Áldás vagy átok? – A vérehulló fecskefű bemutatása

Az örök kérdőjel – Mérgez vagy gyógyít a vérehulló fecskefű?

Szélesi Ferenc
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Minden a vérehulló fecskefűről

A vérehulló fecskefű szüretelése

A vérehulló fecskefűt tavasszal kell leszüretelni, amikor virágzani kezd. Ezután felhasználható frissen, vagy ki is szárítható hosszútávú megőrzésre. A gyökereket ősszel szokás szüretelni, mert ekkor kínálják a legjobb minőséget. A gyökereket szintén ki lehet szárítani. Fontos, hogy a vérehulló fecskefű szedése során jó minőségű védőkesztyűt viselj, bármelyik részét is tervezed szüretelni. A növény nedve mérsékelten mérgező, és egyeseknél bőrirritáló hatású lehet.

A vérehulló fecskefű felhasználása

A vérehulló fecskefű fogyasztása étkezési célokból nem ajánlott, a gyógyászatban azonban többféle módon is hasznosnak bizonyult. A leveleket és a növény nedveit általában nyugtatóként, méregtelenítőként és görcsoldóként használják. Megfelelően alkalmazva ellazítja, nyugtatja a hörgőket, a beleket és az izmokat is, illetve enyhítheti a szamárköhögés, az asztma, és a sárgaság tüneteit.

A vérehulló fecskefű belsőleges használatakor fokozott óvatosság javasolt, ugyanis mérsékelten mérgező alkaloidokat tartalmaz. A növény sárga nedveit külsőleg szokás alkalmazni, és a szemölcsöket, a gyűrűsférgeket, a tyúkszemet illetve a szaruhártyát szokás kezelni vele. A kutatások szerint a vérehulló fecskefű gyökhzei rákellenes tulajdonságokkal bírhatnak.

Lehetséges kockázatok

A vérehulló fecskefű minden része enyhén mérgező, ez azonban csökkenthető a növény kiszárításával. A szár nedve rendkívül irritáló és allergén lehet, és nagyobb mennyiségben akár bénulást is okozhat egyeseknél. Nagyobb mennyiségben elfogyasztva álmatagságot, bőrirritációt, légúti irritációt, fekélyeket és heves köhögést okozhat. A szájban égető érzés keletkezhet, okozhat émelygést és hányást is. Fontos, hogy a vérehulló fecskefű semmilyen része, főleg a nedve, ne kerüljön a szembe, vagy annak közelébe!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS


Tovább a Lexikonhoz

ökológiai csoport

elvben olyan fajok —>populációi, amelyeknek adott környezeti tényezővel szembeni... Tovább

149/2008. (V.29) Korm. rendelet

egyes agrár-szakigazgatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról A Kormány az... Tovább

Tovább a lexikonra