezekkel a virágokkal könnyen varázsolhatunk kertünkbe egy kis különlegességet.

2023-09-21

Vesd el szeptemberben a sóskát, spenótot: tavasszal már ehetsz is belőlük!

Ha már tavasszal a kertedből szeretnéd szedni a friss és zamatos sóska és spenót leveleket, akkor szeptemberben ideje elvetned, mutatom, hogyan fogj neki te is!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gombaölo Artea

A széles hatásspektrumú fungicid kombináció kalászosokban.Hatóanyag: 250 g/l propikonazol +... Tovább

Poloska

A poloskák (Heteroptera) az ízeltlábúak törzsében a rovarok osztályának... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Paradicsom