Elárasztanak minket? Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Új meztelencsigafajok jelentek meg

A feketefejű meztelencsiga könnyen felismerhető jellegzetes sötét fejéről, nyaki részéről, valamint a fejével élesen kontrasztban álló világos, majdnem fehér testszínéről. Először október 3-án észlelték Tatán, azóta már jelezték a faj jelenlétét a Balaton északi partján, és a Tiszántúl északi részén is. Eredetileg a Fekete-tenger partvidékéről származik, de már megjelent Ukrajnában, Litvániában és Németországban is. 

Páll-Gergely Barna elmondta, hogy keveset tudni a két fajról, de valószínű, hogy a többi házatlancsigához hasonlóan növényi részekkel és gombákkal táplálkoznak. A szakirodalom említést tesz arról, hogy mindkét faj kedveli az urbánus területeket, jól alkalmazkodnak az emberek közelségéhez, magas ökológiai toleranciájuk van, és terjedőfélben vannak. Ezen tulajdonságok elegek ahhoz, hogy potenciális inváziós fajjá és kártevővé minősítsék őket – mindkét faj olyan rendszertani családba tartozik, melyek több tagját kertészeti kártevőként tartják számon. 

Litván szakirodalmi adatok szerint a feketefej házatlancsiga kártételének felmérése a kertekben nagyon nehézkes, mivel a kifejlett példányok csak október környékén érik el aktivitásuk csúcsát, ezért a leginkább nyáron aktív kerttulajdonosok nem is nagyon találkozhattak vele – ez viszont jó hír is egyben, mivel ez a faj az év nagy részében valószínűleg nem okoz károkat. 2016-ban egy Citizen Science projekt keretében készült kérdőíves felmérés kiértékelése és a kiskertek szorosabb megfigyelése során az derült ki, hogy a feketefejű meztelencsigák a tökféléket szeretik a leginkább megkóstolni. 

A szakemberek egyelőre még azt sem tudják pontosan, hogy hogyan kerülhetett be a két faj Magyarországra. Valószínűsítik, hogy nem szándékos emberi terjesztés van a dologban, mivel bevett gyakorlat a mezőgazdasági növények határokon át való szállítása – egy növény földlabdájában a házatlancsiga fiatal tagjai és tojásai könnyedén túlélnek egy hosszú utazást. Kíváncsian várjuk a továbbiakat, amint többet megtudunk, jelentkezünk.

Cikkünk a National Geographic.hu írása alapján készült. 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

martilapu (Tussilago farfara L.)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó évelő, kúszó gyöktörzsű,... Tovább

Rovarölo Alsystin 25 WP

Rovarölő permetezőszer almatermésűekben gyümölcs és levélaknázó molyok, szőlőben... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növényvédelem